Az utóbbi évek legütősebb pályaudvari flashmobjai

Borítókép: Az utóbbi évek legütősebb pályaudvari flashmobjai
Összegyűjtöttünk 7-et a leglátványosabb flashmobokból.

A flashmob (magyarul villámcsődület) egy furcsa, hibrid műfaja az akciós performansznak. Állítólag akkor az igazi, ha az internet fű alatti csatornáin terjedve (bocs a képzavarért) jön létre, csak úgy, közösségi kezdeményezésből. Például hogy legyél ekkor és ekkor a Hősök terén, pontban délután négykor nyisd ki a legyeződet, legyezd magad vele 5 percig, aztán tűnj el, amilyen gyorsan csak lehet.


fotó: Pinterest

Namost a legismertebb flashmobok többsége sajnos nem így szerveződik, hanem egy valamilyen esemény beharangozására vagy egyszerűen egy termék eladására szolgál. Sokszor nem is igazi flashmob, amit a youtube-on látunk, csak egy megrendezett, összevágott videó, és még a szájtátó nézők is statiszták. Nekünk minden műfajból megvannak a kedvenceink, de a gyengénk a pályaudvari vagy reptéri flashmob, mert a zsúfolt közlekedési csomópontokon különösen látványos tud lenni az ilyesmi.

1. Carmina Burana, Bécs (2012)

A bécsi operaház zenekara, kórusa és énekesei tavaly nyáron örvendeztették meg az utasokat a Westbanhofon. Hát persze, az opera (egyik) fővárosában könnyű!

2. Egy klasszikus az antwerpeni pályaudvarról (2009)

A neoklasszicista antwerpeni központi pályaudvar neoklasszicista épülete az egyik legszebb állomásépület Európában. A legjobb helyszín tehát arra, hogy 200 táncos részvételével bemutassanak egy látványos passzust A muzsika hangja című musicalből. A flashmob egy belga tévéműsor népszerűsítésére készült.

3. Kürtök a koppenhágai metróban (2012)

Egy dán szimfonikus zenekar összefogott egy helyi rádióadóval és így vettek fel egy részletet Grieg Peer Gyntjéből. Itt semmi csalás nincs: a minikoncert és a felvétel valóban a metrón készült.

4. Női rezesbanda a berlini főpályaudvaron (2013)

A berlini Frauenblasorchester fennállásának 10. évfordulóját ünnepelte ezzel a látványos kisfilmmel, ami minden, csak nem hagyományos flashmob: ehhez bizony egy kész társulat, sőt helyszíni próba is kellett a női zenekarnak. Viszont frappáns megoldásokat láthatunk a videóban arra, hogy ki hogyan nézi a kottáját: van, aki az előtte álló zenész hátára ragasztotta.

5. És te tudod a tánclépéseket? (2009)

Milyen jó lenne, ha mint a musicalfilmekben, egyszer unalmas szerda délelőttön egyszercsak elkezdene körülöttünk teljesen egyszerre táncolni három járókelő, mi pedig magától értetődően csatlakoznánk hozzájuk!Ezt az álmot váltja (majdnem) valóra ez a telefonreklám, amelynek helyszíne a londoni Liverpool Street Station.400 kitűnő táncos vett részt ezen az ál-flashmobon, ám a közönség valódi.

6. A professzionális flashmobolók (2010)

Egy másik táncvideó egy másik londoni pályaudvarról (a St Pancrasről). A szereplők a Living The Dream nevű tánctársulat, amely már rutinos abban, hogy köztéri performanszokkal népszerűsítse magát. Elég meggyőzőek, az biztos.

7. Plusz egy kivétel a Halászbástyánál:Esti dal (2013)

Ez a flashmob az Ars Sacra ökumenikus fesztivál nyitóeseménye volt most szeptemberben. A többféle kórusból összeállt énekesek Kodály Zoltán művét adták elő, a külföldi turisták legnagyobb meglepetésére.

Szeretnél részt venni egy villámcsődületben? Ki mered próbálni?:)A Flashmob Hungary című Facebook-oldalon rendszeresen hírt adnak a legközelebbi eseményekről.