Így vészeld át a borongós őszi napokat

Borítókép: Így vészeld át a borongós őszi napokat
Aki előrelátóan gondolkodik, nem várja meg, hogy a fény hiánya, a kevesebb emberi kapcsolat, a bezártság súlyos teherként nehezedjen a lelkére.

Bár még hét ágra süt a nap, és a meteorológiai ősz pedig még el sem kezdődött, s reméljük előttünk van egy hosszú, napfényes vénasszonyok nyara, mégsem bízhatunk abban, hogy nem érkeznek meg a sötét, fázós, néha nyomasztó novemberi esték. Tudjátok, amikor délután már sötét van, reggel még sötét van, s a kettő között vagy a munkahelyen ülünk, vagy otthon jobb esetben alszunk.


Fotó: Photl.com

Aki előrelátóan gondolkodik (márpedig mi miért is ne), nem várja meg, hogy a fény hiánya, a kevesebb emberi kapcsolat, a bezártság súlyos teherként nehezedjen a lelkére. A borongós hónapok még az egészséges embert is megviselik, főleg ha tudatosan nem tesz valamit mentális egészségéért. A leghasznosabb és legolcsóbb védekezés mindig a megelőzés, ha már nem vagyunk olyan szerencsés helyzetben, hogy esetleg a telet a költöző madarakkal valamelyik napsütéses országban töltsük el. Tippjeinkkel nemcsak átvészelhetjük, élvezhetjük is az előttünk álló hónapokat.

1. Hajrá! Elő a nyáron elfeledett, kényelmes sportruhákkal. Edzeni, mozogni nem csak a bikiniszezonra kell! Fontos, hogy jó formában találjon minket a november, mert pszichénk „állóképessége” testünk edzettségén, egészségén is múlik. Nem feltétlenül kell kemény dologra gondolnunk, elég ha barátokkal, ismerősökkel jókat sétálunk az őszi erdőben, kerékpározunk. Eljárhatunk tornára, edzőterembe, spiningre. A lényeg a mozgás, mégpedig az a fajta, amin jól érezzük magunkat. Kellemes időtöltés lehet esténként a tánc is, főleg ha erre párunkat is sikerül rávenni.

2. Amíg bőséges, friss gyümölcs, zöldség áll a rendelkezésünkre, ne mesterséges vitaminokkal tömjük magunkat és családtagjainkat! Bátran válogassunk, részesítsük előnyben a helyben termesztett növényeket. Mindent szabad, csak az arányokra kell figyelni.

3. A naponta legalább két liternyi folyadék megivása nem csak a nyári kánikula túlélését segíti, télen sem mellőzhető. A különbség mindössze annyi, hogy ilyenkor szívesebben nyúlunk egy forró tea vagy egy meleg leves után. Ezek is beleszámítanak a két literbe. Fantasztikus gyógyteákat készíthetünk, amik amellett, hogy természetes alapanyagok, rengeteg egyéb gyógyító hatással is rendelkeznek. A teljesség igénye nélkül néhány ajánlat: két kávéskanálnyi citromfüvet leforrázunk, mézzel édesítve garantáltan pihentető hatású. Reggel és este fogyasztva, macskagyökérrel kiegészítve erősíti és nyugtatja az idegrendszert. Idősebbeknek is ajánlható a cickafarkfű, borsos mentalevél, levendulavirág, galagonyalevél és virág, komló, citromfű, macskagyökér és fagyöngy keverékéből készített ital.

4. Jó (lenne), ha sikerül(ne) időben felébrednünk, hogy jusson időnk a nap teendőinek átgondolására. Mindig tervezzünk be olyan cselekedetet is, ami lehetőleg nem csak minket tölt el jó érzéssel.

5. Belső mosolyunk előbb-utóbb az arcunkon is látszik, gyakoroljunk sokat!

6. Télen se hagyjuk el magunkat! Aki a téli sportokat nem szereti, fedett helyen is megtalálja a neki tetsző elfoglaltságot.

7. Nem csak az aktív sporttal töltődhetünk, egy jó könyv, egy relaxáló fürdő, egy romantikus vacsora is csodákra képes. Kinek-kinek ízlése szerint. (Mi ezzel a sorrenddel ki is egyeznénk.)

8. Beszélgessünk sokat! Elsősorban családtagjainkkal (a közös tv-zés nem beszélgetés), de a barátnő, a virágárus, a postás is beleszámít. A jó szónak gyógyító ereje van.
Minden változást, változtatást önmagunkban kell kezdenünk. Tudjátok: ép testben ép lélek. Sohasem késő, de nincs sok időnk, nyakunkon a november.