A hírhedt transzzsírok

Borítókép: A hírhedt transzzsírok
Mi az igazság velük kapcsolatban? Utánajártunk!

Olaj vagy zsír? Vaj vagy margarin? Rengeteg kérdés, a választ megtalálni nem könnyű. Most alaposan körbejárjuk a transzzsírok bonyolult kérdését.

Hol rejtőznek a transzzsírok? Valóban alattomos gyilkosok?
A növényi olajok keményítésével – vagyis a katalitikus hidrogénezés ipari alkalmazásával – az olajoknál könnyebben kezelhető, félkemény termék, margarin keletkezik, amelynek kenhetősége, textúrája, ízletessége és konzerválhatósága minden igényt kielégít, a kémiai reakció során azonban transzzsírok keletkeznek, csakúgy, mint a gyorsétterem-láncok számára szükséges, töméntelen mennyiségű sütőolaj előállítása során.

Egy 2014-től hatályos szerint mostantól nem lehet olyan élelmiszereket forgalomba hozni,amely összes zsírtartalmának 100 grammjában a transzzsírsavak mennyisége meghaladja a 2 grammot. Várjuk a véleményedet emailben vagy kommentben!

A transzzsíroknak a szervezetre gyakorolt káros hatása csak most, az utóbbi években igazolódik be (gyulladást kelthet, szívbetegséggel, cukorbajjal, elhízással, rákkal, valamint a reprodukció és az immunrendszer meghibásodásával kapcsolatos betegségeket okozhat). Ezek is megemelik a káros koleszterinszintet, mint a korábban elátkozott állati eredetű zsírok, tehát ugyanúgy hajlamosítanak az érelmeszesedésre és az azzal járó szív- és érrendszeri betegségekre.
Igen ám, de a legújabb kutatások azt mutatták ki, hogy a transzzsírsavak nemcsak az ártó vérzsírt (LDL), hanem a vérkeringés szempontjából fontos anyagokat (például a trigliceridet és a lipoproteint) is felszaporítják a szervezetben, és hogy transzzsírsavak természetes körülmények között is megtalálhatók a marha-, a disznó- és a bárányhúsokban, vajban, tejben, és hogy az állatokban termelődő természetes transzzsíroknak semmiféle káros hatása nincs, sőt, vannak bizonyítékok arra nézve is, hogy csökkentik a kardiovaszkuláris betegségek és a rák kockázatát.

Szöveg: Simándi Júlia; fotó: photl.com