Mit tennél, ha elvesztenéd a munkádat?

Borítókép: Mit tennél, ha elvesztenéd a munkádat?
6 hasznos tipp profi karriertanácsadóktól!

Manapság bizonyára sokunkban felvetődik a címbéli kérdés, hisz bárhová nézünk azt látjuk, senki nincs biztonságban, és bárki bármikor az utcára kerülhet. Hogy mi a teendő ha bekövetkezik a katasztrófa? Összeszedtük a legprofibb karriertanácsadók leghasznosabb és leginspirálóbb tippleit:

1. Tilos az önsajnálat!
Tudnod kell, hogy minden másodperc, amit bánkódással töltesz, egyre mélyebbre taszít az önsajnálat bugyraiba, és csak késlelteti a gödörből való kimászást. Minél hamarabb nekilátsz a keresésnek, annál gyorsabban lesz újra munkahelyed.

Mik a jogi lehetőségek? Olvasd el a jogász írását.

2. Szűrd le a tanulságot!
Naponta többször mondogasd magadnak (még akkor is, ha nem igaz), hogy a munkahelyed elvesztése a lehető legjobb dolog, ami történhetett veled. Hiszen úgysem szeretted, utáltad a főnöködet, nem lelkesített a munkád, nem láttál benne semmiféle fejlődési lehetőséget. Te sosem mertél volna lépni, a sors viszont közbeszólt és megoldotta a helyzetet. Ugyanakkor tedd fel maganak a következő kérdéseket is: Mi a tanulsága az elbocsátásomnak? Mit csináltam rosszul? Milyen tipusú munka az, ami jobban megfelelne a képességeimnek? Érdemes lenne-e átképeznem magam? Mi az, amiben nagyobb örömet lelnék? Ha ezeket mind megválaszoltad, céltudatosabban vághatsz neki az álláskeresésnek.

3. Fogd vissza a költségeidet!
Ha nincs túl sok megtakarításod, tervezd át a költségvetést: nézdd meg, mi az, amin spórolni tudsz. Az étterem helyett inkább főzz otthon, válaszd a tömegközlekedést, hagyd ki a tervezett wellnesshétvégét és ne vigasztald magad eszeveszett vásárolgatással – végül úgyis csak lelkiismeretfurdalást okozna.

4. Merj nagyot álmodni!
Ha van annyi megtakarításod, amiből fél évig, egy évig kihúzod, mindenképpen gondolkozz el azon, nem tudnál-e valamilyen úton, módon a saját magad urává válni. Indíts blogot, írj könyvet, készíts egyedi rongybabákat és add el őket a neten – lehet bármi, amire késztetést érzel. Elcsépelt mondás, de gyakran igaz: próba, szerencse!

5. Fókuszban a közösségi háló
Bizonyára te is tisztában vagy azzal, hogy a betöltendő munkahelyeknek csupán a töredéke kerül meghirdetésre. A legtöbb helyre az ismerős ismerőse, vagy rokon rokona kerül. Ezért sem érdemes szégyenkezve bezárkózni a csigaházadba: vesd rá magd a Facebookra, Twitterre, lépj kapcsolatba minél több emberrel, és puhatolózz az ismerőseidnél, barátaidnál, hátha tud valaki valamit.

6. Zárt ajtókon is érdemes kopogtatni!
Bizonyára vannak olyan cégek, ahol szívesen dolgoznál, vagy azért, mert közel vannak a lakóhelyedhez, vagy azért, mert tetszik, amit csinálnak, és így tovább. Ezeket akkor is érdemes felkeresni, ha épp nem tudsz arról, hogy lennének szabad állásaik. Tudakozódj az interneten vagy telefonon, ki annak az osztálynak a vezetője, amelyen szívesen dolgoznál, kérj hozzá időpontot, és nyomd a kezébe az önéletrajzodat és motivációs leveledet. A személyes benyomás rendkívül fontos: lehet, hogy pont azért fognak alkalmazni, mert szimpatikus voltál az illetőnek.

Szöveg: Ribánszky Ágota, fotó: Éva magazin