Amit a szemműtétekről tudni kell

Borítókép: Amit a szemműtétekről tudni kell
Utánajártunk a szemműtétek előnyeinek és rizikóinak. Pró és kontra.

Magyarországon pontosan húsz éve nyílik rá lehetőség, hogy néhány perces beavatkozás árán megszabaduljunk látáshibánktól. A lézeres szemkorrekciós műtéttel tökéletes látást is el lehet érni, de a kulcs az előzetes szűrés, hiszen a siker a szem adottságain múlik.


Az első hazai lézeres látáskorrekciós műtétet 1992-ben a végezte dr. Nagy Zoltán Zsolt. Noha ma már számos fajtája létezik a beavatkozásnak, kezdetben csak a szaruhártya felszínét kezelték az úgynevezett PRK-eljárás egyik fajtájával. Ennek a beavatkozásnak az a lényege, hogy speciális késsel lekaparják a szaruhártya felső hámját, majd lézerrel elpárologtatják a szaruhártya néhány ezredmilliméter vastagságú szövetét, hogy elérjék az optimális görbületet. „Később Amerikában rendkívül népszerűvé vált a szaruhártya mélyebb rétegében végzett bemetszéses eljárás, például a LASIK” – mondja dr. Nagy. Szerinte ezt a mai rohanó életmód tette különösen felkapottá, mert ez után a műtét után a páciens rövidebb ideig, 2-3 napig lábadozik. Bár ez az eljárás kényelmesebb és kevésbé fájdalmas, hiszen az idegeket is érintő hámhoz nem nyúlnak, a szakember szerint több komplikációval járhat. „Lézeres kezeléssel mínusz 12 dioptriáig orvosolni lehet a leggyakoribb fénytörési szemhibát, a rövidlátást, plusz 6 dioptriáig pedig a távollátást” – magyarázza dr. Nagymihály Attila, egy budai szemklinika igazgatója. Ezenkívül a hibásan szemtengelyferdülésnek is nevezett astigmiát is hatékonyan kezelik vele.

Klinikák

OptikMed - Sasszemklinika

FocusMed

Saint James magánkórház

Nem mindenkinek alkalmas
A beavatkozás részben gyorsasága miatt terjedt el. A két szem kezelése együtt sem tart tíz percnél tovább. Mivel a hormonális változások befolyásolhatják a szem fénytörési hibáját és a sebgyógyulást, terhes, illetve szoptató nőkön nem végeznek kezelést – mondja a klinikaigazgató. Noha az életkor kevésbé számít, mint maga a szem állapota és állaga, vannak azért bizonyos korlátok: 18 év alatt nem végzik el a beavatkozást, hiszen a szem még változhat, 40–50 év fölött pedig nem ajánlják.
Mivel a LASIK eljárás során lebenyt képeznek a szaruhártyából, megváltozhat annak állaga és fénytörése, ezért – mint dr. Nagytól megtudjuk – ez a technika veszített kezdeti kedveltségéből, és mostanában megint népszerűbbek a felszíni eljárások. A lényeg az orvos szerint mégis az, hogy a páciens személyre szabott kezelésben részesüljön, és a neki legmegfelelőbb eljárást válasszák ki.

Az egyiknek sikerül, a másiknak csak később
Van, aki kivárja, hogy mennyire válik be egy-egy technika. Így tett a 33 éves Krisztián is, aki már évekkel ezelőtt megcsináltatta volna a műtétet, de akkor a szülei még nem tartották elég biztonságosnak. Neki viszont továbbra is útban volt a szemüveg: rövidlátása miatt már 15–20 méterről sem ismerte fel ismerősei arcát, a műtéttől tehát az életminősége javulását várta. „Régóta űzök küzdősportot, ott pedig nagyon akadályoz a szemüveg, anélkül is látnom kell, hová ütök” – meséli.

A 37 éves Mónika azok közé tartozik, akiknél nem ment minden simán, a látása nem lett tökéletes, és a műtét után nagyjából egy évvel ismét szemüvegre szorult, bár a kezelés előtti mínusz négy és felesnél gyengébb dioptriára. A műtétet követő fél évben gyakori, hogy a kezdeti akár 150 százalékos látásjavulás kicsit visszaromlik, de Mónika még hat hónap múlva sem látott tökéletesen. Így 2005-ben sor került a második műtétre is, amit a klinika garanciálisan végzett el. Mónika azt mondja, a kellemetlenség és a fájdalom ellenére is megérte.

Mint a legtöbb egészségügyi beavatkozás, a szemkorrekciós kezelés járhat komplikációval, ezek között dr. Nagy szerint a szemszárazság a leggyakoribb. Ha a páciens érzékeny az UVB sugárzásra, a PRK-eljárás okozhat homályosodást, a bemetszéses műveletnek pedig az lehet a mellékhatása, hogy a páciensnek éjszaka káprázik a szeme és fényudvart lát.

Költségek
Minél bonyolultabb és drágább lézeres eszközt használnak egy beavatkozáshoz, annál többe kerül. A felszíni eljárások (például a PRK) szemenként 90–150 ezer forintnál, a LASIK műtét 130–140 ezer forintnál kezdődik szemenként, a költséges gépet igénylő Intra-LASIK eljárás pedig szemenként 200 ezer forint felett van.

Szöveg: Farkas Eszter, foto:europress Megjelent az Éva magazin 2012. júliusi számában