Kedvencünk a pünkösdi rózsa

Borítókép: Kedvencünk a pünkösdi rózsa
7 dolog, amit tudnod kell az intenzív illatú pünkösdi rózsáról vagy bazsarózsáról. :)

Alig felejtettük el az orgona intenzív illatát, máris itt a kora nyári, utánozhatatlan dísznövény: a bazsarózsa. Íme 7 dolog, amit feltétlenül tudnod kell róla. :)

1. Nemcsak klasszikus színekben pompázik, hanem sárgában, narancssárgában, lilában, bordóban is.

2. A bazsarózsáról – vagy más néven a pünkösdirózsáról – valószínűleg mindenkinek a nagymama virágoskertje jut eszébe. Ez a csodás növény, melyet sokan parasztvirágnak titulálnak, Eurázsiából származik. Már az ókorban ismerték, kerti termesztése a középkorban kezdődött.

3. A bazsarózsának hideg télre van szüksége, hogy kipihenhesse magát és felkészüljön az új virágzásra. A kertben mégis kerüljön a széltől védett helyre, hiszen a fagyos tavaszi hajnalok és a dermesztő, viharos szelek veszélyesek lehetnek a friss hajtásokra és bimbókra. Elengedhetetlen a jó minőségű kerti föld, a rendszeres tápoldatozás. A pangó vizet nem kedveli, de szárazság idején mindenképp locsoljuk, különben a bimbók nem nyílnak ki.

4. Aki híve a fengsujnak, az bizonyára tudja, hogy a bazsarózsát mint a virágok királyát tisztelik. Állítólag serkenti szerelmi szerencsénket. Egy legenda is fűződik hozzá, eszerint a híres Jang Kuei Fej, a valaha (vagy legalábbis a kínai történelemben) élt leggyönyörűbb nő, a császár ágyasa egész évben bazsarózsával ékesítette hálószobáját. Nem csoda, hogy a császár semmit sem tudott megtagadni tőle.

5. A család legtöbb tagja a lágyszárúak közé tartozik, de ismerünk fásszárú, bokros pünkösdirózsaféléket is. A lágyszárú pünkösdirózsák 40–90 centi magasak, tömött vagy egyszerű virágaik rendkívül mutatósak. Látványos és illatos hibridek is kaphatók belőlük. A lágyszárúakat legjobb tavasszal megvásárolni, mikor már jól láthatók az erős hajtások és a bimbók.

6. A fásszárú pünkösdirózsák általában 12 méter magas bokrok vagy kistermetű fák. A bokrok levele összetett, erőteljesen szárnyalt. Dekoratív virágaik hatalmasak, átmérőjük elérheti a 30 centit. Tömöttek vagy egyszerűek, sőt egyes változatok csészelevelei fodrosak, esetleg gyűröttek. Dugványok vagy oltóágak segítségével szaporíthatók.

7. A nemzetség a görög istenek orvosáról, Paiéónról kapta tudományos nevét (paeonia). A gyógyászatban évszázadok óta alkalmazzák a lágyszárúak magvait, szirmait, gyökerét. A magokat ételekhez használják fűszernek, hogy elűzze a rossz álmokat. A virágot Japánban főzelék formájában eszik, hiszen a növény a sárkányok eledele. A gyökér fájdalomcsillapító, nyugtató, keringési zavarokat helyreállító, görcsoldó és epilepsziát gyógyító hatása miatt közkedvelt.

FIGYELEM! Ismeret nélkül nem szabad tápláléknak vagy gyógyításra használni, mert mérgezést okozhat. Csak szakember előírása szerint alkalmazható!

Szöveg: Németh Anikó Fotó: Batár Zsolt, stylist: Kiss Heni. Köszönjük a Kata virágbolt és a Goa segítségét.