Téli madáretetés

Borítókép: Téli madáretetés
Mitől lesz madárbarát egy kert? Téli madáretetés tanácsok a gyereknek és neked is. A legjobb, ha olyan növényeket ültetsz, melyeket szakértőnk ajánl cikkünkben,

Nincs is jobb, mint amikor az ember egy téli reggel kipillant az ablakon, és a szeme előtt cinkék, csuszkák, meggyvágók, vörösbegyek billegnek. Minden kisgyerek szeretne háziállatot. A legegyszerűbb megoldás beszerezni egy saját cinegecsaládot. Hogyan is? Még a városi rengetegben is sokfajta madár él, akiket megfelelő etetéssel egész télen megfigyelhetnek a lurkók, és úgy követhetik mindennapjaikat, mint ha családtagok volnának. Elég az ablakba vagy egy közeli fára kiakasztani egy madárkalácsot: hamarosan megjelennek az első felfedezők.
Ha kifejezetten egy-egy madárfajt szeretnénk örökbe fogadni, célirányosabb módszer egy megfelelő méretű odú kihelyezése. Ez általában készülhet fából, flakonból, tejesdobozból, papírból... Rengeteg rajzot találsz hozzá a pinteresten a DIY ötletek végtelen tárházán. Biztos megoldás persze nincs: előfordulhat, hogy mire a várva várt madárka felfedezi az odút, már egy pele vagy egy denevér vette birtokba. De nincs ok az elkeseredésre, sok jó barát kis kertben is elfér – tegyünk ki még egy odút.

Madárbarát kert
Vidéken járva még most is sok házon díszeleg a „Tiszta udvar, rendes ház” táblácska, melyre tulajdonosa joggal büszke. A „Madárbarát kert” feliratot kevesebben ismerik, pedig elnyeréséhez csupán néhány szabályt kell követni, és belépni a kiállító egyesületbe. A lényeg: saját kertünkre úgy kell tekintenünk, mint egy kis természetvédelmi területre. Szélvédett, nyugodt helyre olyan cserjéket ajánlott ültetni, melyeknek termése lakoma a rigóknak és az őszapóknak, így pár éven belül a fészküket is ide fogják rakni. A fészkelés elősegítése érdekében szakítsunk a klasszikus metszéssel – amikor a befelé növő ágakat levágjuk–, és engedjük természetesen nőni a bokrokat. A szőlőtőkéken, gyümölcsfákon mindig hagyjunk egy kis maradékot tollas barátainknak – igaz, így a szomszédok elesnek a létra legfelső fokán végzett akrobatamutatványunk szórakoztató látványától. Jó hír, hogy a kert egy részén ezentúl a gereblyézéssel sem kell bajlódni, az avar ugyanis terített asztal a rigóknak.

A jó odú
Odúlakó madár csak akkor fog beköltözni kertünkbe, ha megfelelő helyet talál magának. Mivel a kiskertekben egyre ritkábban készít lakosztályt a harkály, nekünk kell gondoskodnunk róla. A különböző madárfajoknak más-más odú kell, ezt nagyobb állateledeles boltokban beszerezhetjük, de még izgalmasabb, ha házilag készítjük. Nagyon szép, ha korhadt farönkből faragjuk, de persze egyszerűbb barkácsáruházban venni 2 méter hosszú, 15 centi széles fenyőfadeszkát, és abból csinálni. Víz ellen a deszkát kenjük le kívülről lazúrfestékkel, de ne pirosra, mert az több madárfajt is elriaszt. Berepülő nyílást legkönnyebben lyukfúróval készíthetünk (pár száz forintos fúrófeje szabványosan illik a klasszikus fúrógépekbe). Az odú teteje legyen felnyitható vagy leszedhető: így könnyű takarítani és ellenőrizni, hogy laknak-e benne már/még. Csinálhatunk odút lopótökből is, egy telet biztosan kibír. Hosszú lenne felsorolni a madárfajonként eltérő odú- és röpnyílásméreteket. Aki mégis boltban vásárol, ellenőrizze, hogy a berepülő nyílás rendesen le van-e csiszolva, nehogy megsértse a madarak tollazatát.

Étel-ital, avagy a madáretetés szabályai
Amíg nem állandó a fagy, a madarak gondoskodnak magukról, a téli etetést csak november végén, december elején kell elkezdeni. A télen is itt maradó rovarevők, a rigók, cinegék, csuszkák és harkályok a hideg hónapokban sem kényeskednek, beérik magokkal, bogyókkal, gyümölcsökkel. Nem kell túlbonyolítani az etetést, a legegyszerűbb kitenni napraforgómagot, almát, diót, de egy rész felmelegített sertészsírból, két rész magkeverékből madárkalácsot is készíthetünk: szilárdulás előtt úgy formáljuk, akár a gyurmát, majd hálóban kiakasztjuk. Ezeknek a madáretetőknek az elkészítése gyerekekkel közösen is menni fog, sőt!

A madáretetők mellé víz is jár a madarak számára. Érdemes nagyobb lapos tálban télen-nyáron állandóan friss vizet tartani a madaraknak, hogy ne csak inni, hanem fürödni is hozzánk járjanak. Ha elkezdtünk etetni, tavaszig tartsuk meg jó szokásunkat. Körülbelül 25 négyzetméterenként helyezzünk ki egy-egy odút különböző magasságba. Az odúk ne nézzenek egymás felé, hogy a kirepülő madarak ne keresztezzék egymás útját.
Sózott, füstölt szalonnával ne etessük a madarakat!
Bámészkodhatunk bennük akár webkamerával is, ahogy a legkülönlgesebb madarak fészkeit a Madártani Egyesület is bekamerázza.

Madárbarát kertbe ajánlott fák és cserjék:

  • kocsányos tölgy
  • fehér eperfa
  • mezei juhar
  • erdeifenyő
  • madárberkenye
  • közönséges nyír
  • nyugati ostorfa
  • közönséges boróka
  • fekete bodza
  • vadszeder
  • puszpáng
  • borostyán
  • tűztövis
  • fagyal
  • vadrózsa
  • kökény
  • közönséges mogyoró
  • vadszőlő"