Legyél te az illatmester adventkor! 10 tipp

Borítókép: Legyél te az illatmester adventkor! 10 tipp
Ünnepi illatvarázs természetes alapanyagokból.

1. Narancshéj a kályhán
Nagyanyáink illatosító praktikájánál ma sincs egyszerűbb. Gyűjtsd össze az ünnep előtti napokban a narancsok, grépfrútok, citromok héját, és 3-4 centis darabokban terítsd szét egy keskeny fém- vagy üvegtálcán, majd az egészet helyezd el a szobai kályhán vagy fűtőtesten. Néhány órán belül kellemes citrusillat lengi be a lakást.

2. Fűszeres gyertya
Régi gyertyacsonkot vágj apró darabokra, és távolítsd el belőle a kanócot. (A hobbi-boltokban kapható viaszgranulátum is megteszi.) Az egészet öntsd kisebb lábosba és olvaszd fel közepes lángon. A folyékony viaszt kábé 1,5 centi magasságig töltsd vastag falú üvegpohárba. Egy kábé 15 centi hosszú kanóc egyik végére köss csomót, a másik végét kösd egy fahéjrúdra. A pohárban lévő vékonyka viaszba helyezz apró fahéj- és szegfűszegdarabkákat, és nyomd a közepébe akanóc csomós végét. Akanócos fahéjat tedd keresztbe a pohár peremén, és ha túl hosszú, tekercseld fel. Majd a maradék viaszból töltsd a pohárba, közben helyezz el benne néhány szem csillagánizst, végül öntsd színültig a poharat viasszal. Ha megmerevedett, tartsd forró víz alá a poharat, és a kanóchoz erősített fahéjrúdnál fogva húzd ki a gyertyát. Az egzotikus illatra talán a háromkirályok is előbújnak.

3. Gyertyavariáció
Karikázz fel néhány déligyümölcsöt héjastul 1 centi vastagon. A karikákat kábé fél órára tedd be a 180 fokra beállított sütőbe, majd a kiszárított tallérokat vágd cikkelyekre. Melegíts viaszt, vékonyan béleld ki vele egy pohár falát. A lágy viaszba nyomd bele a gyümölcsdarabokat. Tegyél a pohárba kanócot, öntsd fel a viasszal. Kitűnő kontraszt lesz az ünnepi asztalon gőzölgő ételek illatához.

4. Fenyőfák és fagyöngyök
Friss fenyőillat nélkül nem is igazi a karácsony. Ebben a cikkünkben öko- és illatszempontból osztályozzuk a fenyőfákat. Ha nem vagy híve a fadíszítésnek, ágakból és fagyöngyből készíts dekorációt. A sárga, piros, fehér bogyók csokorba rendezgetve, a csillárról, ablakkilincsről, függönykarnisról lelógatva a téli erdő illatát hozzák el otthonodba.

5. Gyömbéres puncs
Ezért a test- és lélekmelegítőért évente tízezrek zarándokolnak Bécsbe – de otthon is megfőzheted. Nem kell hozzá más, csak fél liter vörösbor, 2 centiliter rum, 7,5 deci fekete tea, 6 deci szilvalé, 5 deka barna cukor, 2 szem szegfűszeg, 2 szem ánizs, 1 rúd fahéj, negyed kávéskanál kardamom, negyed kávéskanál őrölt gyömbér, fél kávés-kanál őrölt fahéj. Forrósítsd (ne forrald!) fel a teát a vörösborral és a cukorral. Keverd hozzá a szilvalét, a rumot, a fűszereket, és takarékon főzd még fél órát. Ha kész, töltsd csészékbe, és díszítsd ízlés szerint narancs- vagy fahéjjal.

--pagebreak--

6. Édes mézes
Lehet, hogy a tavalyi mézeskalács-figurák még jól mutatnak a karácsonyfán, de már se ízük, se illatuk. Ha az idén is időt szánsz a sütésre, hamarosan édes-mézes illat járja át a lakást. Receptjét itt találod.

7. Vaníliás csemegék
A karácsony a főétkezéseken kívül folyamatos nassolásból áll. A csipsz és a popcorn szóba sem jöhet, annál inkább a házi csemegék. Az alma szeletkéi nem barnulnak meg, ha húsos részeit vaníliás cukorral szórod meg. A fűszerek királynője, a vanília sárga darabkáival a süteményeken kívül a karácsonyi pudingot, a kalácsot, a likőröket, sőt még az illatszereket is megízesítheted. A cukros alma nemcsak finom, de illata karácsonyeste kiszökik a lakás ajtaján és órákon át ott tekereg a lépcsőházban és a gangon.

8. Sült gesztenye
Az utcai sült gesztenye majszolásának is megvan a varázsa (ehetjük kesztyűvel vagy anélkül, kis stanicliból vagy kabátzsebből), de az otthoni sütés illata összehasonlíthatatlan a nagykörúti füstözönnel. Végy 1 kiló gesztenyét, mosd meg jól. A barna termések domború felét éles késsel kereszt alakban vagdosd be, s pár órára áztasd hideg vízbe. A gesztenyéket a vízből kivéve vágott felükkel felfelé tedd sütőpapírral kibélelt tepsire. Addig hagyd bekapcsolva a sütőt, amíg a vágások szétnyílnak, és a gesztenyék belsejének a teteje is szépen megpirul.

9. Forralt bor és szegfűszeg
Nevével ellentétben a forralt bort nem szabad felforralni, mert a túlságosan felhevített ital veszít az aromájából. Négy személyre 1 liter vörösbort 5 deci vízzel, 10 deka cukorral, 1 rúd fahéjjal és 5-6 szem szegfűszeggel tegyél fel főzni közepes lángon, lassan kevergetve. Forrás előtti állapotban tegyél bele 4 citromkarikát. Szükség esetén plusz porcukorral állítsd be az ital édességét, és csészékbe öntve, forrón kínáld.

10. Sült alma
Ez az illatbomba készülhet uzsonnára vagy 24-én este a pulyka mellé köretnek. Az alaprecept szerint a megmosott és megtörölgetett almákat sorakoztasd fel egy sütőpapírral vagy alufóliával kibélelt tepsiben. A sütőbe téve közepes hőfokon hamarosan izzadni kezdenek a gyümölcsök. Héjuk kicsit veszít a feszességéből, de ezzel egy időben karácsonyhoz méltó, mennyei illatok szabadulnak fel. A kicsit pikánsabb változatban az alma magházát vájd ki (vagy vágd ketté a gyümölcsöt), és középre tölts baracklekvárral összekevert darált diót. Ha az alma héja repedezni kezd, vedd ki a sütőből és szórd meg fahéjas porcukorral.

Szöveg: Rojkó Annamária, Fotó: Reichel Tamás, Stylist: Lukász Eszter