Üdít és gyógyít: a citromfű

Borítókép: Üdít és gyógyít: a citromfű
9 dolog, amit érdemes tudni egyik legsokoldalúbb gyógynövényünkről!

1. Az ész és a szív boldogságának okozója – Avicenna középkori arab orvos írta le így a citromfüvet.Már akkor is tudták, hogy erősíti az idegeket és csillapítja a gyors szívverést.

2. A citromfű a Földközi-tenger keleti medencéjéből származik. Dél-Európában a görögök és a rómaiak honosították meg. A középkorban szinte minden betegségre ezt használták. Igazi hírnevét a karmelita szerzetesek alapozták meg, akik alkoholos párlatot főztek belőle orvosság gyanánt (ez volt a karmelita víz).


fotó: Wikimedia Commons

3. Közepesen melegigényes növény. A hideg, száraz teleket nem minden esetben vészeli át, de hótakaróval fedve kibírja hazánk időjárását. Napigényes, a félárnyékos helyeken nem marad meg, föld alatti indáival a napos helyek felé kúszik. A szárazságot viszont jól viseli. Hűvös és csapadékos nyarak esetén fejlődése visszaesik, illóolajtartalma csökken. Afiatal növényeket óvni kell a gazoktól.

4. Évelő növény, az árvacsalánfélék közé tartozik. Hívják méhfűnek, mézfűnek is, virágja ugyanis különösen gazdag nektárban, így gyakran látogatják méhek, lepkék. Levelei csipkések, szív alakúak, kellemes citromillatot árasztanak. Vadon ritkán találkozhatunk vele, a kerteknek azonban kedvelt fűszernövénye.

--pagebreak--

5. Lakásban is tarthatunk citromfüvet. Acserépben, ládában nevelt tövek az állandó melegben télen is virulnak. Ha ősszel óvatosan kiemeljük a fiatal hajtásokat a kerti tőről és elhelyezzük a szobában, egész évben élvezhetjük a friss leveleket.

6. Fő hatóanyaga az illóolaj. Ez hatja át kellemes illattal a növényt, ez adja gyógyító erejét. Nemcsak nyugtató, de epehajtó, görcsoldó és szélhajtó tulajdonságai is vannak, s anépgyógyászat szerint menstruációs panaszok enyhítésére is alkalmas.


fotó: Pinterest

7. Zöld levelét frissen fűszernek használhatjuk. Különleges ízt ad salátáknak, gyümölcsleveseknek, de megbolondíthatjuk vele szárnyas- és halételeinket is. Teának egy csésze forró vízbe tegyünk 3kiskanálnyi levelet és tíz perc állás után szűrjük le. Lazító fürdőhöz 1liter vízben forraljunk fel tíz evőkanálnyi levelet, majd a leszűrt főzetet adjuk a fürdővízhez.

8. A hivatalos gyógyászat is elismeri jótékony hatását. Idegrendszeri eredetű alvászavaroknál, étvágytalanságnál és különböző bélpanaszoknál citromfűből főzött tea fogyasztását javallják. Vírusölő képessége miatt jól használható az ajakherpesz gyógyítására is. Ha cserépben az ablakpárkányra helyezzük, a szúnyogok is elkerülik a szobánkat.

9. Fájdalomcsillapító erejét is érdemes bevetni: sajgó testrészeinkre tegyünk citromfűteás borogatást, fejfájás esetén masszírozzunk a halántékunkba citromfűtinktúrát. A kivonathoz 1 deci 50százalékos alkoholban érleljünk 1 deka citromfüvet meleg helyen kábé egy hétig, majd szűrjük le és adjunk hozzá 1 deci alkoholt.

Szöveg: Horváth Zsuzsa, fotó: profimedia.hu