Szelektív hulladékgyűjtés haladóknak (X)

Borítókép: Szelektív hulladékgyűjtés haladóknak (X)
A háztartási hulladékok anyagfajtánként történő gyűjtése óriási terheléstől kíméli meg környezetünket, mivel Magyarországon évente 450.000 tonna lakossági csomagolóanyag-hulladék keletkezik.

Az tippjei a szelektív hulladékgyűjtéssel járó nehézségeket kívánják megkönnyíteni.

Fémek
A fémek részben tartós fogyasztási cikkek anyagaként, részben különböző élelmiszerek csomagolása révén kerülnek a háztartásba. Mivel előállításuk igen energiaigényes és környezetszennyező folyamat, az ezekből készített csomagolóanyagokat vásároljuk a lehető legkisebb mennyiségben! Gyakorlatilag csaknem minden termék kapható más jellegű csomagolásban is. A fémdobozos májkrém helyett részesítsük előnyben a kimérve kapható májast; a szénsavas üdítők és sörök dobozos változata helyett igyunk üvegbetéteset.

A fémeket nagy mennyiségben tartalmazó tartós fogyasztási cikkek esetében törekedni kell a lehető leghosszabb élettartamra, amelyet gondos használattal és rendszeres karbantartással érhetünk el. A környezet és a családi költségvetés számára csak ritkán kifizetődő a működő régi helyett egy új termék vásárlása, hiszen ezáltal gerjesztjük a környezetet óhatatlanul terhelő ipar tevékenységét. Ha mégis új termék vásárlása mellett döntünk, gondoskodjunk a régi sorsáról: ajándékozzuk vagy adjuk el. Különösen fontos a szakszerű elhelyezés a hűtőszekrény esetében, mivel veszélyes, de az ipar számára hasznos komponenseket (például halogénezett szénhidrogén-tartalmú hűtőközeget) is tartalmaz.

Üveg Sok igényesebb cég italait a mai napig csak üvegben vásárolhatjuk meg. Jöhetnek újabb és újabb divathullámok, de jó minőségű borok és ásványvizek csak üvegpalackban kaphatók, és az igazi sörbarát is csak ebből hajlandó kedvenc italát elfogyasztani. Sajnos néhány új sör- és bormárka már nem kapható visszaváltható palackban, egyre gyakoribb az eldobó üvegcsomagolás. A vásárló egy dolgot tehet: azzal fejezi ki tiltakozását, és úgy próbál hatni a gyártókra, kereskedőkre, hogy ezeket a termékeket nem fogyasztja! Ma, amikor a különféle italok soha nem látott kínálata lepte el az üzletek polcait, minden bizonnyal találunk olyan terméket, amely nem csak ízlésünknek felel meg, de lelkiismeretünk sem háborog tőle.


Műanyagok A műanyagok az 1930-as években jelentek meg és nyitottak új fejezetet az emberiség (és a hulladék) történetében, életünk ma már elképzelhetetlen nélkülük. Kémiai összetételük alapján számtalan csoportba sorolhatók, felhasználásukat illetően azonban alapvetően két típusukat különböztethetjük meg. Az egyikbe azok a termékek tartoznak, amelyek hosszabb ideig szolgálnak bennünket, például a földbe fektetett műanyagcsövek, amelyek sokszor évtizedekig ellátják feladatukat. A másik termékcsoport csak rövid ideig, sokszor csak néhány pillanatig hasznos, aztán azonnal hulladékká válik – ide tartoznak például az italautomaták műanyagpoharai, vagy a PET palackok.

Természetesen környezeti szempontból az előbbi az elfogadhatóbb csoport. A műanyagok esetében is az a cél, hogy megnyújtsuk a termékek élettartamát.

A nejlonzacskó igen nagy mennyiségben kerül a háztartásba. Ne féljünk nemet mondani a boltosnak, ha egy újabb szatyorral szeretne megörvendeztetni bennünket, mert a legnagyobb odafigyelés mellett is kerül haza annyi, hogy nem kell többé szemetes zacskóra költeni. A jobb minőségű, erősebb táskákat bevásárlásra is használhatjuk, bár ma már kevésbé divatosak, mint a textil - vagy papírtáskák. Ha kiflit vagy zsemlét szándékozunk vásárolni, feltétlen vigyünk magunkkal erre a célra kis nejlonzacskót, hogy ne kelljen a boltból minden nap újat elhozni. A hulladék műanyagdobozok közül a kertes házban a tejfölös doboznak van a legnagyobb becsülete – palánta nevelésre régóta használják. A jobb minőségű, erősebb falú dobozok szögek, csavarok tárolására alkalmasak. A visszaváltható műanyag palackokat mindig vigyük vissza a boltba, ne hagyjuk elsorvadni a betétes rendszert!

Papírhulladék A papír a leginkább szerteágazóan használható anyag a háztartásban. Éppen ezért a szelektív tárolást is a papír példájával lehet legjobban megvilágítani. Legalább 6-8 hulladékcsoportot érdemes elkülöníteni – ez első hallásra talán kicsit meglepő, de a gyakorlatban még könnyen kivitelezhető. A legjobb minőségű papírok a rosszul kinyomtatott dokumentumok, elrontott levelek. Ezeket az egyik felén még használható lapokat célszerű a nyomtató mellett vagy az íróasztal egyik fiókjában tárolni és akár nyomtatásra, akár piszkozat írására felhasználni. A kissé sérült, meggyűrődött, nyomtatásra már nem alkalmas papírokat egy másik dobozba rakjuk. Ezek még jegyzetelésre, a gyerekeknek rajzolásra nagyszerűen felhasználhatók. Nagyobb mennyiséget akár az iskolában, akár az óvodában szívesen fogadnak.

Ugyancsak érdemes külön gyűjteni a még használható postai borítékokat. Ezek sokféle célra alkalmasak, például postázhatunk is bennük. Bizonyára vannak olyan barátaink, ismerőseink, családtagjaink, akiknek nem kell bizonygatni, hogy nem tiszteletlenségből, hanem komoly megfontolásból küldjük levelünket használt borítékban. Elég csak a feladót, a címzettet és a bélyeget leragasztani, a küldeményt újracímezni és már vihetjük a postahivatalba.

A használt, de csak félig teleírt füzetek számára is érdemes egy kis zugot kijelölni. Egy füzetet később 3-4 különféle téma/tantárgy feldolgozása során is fel lehet használni. Az elolvasott újságot nem kell feltétlenül azonnal a gyűjtőbe rakni, lehet, hogy ezeket szomszédunk, barátunk még szívesen átfutná. Érdemes külön tárolni a fekete-fehér újságpapírt, mert ez jó még néhány dologra. Takarításnál, ablaktisztításnál, vagy a kertben a mulcs alá (5-6 lapnyi rétegben) rakva egyaránt nélkülözhetetlen, de begyújtásnál is jó szolgálatot tesz.

Fa Nagyobb mennyiségben az építkezések, lakásfelújítások során keletkezik. Ha elég nagy kertünk van, érdemes figyelmet fordítani a faanyag szakszerű tárolására, mert ezt sok hasznos célra lehet még felhasználni a jövőben. Ebben az esetben is fontos, hogy a tárolás szelektíven történjen, mert ezzel sok felesleges pakolástól kíméljük meg magunkat. Tegyük külön a lécet, a deszkát, a vékonyabb és vastagabb rönköt, a tűzifát. Nagyon fontos, hogy a lehántolt fakérget, faforgácsot se égessük el, tegyük a kultúrnövények tövéhez mulcsként, így kevesebbet kell locsolnunk és a gyomokat is nehezebb helyzetbe hozzuk (a mulcs alá érdemes 5-6 rétegben fekete-fehér újságpapírt is rakni). További információ szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatban:

www.oko-kord.hu

Öko-Kord a Facebookon

(X)