A zöldfűszer-ápolás meglepő titkai

Borítókép: A zöldfűszer-ápolás meglepő titkai
Tudj meg mindent elsőkézből – a termelőtől – a cserepes, friss zöldfűszerekről.

Évek óta találkozhatunk a hipermarketek és a nagyobb közértek zöldségespultjain cserepes zöldfűszerekkel. Utánajártunk, honnan jönnek ezek a növények.

A kezdetek
A legnagyobb hazai zöldfűszertelep Albertirsán található. Anövényházban három klímazóna van: 22, 16 és 12 fokosak. Az óriási telepen mégis minden csupa zöld. Hiába, nem ananászt, hanem bazsalikomot meg tárkonyt termel itt Papp Ákos kertészmérnök. Hogy jut valakinek eszébe ilyen üzemet építeni? Aválasz egyszerű: egyetemista korában szüksége volt zsebpénzre, így elkezdett növénykéket nevelni. Először egy üvegházban bérelt ki 30 négyzetmétert. Aztán egyre többet. Három évvel később, 1996-ban, immár Albertirsán 18-féle fűszernövényt termelt. Acég csak nőtt, ma 18 000 négyzetméteres ez a növényház, ahol megváltozott munkaképességű emberek is dolgoznak.
Ákos nem titkolja, mázlija volt. Ekkor jelentek meg a hipermarketek, amelyek olyan nagy felvásárlóivá váltak, hogy alig tudta tartani az iramot a kereslettel. A kezdeti 18 fűszerből ma már csak tízfélét termel, „a kis falatokat meghagyja a hobbi- és ínyenckertészeknek”.

Hogy maradjon otthon szép?
Ha a fűszernövényt a kevés tápanyagot tartalmazó tőzegből átülteted a földbe, méghozzá kedvező klíma- és megfelelő fényviszonyok közé (például a balkonra), akkor szépen meggyökeresedik. Erre a célra érdemes nagyobb kiszerelésű (14 centis cserépbe ültetett) növényt vásárolni. Megéri a fáradságot, mert egyetlen bazsalikomtő nyár végére olyan bokorrá cseperedhet, hogy augusztusban óriás adag pestót főzhetsz belőle. A kakukkfű és a tárkony ráadásul át is telel. Párás, meleg és sötét lakásban viszont kár is próbálkozni: inkább vegyél friss zöldséget, és élvezd az ízét.


Kellemetlen kérdésre meghökkentő válasz
Nem állom meg a kérdést: hogy lehet, hogy a csomagoláson csak a „bio” szó szerepel, de nem találok uniós jelzést? Ákos nem kertel: „A csomagoláson a „biohelp” kifejezés szerepel. Káliumot, foszfort és nitrátot juttatunk a vízzel a tőzegbe. Ezek az egyszerű kémiai anyagok az egészségre a legkevésbé sem károsak, de abioszabályok mégsem engedélyezik használatukat, így sajnos az uniós jelzést se kaphatják meg. Növénytermesztéskor a legtöbb problémát a kártevők okozzák, ezért sokan használnak ellenük komoly, lassan lebomló vegyi anyagokat. Mi az ilyenektől teljesen megtartóztatjuk magunkat, a kártevők ellen csakis atermészetben megtalálható saját ellenségeiket vetjük be: az úgynevezett biopreparátumokat. Ilyen a ragadozó atka, a gubacsszúnyog vagy a ragadozó poloska. Egyetlen poloska 15forintba kerül, és szükség esetén akár 20 000 darabot is szabadon kell engednünk. De így ezeket a fűszereket csupán hideg vízzel kell leöblíteni.

Fotó: Europress/Stockfood.