Pénzügyi tervezés

Borítókép: Pénzügyi tervezés
Az egyik nagy biztosítócég nemrég nemzetközi felmérést végzett, hogy képet kapjon a lakosság pénzügyi ismereteiről.

Az eredmény lesújtó volt: kiderült, hogy a tesztet kitöltők több mint hatvan százalékának tudása mindössze alapszintű, és fogalmuk sincs róla, hogy távlati céljaikat milyen pénzügyi technikákkal érhetnék el.

Mit csinál a pénzügyi tervező?
Magyarországon a helyzet az átlagnál is rosszabb. Úgy tűnik, a piacgazdaság játékszabályait még mindig csak tanulgatjuk, és legtöbbünk a fejét kapkodja a sokféle befektetési, megtakarítási lehetőség láttán. De van egy olyan szakember, akinek épp az a dolga, hogy kézen fogja laikus ügyfelét, és elvezesse az érdekeit szolgáló megoldásokhoz. Nem egyszerűen befektetési tanácsokat ad, hanem az ügyfél céljait és anyagi lehetőségeit összehangoló akciótervet készít. Ez az ember apénzügyi tervező (hívják pénzügyi tanácsadónak is).

Mikor érdemes hozzá fordulni?
Nagy horderejű, hosszú távra szóló döntéseknél. Ilyen lehet például egy komolyabb ingatlanvásárlás, az időskori évek anyagi biztonságának megteremtése, a gyermekek jövőjének megalapozása. A másik feltétel, hogy rendelkezzünk olyan szabad erőforrással (rendszeres havi többletjövedelem vagy komolyabb összegű megtakarítás formájában), amelyet céljaink elérése érdekében mozgósíthatunk. Minél komolyabb ez a tőke, annál nagyobb a pénzügyi tervezés játéktere.

Hogyan zajlik a tervezés?
A pénzügyi tervező először elbeszélget reménybeli ügyfelével, és ha elnyeri bizalmát, továbbá az ügyfél életkörülményeit megismerve esélyt lát a működőképes pénzügyi terv kidolgozására, belekezd az adatgyűjtésbe. Bekéri a megrendelő anyagi helyzetét jellemző összes fontos adatot, áttekinti a bevételeket és a kiadásokat, elemzi a kockázatokat, és mindezek alapján testre szabott, komplex pénzügyi megoldást javasol a kívánt cél(ok) elérésére. Nem konkrét pénzügyi termékeket próbál tehát ügyfelére rásózni, hanem megkeresi a kliens számára megfelelő konstrukciókat. Munkája nem zárul le acsomagterv kidolgozásával, a megvalósulás folyamatát is nyomon követi. Rendszeres időközönként megnézi, hogyan változott az ügyfél anyagi helyzete, illetve a gazdasági környezet, és szükség esetén javaslatot tesz akonstrukciók módosítására.

Hogyan válasszunk szakembert?
Kétfajta pénzügyi tervező létezik. Az egyik bankokhoz, biztosítókhoz kapcsolódik, azok termékeit igyekszik eladni, és az értük kapott jutalékból szerzi jövedelmét, így inkább ügynöknek tekinthető. Amásik típus, a független tervező nem kötődik pénzintézetekhez, jutalék helyett amegrendelőktől kapott munkadíjból él. Többe kerül, de megéri, hiszen egyik termékhez sem fűzi anyagi érdek, így elfogulatlanul, a teljes kínálatból válogathat számunkra.
A pénzügyi tervező munkája során betekintést nyer pénzügyeinkbe, ezért olyan szakembert válasszunk, akit emberileg és szakmailag is alkalmasnak ítélünk e bizalmi feladatra. Hogy szimpatikus-e, az gyorsan kiderül az ismerkedésnél, felkészültségéről pedig sokat elárul honlapja. Hasznos információforrás még a Minősített Pénzügyi Tervezők Szövetsége (mptsz.org), amely regisztert vezet azokról aszakemberekről, akik teljesítették a pénzügyi tervező szabvány valamelyik szintjét.

Veszélyforrások
Akárcsak az élet más területein, itt is sok a kókler, legyünk hát nagyon éberek! Érdemes arra is felkészülni, hogy aszakértelemmel párosuló függetlenségnek ára van. A honorárium összege ugyan mindig esetfüggő, de az óradíjak gyakran tízezres nagyságrendűek, és egy megalapozott pénzügyi terv elkészítése sok kemény munkaórát igényel. Ennek fényében döntsünk!

Szerző: Móray Gábor, illusztráció: László Zsuzsi
Ez a cikk az Éva magazin 2011. évi áprilisi számában jelent meg. Minden jog fenntartva.