Viccet félretéve: itt a bolondok napja

Borítókép: Viccet félretéve: itt a bolondok napja
Az április elsejei bolondozás az emberiség közös „bűne": Amerikától Japánig több száz éve mindenhol e napon ünnepeljük a tréfát. Néhány klasszikus sztori...

A viccelődés történelme egész a 14. századig nyúlik vissza. A jól ismert történetek – mint a balkezes Whopper, vagy a svájciak spagettifája – már szinte kötelező április elsejei kellékek. Csak a legütősebb sztorikkal könyveket lehetne megtölteni, ezért listába rendeztük minden évtized legjobb április elsejei átveréseit az ötvenes évektől egészen 2008-ig. Hiszékenyek vigyázzanak!

1. Time management a rendőrségen
1959-ben az indiana állambeli Kokomo Tribune című napilap bejelentette, hogy a városi rendőrség kidolgozott egy tervet a költségek csökkentése érdekében. A terv szerint a rendőrség minden este 6 órakor bezár és csak reggel hatkor nyit ki újra, és zárva tartás ideje alatt az üzenetrögzítő által fogadott hívásokat egy tiszt hallgatja meg. A rendőrség abban látta a rendszer igazi költséghatékonyságát, hogy mivel reggelre az éjszakai hívások közül sok úgyis aktualitását veszti, így azokkal már nem is kell foglalkozni.

A cikk megnyugtatásképpen még azt is közölte, hogy a rendőrségi szóvivő elmondása szerint „még abban az esetben sem lesz probléma a rendszer működésével, ha például egy ijedt nő telefonál, hogy valaki azzal fenyegetőzik, megöli, mivel az üzenetrögzítő alapján le fogják ellenőrizni a kórházakat és a hullaházakat, hogy valóban lelőttek-e valakit vagy sem. Márpedig ha nincs eredménye a fenyegetőzésnek, akkor nyilvánvalóan nincs mi után nyomozni sem.”

2. Instant színes TV
1962: A hatvanas évek Svédországában az egyetlen TV csatorna fekete-fehérben közvetített.


fotó: museumofhoaxes.com

Az állomás technikai szakértője, Kjell Stensson egy nap bejelentette a hírekben, hogy egy technológiai újításnak köszönhetően a nézők a meglévő beállításaikat átkonvertálhatják színesbe – mindössze egy nejlonharisnyával kell „felruházniuk" a képernyőt. Stensson hozzáfogott az eljárás bemutatásához, emberek ezreit lépre csalva ezzel. A svédeknek egészen 1970. április 1-ig kellett várniuk a színes adásra.

3. Brunus edwardii
1972: Egy angol állatorvosi hetilap, a Veterinary Record egyik számában beszámolt a rejtélyes Brunus edwardii nevű betegségről. A cikk figyelmeztetett: Az állattartási kimutatások alapján a háztartások 63,8%-ában megtalálható ez a faj, mennyiségük pedig egyenes arányban áll a családon belül élő gyermekek számával.


fotó: photl.com

A Veterinary Record postaládáját elárasztották a Brunus edwardii-ről szóló levelek, legtöbbjük tele a kórral kapcsolatos új megfigyelésekkel. A cikk olyannyira népszerűvé vált, hogy végül a Whittington Press egyik külöszámában is közzétették, habár később kiderült, az Angol Állami Könyvtár nagy nehézségek árán tudta csak eldönteni, tényként vagy fikcióként kategorizálja-e a hírt. A Brunus edwardii Teddy mackó néven ismert.

4. A 26 napos maraton


Fotó: museumofhoaxes.com

1981: A Daily Mail lehozott egy sztorit egy szerencsétlenül járt japán hosszútávfutó, Kimo Nakajimi esetéről. Az illető a londoni maratonra készülve egy fordítási hiba folytán azt hitte, hogy 26 napot kell futni mérföld helyett. „Több állítás szerint Nakajimi jelenleg is céltudatosan rója az utcákat valahol London városában" – írta a lap. Néhányan kiszúrták, de nem sikerült meggyőzni a tévedésről.

5. Lenin Eurodisney-ben
1995-ben az Irish Times arról számolt be, hogy a Disney Corporation tárgyalásokat folytat az orosz kormánnyal, hogy megvásárolja az egykori kommunista vezető Vlagyimir Iljics Lenin bebalzsamozott testét. A vezető halálától egy róla készült kép díszelgett a Vörös téren; a Disney azonban javasolta, hogy a testet és a mauzóleumot elszállítja a párizsi Disneylandbe, ahol "teljes Disney elbánásban" részesülne.


Ide került volna Lenin teste. Fotó: Pinterest

Ennek értelmében Lenint stroboszkóppal és különböző fénytechnikai effektusokkal világították volna meg, hogy „feljavítsák” sápadt megjelenését. A tervek között szerepelt természetesen az új attrakciót népszerűsítő pólók és egyéb szuvenírek árusítása is. A cikk szerint az oroszok üdvözölték az ötletet, ugyanakkor a mauzóleum eladásával kapcsolatosan tiltakozásuknak adtak hangot, mondván az üres mauzóleum szimbolizálhatná a kommunista rendszer ürességét.

6. A pingvinek márpedig repülnek!

2008: Szintén a BBC-n jelent meg a hír, hogy egy kamerás csoport, miközben saját természettörténeti sorozatukhoz készítettek anyagot az Antarktisz közelében, levegőbe emelkedő Adele pingvineket fedeztek fel. Egyúttal egy videót is mellékeltek a szöveghez, mely aztán az egyik legnézettebbé vált a világhálón. Az előadó, Terry Jones elmagyarázza, hogy didergés helyett ezek az állatok kilométerek ezreit átrepülve Dél-Amerikában sütkéreznek a hideg téli hónapokban. Egy soron következő kisfilmben fény derült a vidáman repülő pingvinek trükkjére is.

További szórakoztató olvasmányok a témában angolul... katt ide.

Szerző: kksz