Tippek madárfüttyös-napsütéses jó időben

Borítókép: Tippek madárfüttyös-napsütéses jó időben
Kutya-diéta, barlangtúra, elektromos bicikli és méregtelenítés is szerepel a kínálatunkban.

Kutyakondi
Amikor az unokabátyám meglátta a kutyánkat, nagyon ránk ijesztett. Szerinte Zserbó túlsúlyos, és ha nem fogjuk fogyókúrára, az akár végzetes is lehet.
(Judit, Diósd)
Az elhízás elsősorban a kis termetű, idősebb házi kedvenceknél gyakori – állítja dr. Kozma Péter állatorvos. A túlsúlyos kutyák és macskák hajlamosak a tüdő- és szívbetegségekre, előbb-utóbb cukorproblémáik is lehetnek, és csökken természetes ellenálló képességük.
A szakember tanácsa: az állatorvossal egyeztetve alakíts ki egyedi diétát, amelynek során folyamatosan ellenőrizni kell az állat súlyát. Ne főzz Zserbónak zsíros ételeket, mérsékeld a szénhidrát-, növeld a fehérjebevitelét, és adagolj a kajájához vitaminokat is. Kutyád naponta többször egyen, de kis mennyiséget. Ne engedj neki, ha ebéd közben kéreget, és ne adj neki jutalomfalatot! Növeld a mozgással töltött időt; a séta, a futkározás, a játék mindkettőtök súlyára jótékony hatással lesz.

Üdítő barangolás
Nemrég a Pál-völgyi-barlangban jártunk, megtetszett a föld alatti séta. Ajánlanátok néhány látogatható barlangot?
(Ella, Üröm)

A barlangtúrák során kicsit a tüdőnket is kiszellőztethetjük. A budai hegyekben, a Pál-völgyitől csupán pár száz méterre található az ugyancsak népszerű Szemlő-hegyi-barlang. Ha Csákváron jártok, ne hagyjátok ki a Báracházi-barlangot. A balatoni nyaralás üdítő színfoltja lehet a füredi Lóczy-barlang, Lillafüreden pedig az Anna- és a Szent István-barlang kínál kalandokat. Ez utóbbi bejárata a Palota Szállótól alig 500 méterre található. Jósvafőn a Kossuth-barlangot érdemes felkeresni. Ha már mindet végigjártátok, következhet az ország legnagyobb cseppkőbarlangja, az aggteleki Baradla, amely Szlovákiába átnyúló járataival együtt a világörökség része.


Járgány a járdán

Az utcán egyre többször látok felnőtteket elektromos rollerrel közlekedni. Kíváncsi vagyok, miért jobb ez az eszköz a biciklinél. (Péter, Budapest)

Városi közlekedésben a roller veszélytelenebb, praktikusabb, és nem kell vele a dugóban araszolni. (de használóinak ajánlatos fokozottan figyelni és ügyelni a gyanútlanul ballagó városlakókra.) E pedál nélküli alternatív közlekedési eszközzel hosszabb távolságokat is meg lehet tenni rövid idő alatt, hiszen végsebessége 25–40 kilométer óránként. A kényelmesebb utazás kedvéért ülés is szerelhető az alvázra. Teljesítménye 250–500 watt, akkumulátora kábé 30 kilométer távolságra elegendő. Ára 50 és 200 ezer forint között mozog. A csöndes járgány könnyen összecsukható, és előnye még, hogy akár öltönyben is utazhatsz rajta.


Ne mérgelődj!
Elhatároztam, hogy tavasszal kipróbálok egy méregtelenítő kúrát. Talán pár hétre sikerül rávenni magam a teázásra, de nem tudom, hogy milyen gyógynövényekből főzzem… (Hajni, Szada)


Válasz:
A salaktalanítás -– azaz a máj, a vese, a gyomor és a belek tehermentesítése – felér a természet tavaszi megújhodásával. Pár nappal a teakúra megkezdése előtt fokozatosan csökkentsd a finom, de káros anyagok: a kávé, az édesség és az alkohol bevitelét. Ha megszabadultál e földi élvezetektől, elkezdheted a napi 3-4 csésze langyos gyógytea iszogatását. A tisztítótea összetevői külön és keverék formájában is kaphatók a gyógynövényboltokban és a gyógyszertárakban. A leghatásosabb adalékok: a boróka, a gyermekláncfűlevél, a nyírfalevél, az aranyvesszőfű és a csalántea. Az alapkeveréket variálhatod zöld teával, édesköménnyel, borsmentával, kökényvirággal, katánggyökérrel, csipkebogyóval, kamillával, hibiszkusszal és ciromfűvel. (az arányokról érdeklődj az eladótól, illetve a gyógyszerésztől.) A kúrát 7–10 napig érdemes folytatni. a méreganyagok távozása 2-3 napig kellemetlenségeket okozhat.

Szerző: Rojkó Annamária, Fotó: profimedia.hu