Szép álmokat, jó matracot!

Borítókép: Szép álmokat, jó matracot!
Mivel sok időt töltünk alvással, fontos, hogy kényelmes legyen a fekhelyünk. Hogyan válasszuk ki a számunkra ideálisat?

Aludj el szépen!


Életünk közel egyharmadát töltjük alvással. Mintegy 24évet! Az éjszakai pihenés létszükséglet, ekkor regenerálódik testünk, frissül fel szellemünk. Ezért korántsem mindegy, hogy a majd 210 ezer átszundított órát milyen matracon töltjük.

Bizonyára te is ébredtél már kialvatlanul, fájó derékkal, merev nyakkal egy hotelszoba ruganyosnak tűnő – de túlságosan is puha – ágyán. Álmatlan éjszakát ennek ellenkezője, a túl kemény matrac is okozhat. Az évek múltával pedig egyre jobban sajognak a tagok, ha a fekhely nem megfelelő minőségű. Tanulmányok bizonyítják azt anyilvánvaló tényt is, hogy egy vadonatúj matracon gyorsabban alszunk el, ritkábban ébredünk fel, így éjszakánként akár egy órával is több pihentető alvásban lehet részünk.
A matracok átlagéletkora kábé 8–10 év. Ha a tiéd idősebb, ha minden mozdulatnál recseg, nyikorog, vagy fáj a hátad ébredéskor, esetleg felriadsz álmodból, amikor a társad megfordul, ha úgy érzed, mintha gödörben feküdnél, akkor ideje kicserélned!

Alváspróba a boltban
Ha eldöntötted, hogy nem élhetsz tovább új matrac nélkül, a legjobb dolog, amit tehetsz, ha beveszed magad egy szakboltba. Ezeken a helyeken az eladók valószínűleg igazi ágybetét-specialisták, tőlük hasznosabb tanácsokra, részletesebb válaszokra számíthatsz, ráadásul itt mindjárt ki is próbálhatod a neked tetsző darabot. Éjszakára nyilván nem lehet ott aludni, de az interneten kinézett matracra zavartalanul ráfekhetsz, és forgolódhatsz is rajta kedvedre. Épp ezért jó, ha tudod, milyen a kedvenc alvós helyzeted. Egyszóval matracvásárlás előtt próbálj! Terülj hanyatt a matracon, majd fordulj az oldaladra, aztán hasra, mint aki álmában fészkelődik. Ha a könyököd mélyen belesüllyed a puhaságba, akkor tömörebb, keményebb ágybetétre lesz szükséged. Alegfontosabb szempont, hogy a hátad akkor is teljesen egyenes maradjon, amikor az oldaladon fekszel – azaz a válladat és a csípődet megfelelően befogadja a matrac.

Nem könnyű a választás
Mindenkinek más matracra van szüksége. Ami kényelmes egy többnyire háton alvó, 120 kilós férfinek, az nem feltétlenül jó egy mindössze 45 kilós nőnek, aki általában hason alszik.
A jó matrac elősegíti a szervezet regenerálódását, kipihent ébredést tesz lehetővé, tehermentesíti a gerincoszlopot, stabil alátámasztást ad a testnek. Ezen túlmenően jól szellőzik, atka- és baktériummentes, nem utolsósorban pedig strapabíró, hiszen az ember egyetlen éjszaka alatt több mint negyvenszer fordul meg, változtat pozíciót rajta.
A választás alapja legyen a testsúly és az alvás típusa – persze a pénztárca sem elhanyagolható szempont. Ha az oldaladon szeretsz aludni, lágyabb, félkemény matracnál köss ki, ha háton vagy hason töltöd az éjszakát, jobban jársz egy keményebb, sűrűbb alapanyagú ágybetéttel.

Az egészségesebb drágább
A legolcsóbb megoldás a poliuretán habszivacsból készült ágybetét, mely 10 ezer forinttól indul. Ebből a fajtából érdemes a keményebbet és a vastagabbat választani.
A következő lehetőség a rugós matrac. Két fő típusa, a táskarugós és a bonellrugós változat között a mozgásban áll a lényeges különbség: a bonellrugósnál szinte az egész ágy mozdul, amikor fordulsz (a rugók össze vannak fűzve), a táskarugó viszont csak ott és akkor mozog, ahol és amikor a terhelés éri. Előbbit 30 ezer, utóbbit 50 ezer forint körüli áron lehet kapni.
A minőségi és luxusmatracok 50 és 200 ezer forintos sávban tartják magukat. A kategória abszolút közönséggyőztese, a biomatrac természetes alapanyagokból, általában kókuszból és latexből készül. A kókusz könnyen kezelhető, nem esik szét, rostjai kiváló szellőzést biztosítanak, nehezen élnek meg benne az atkák és a gombák. A gumitejből – a kaucsukfa kérgéből lecsapolt nedvből – habosított latexben egymással kapcsolatban lévő cellák és légjáratok tartják fenn a matrac rugalmasságát és szellőzését. A latex alváskor felveszi a test vonalát, így megfelelő alátámasztást nyújt.
A fekvőhelyek királya az úgynevezett emlékező (memory foam) matrac, amely hőre és testsúlyra egyaránt érzékeny. Ezek a matracok a test hőjére is reagálnak, szinte tökéletesen felveszik az emberi test formáját, és nyomáselnyelő képességükkel csökkentik az éjszakai hánykolódást. Speciális anyagukat, a tempurt eredetileg a NASA fejlesztette ki arra a célra, hogy a kilövéskor keletkező többletenergiát az űrhajósülés elnyelje. A tempur antibakteriális és antiallergén tulajdonságú, nem él meg benne sem atka, sem gomba. A testsúlyt az anyag részecskéi egyenlő arányban osztják el, a test minden részére azonos nyomás nehezedik, így szinte a súlytalanság érzetét kelti. A gyógyászatban is használják, hiszen megakadályozza afelfekvések kialakulását. Egyetlen hátránya az ára, mely 100 ezer forinttól kezdődik.

És a kicsiknek?
Gyerek alá kókuszt! – hangoztatja a legtöbb eladó. Igen, de meddig? Kezdetben tényleg ez atökéletes választás. Természetes alapanyag, könnyen tisztítható – elég a zuhany alá tartani, a rostok hamar átengedik a vizet, és a kókuszmatrac gyorsan szárad. A pici testsúlyhoz képest az sem számít, hogy a matrac kemény. Húsz kiló felett azonban puhább ágybetétre –mondjuk latexre – van szükség. Ekkor ugyanis a tömör kókuszmatrac már nem nyújt megfelelő alátámasztást a gerincnek – márpedig ez az egyik legfontosabb egészségügyi szempont –, és agyerek a kemény fekhelyről zsibbadt tagokkal ébredhet. A megfelelő fekvést nyújtó matrac megóv a hát- és derékfájástól, az izmok így el tudnak ernyedni, és teljes lesz a pihenés. Nem kell különösebben bizonyítani, hogy a gyerekeknek ki kell aludniuk magukat.
2006-ban dr. Shahad Taheri, a Bristoli Egyetem munkatársa egy vizsgálatban kimutatta, hogy azok a harminc hónapos kisbabák, akik keveset alszanak, hétéves korukra túlsúlyosak lesznek. Taheri az Archives of Disease in Childhood (Gyermekbetegségek Tára) című folyóiratban közzétett cikkében azt írja, hogy a kevesebb alvás olyan anyagcsere-változásokat idéz elő, amelyek hozzájárulnak az elhízáshoz, az inzulinrezisztenciához, a cukorbajhoz és a szívbetegségekhez. Következtetése szerint a nem elégséges fiatalkori alvás megváltoztathatja a szervezet azon mechanizmusait, amelyek az étvágyat és az energiafelhasználást szabályozzák.

Karbantartás
A levehető, mosható huzatú matracokat könnyebb tisztán tartani, mint a rögzített huzatúakat (ezeket speciális takarítógépekkel vagy vegyszeresen lehet tisztítani). A különböző bevonatos, például aloé verás huzatok mintegy húsz mosást bírnak ki, az AmicorPure® szálas huzatot pedig magas hőfokon, akár 90 fokon is lehet mosni. Mindkét fajta matracnak jót tesz, ha ágyhúzásnál kiporszívózod (erre azonban nem a hagyományos porszívó, hanem egy speciális tisztítógép lenne a legmegfelelőbb). Ekkor érdemes meg is fordítani őket, de nem csak egyik oldalról amásikra, hanem lábtól fejig, azaz hosszanti irányban is.
A téli-nyári oldalú matracokat egy réteg gyapjúval, illetve pamuttal töltik meg a huzat alatt. A gyapjú télen jobban tartja a hőt, a pamut nyáron jobban szellőzik. Ne felejtsd el ezeket amatracokat a megfelelő oldalukra fordítani október, illetve április elején.
Alvás közben vizet izzadunk ki magunkból: ennek egy része elpárolog, a többit a matrac nyeli el. Ha a matrac jól szellőzik, az izzadtság kiáramlik belőle. Ellenkező esetben az anyagba beveszik magukat a gombák és az atkák, melyek legjobban párás közegben szaporodnak. Ezért fontos – és nem csak allergiásoknak és asztmában szenvedőknek –, hogy alvás után ne ágyazz be rögtön. Hagyd szellőzni a matracot, ágyneműt, és segítsd a természetes légcserét.

Szerző: Schütz Gabriella, illusztráció: ©capucine mazille
Megjelent: 2009. január, Létkérdés rovat. Minden jog fenntartva.