Terrárium kicsit másképp

Borítókép: Terrárium kicsit másképp
Üvegedényben nem csak halakat, kavicsokat, esetleg fincsi süteményeket lehet tárolni. Műalkotásokat is elhelyezhetünk a tartályban. Dolgozzanak a gyerekek, örüljön a család!

Amióta világ a világ, az ember szeretné a házába vinni a természetet, példa rá Szemiramisz függőkertje vagy a japán kertészet csodája, a bonsai. Ahogy egyre ügyesedett a homo sapiens keze, úgy talált extrém megoldásokat, úgy kicsinyítette, tömörítette a természetet, úgy tuszkolt óriásnövényeket falatnyi tárolóedényekbe. A miniatürizálásnak ma már csak a fantáziánk szab határt... mármint a felnőtteké, mert a gyerekek messze túlszárnyalnak bennünket. Nosza, bízzuk hát rájuk a tervezést, amikor terrárium készül a szobába – pláne, ha a gyerekszobába. A kislányéba majd bizonyára varázslatos tündérkert kerül, a fiúéba dinoszauruszok félelmetes földje.

Mi fán terem a növényterrárium?
A növények számára létesített terrárium teljesen vagy részlegesen nyitott lehet csak: abszolút zárt üvegtárolókba ne tervezzünk növénykompozíciót, mert élőlényeink nem kapnak megfelelő szellőzést. Egyrészt az üvegfelületet állandóan bepárásítaná a növények folyamatos kipárolgása, másrészt odabent a virágok előbb-utóbb elrothadnának, ami nagy szomorúság a gyereknek – meg mindenkinek, aki dolgozott velük. Fontos, hogy az együtt elhelyezett szépségeknek azonos legyen a talaj- és a vízigényük. Növényválasztáskor igyekezzünk minél több törpét begyűjteni, mert ezek nem növik ki néhány hét alatt a számukra létrehozott mesterséges környezetet. Terráriumlétre alkalmas növénynek számítanak a pozsgások, a kaktuszok, az orchideák, a páfrányok. Vágott virágokat virágboltban kapható oázisokba tűzdelhetünk. Sokkal tovább őrzik meg frissességüket a vágott virágok, ha tartósítószert keverünk a vizükbe. Az orchideákat – táptalaj hiányában – a léggyökereken permetezzük tápanyaggal, hogy ne haljanak éhen. Mindennél fontosabb azonban jól megválasztani a terrárium helyét a lakásban. Az ideális környezet egy világos, de nem napos szobarész, fény nélkül ugyanis a növények tönkremennek.


Hatásfokozó kellékek

Kiegészítő dekorációnak használhatunk olyan kagylókat, kavicsokat is, amelyeket tengerparti nyaraláskor gyűjtögettünk. Vagy kirándulásokról követ, mohát, mohás faágakat, tobozt, makkot, gesztenyét. Berakhatjuk a terráriumba a gyerek kedvenc dinoszauruszát, tündérkirálynőjét, mellé egy pillangót, egy féldrágakövet – akármit, amit csak elképzel elménk. Az élő mohát helyettesíthetjük műmohával. A vágott virágokat is lecserélhetjük selyemvirágra, de tartsunk mértéket. Jóból is megárt a sok, hát még a giccsből. Minden egyes növényterrárium kialakításánál körültekintően illik eljárni, és nem szabad sutba dobni az esztétika szabályait. Ha kavicsokkal dolgozunk, válasszuk egy szín árnyalatsorát, de a kontrasztos tónusok is nagyszerűen mutatnak. A méretazonosság sem kötelező előírás.
Tipp: Hozzávalókat kertészeti kiállításokon, akvarisztikával foglalkozó állatkereskedésekben, nagyobb virágboltokban és lakosság számára is nyitott nagykereskedésekben vásárolhatsz. Jó hír, hogy idéntől a Szegedi úti virágpiac, este hattól hétig kedvezményes áron adja a lakossági belépőt. (500 Ft/fő/alkalom)

Szöveg: Németh Anikó, Fotó: Reichel Tamás, Stylist: Kiss Heni, köszönjük a kata virág és az Arioso segítségét