Milyen számítógépet vegyek középiskolásnak

Borítókép: Milyen számítógépet vegyek középiskolásnak
Most kezdi a gimnáziumot a lányom, gondoltam, veszek neki egy számítógépet, de csak tévelygek a prospektusok kínálatának útvesztőiben. És ahány jó barát, annyi jó tanács…

Mirjam, pannonhalmai olvasónk tette fel ezt a kérdést. Megpórbáltunk utánajárni.

Madas Pál, a budapesti Baár-Madas Református Gimnázium informatikatanára szerint érdemes abból kiindulnod, hogy mi mindent kell tudnia a lányodnak majd az informatika érettségin. A középszintű vizsga szövegszerkesztéssel, táblázatkezeléssel, prezentációkészítéssel, honlapszerkesztéssel és adatbázis-kezeléssel kapcsolatos gyakorlati feladatokat tartalmaz. Ezek lehetnek az alapkövetelmények a gép, illetve az operációs rendszer és a programcsomag kiválasztásánál is.

Operációs rendszerek, programcsomagok
Sok iskolában használnak még Windows XP operációs rendszert. Szinte mindenhez jó; a Vista ugyanolyan, mégsem vált igazán népszerűvé; a Windows 7-et dicsérik, de erőforrás-igényesebb, vagyis nagyobb teljesítményű gép kell hozzá. A Linux operációs rendszerek ingyenesek, ám használatuk alaposabb szakmai tudást kíván.
A programcsomagok közül érdemes az iskolaival megegyezőt (általában irodait) választanod. Népszerű a Microsoft Office 2003 nevű csomagja, illetve annak utóda, az Office 2007 (a legtöbben ezeknek inkább az összetevőit ismerik: a Wordöt, az Excelt, a Powerpointot, az Accesst). A csomagokért és a futtatásukat lehetővé tevő operációs rendszerért fizetnünk kell, különben a szoftver használata éppúgy jogsértő, mint a bolti lopás. Létezik egy ingyenesen letölthető irodai programcsomag, ami épp annyit tud, mint a fentiek: az OpenOffice.org.
Nagy előnye a legális szoftvernek, hogy a velük járó folyamatos biztonsági frissítések sokféle kártevőtől (férgek, betörési kísérletek, adathalász programok és egyéb) megóvhatják a gépet – vírusvédelemről azonban külön kell gondoskodnod.


Foto: www.mediabistro.com

Amitől gyors és erős
A gép gyorsaságát elsősorban a processzor sebessége és a memória (RAM) mérete határozza meg; az előzőt hertzben adják meg, az utóbbit byte-ban. Nagyon leegyszerűsítve: ha egyidejűleg csak egy programot használunk, a processzor sebessége a meghatározó; ha többet futtatunk (egyszerre van nyitva több ablak), akkor már a memória mennyisége.
A merevlemez kapacitását byte-ban adják meg. A gép sebessége szempontjából nincs jelentősége, ám ettől függ, hogy mennyi adatot tudunk tárolni a gépen: hány oldalnyi szöveg, hány táblázat, hány órányi zene vagy film fér el rajta.
A grafikus kártya határozza meg, hogy a monitoron milyen sebességgel milyen felbontású képek jeleníthetők meg. Iskolai feladatok megoldására, irodai munkára ebből a szempontból az új gépek bármelyike alkalmas.
Iskolai tapasztalat: érdemesebb egy megbízható gyártó márkás gépére beruházni, mint egy ismeretlen márkájú akciós gépre. Az utóbbira később sokat kell majd költened.

Milyen célra milyen gépet?
Szövegszerkesztésre, internetes böngészésre a régebbi, kevésbé erős gép is megteszi. A legtöbb kamasz azonban a számítógépet szórakoztató elektronikai eszköznek, multimédiás célokra, zenehallgatásra, filmnézésre is használja, és ehhez már jóval erősebb processzorra, nagyobb memóriára, jobb videokártyára van szükség. Ha játszani is akar, akkor kell a legmélyebben a pénztárcádba nyúlnod, nem is csak egyszer: a népszerű játékprogramokat állandóan fejlesztik, és az újabb változathoz mindig erősebb gépre van szükség. Az operációs rendszerekkel ugyanez ez a helyzet. Jó esetben később a processzort és a grafikus kártyát kicserélheted, a memóriát bővítheted, merevlemezből újat tehetsz a régi mellé; mindez azonban jelentős kiadás, és gyakran nem is vezet optimális eredményre.


Mennyit költsünk?
– Jó minőségű, használt multimediás gépet vehetünk szaküzletben vagy online, 15 és 60 ezer forint között, fél éves garanciával (egyes üzletekben csak 3–7 napot kapunk, hogy kipróbáljuk és visszavigyük a hibás gépet vagy az alkatrészt). Figyeljünk arra, van-e benne operációs rendszer – ha nincs, 30–50 ezer forint plusz költségre számítsunk. Monitorból csak jó minőségűt vegyünk, mert a gép egyéb gyengeségei csak kisebb-nagyobb bosszúsággal, időveszteséggel járnak, de a rossz képernyő biztosan károsítja a szemet. Az interneten 15–20 ezer forint között találhatunk használt, márkás síkmonitorokat – garanciával.
– A www.arenacomp.hu oldalon olcsón találunk megbízható termékeket: külföldi cégektől leselejtezett minőségi gépeket és alkatrészeket, esetleg egyazon gyártótól származó alkatrészekből összerakott számítógépeket fél éves garanciával.
– Ha a középiskolás gyerekünk később egyetemre megy, szüksége lesz laptopra: esetleg vehetünk egyből azt neki. A jó minőségűek átlagosan 80 ezer forinttól kezdődnek. (www.notebook.hu, www.laptop.hu)
– Ha megtetszik egy új vagy használt gép, járjunk utána a weben, hol kapjuk meg olcsóbban. Lehetőleg ne alkalmi hirdetések révén, kéz alatt vásároljunk; maradjunk a megbízható forrásoknál, keressük a hosszabb garanciaidőt kínáló boltokat!

Adat: 1989 / Ebben az évben dobták piacra a Microsoft Word szövegszerkesztő programot. Az adat forrása: www.microsoft.com Minden jog fentartva.