Milyen mosógépet vegyek?

Borítókép: Milyen mosógépet vegyek?
A piszkos ruhák elborítják a lakást, a nélkülözhetetlen háztartási gép nem indul és a szerelő félreérthetetlenül rázza a fejét? Velem is megtörtént már. Azonnal szükségem lett volna egy új mosógépre, de a hatalmas kínálat alapos megfontolásra késztetett.

Milyen alapon válasszunk?
Elsődleges szempontom az energia- és víztakarékosság lett. A mosógépek energiafogyasztása 0,4 és 1,9 kWh, vízfogyasztása 40 és 85 liter között mozog. A különbség óriási, hosszú távon fokozottan megtérülhet a többletköltség. Ám hiába vagyok környezettudatos vásárló, ha a gépem nem mossa tisztára a ruháimat, így a következő tényező a mosás hatékonysága lett. Három alapvető követelményt gondoltam végig, és azt vettem észre, hogy a középkategóriás gépeknél járok. Ezeket 70 és 140ezer forint közötti áron kínálják. A következő eldöntendő kérdés a töltetkapacitás. Mi nagycsalád vagyunk, szóba sem kerülhettek a kis befogadóképességű gépek, de ha lassabban gyűlik otthon a szennyes, 8 kilós helyett elegendő lehet a 4,5 kilós ruhatöltetű masina is.

Hol kerüljön be a ruha?
Lakásunk méretétől függően választhatunk az elöl- és felültöltős variációk közül. A felültöltős gépek kevésbé esztétikusak, de tudásban nem maradnak el társaiktól. Előnyük, hogy kicsi helyen elférnek, az elöltöltősök között viszont van olyan, ami beépíthető akár a konyhaszekrénybe is. Döntés előtt még néhány kérdést intézzünk az eladóhoz. Melyik típust hozzák vissza leggyakrabban 3 napon belül? Melyik gyártó termékeihez szoktak gyakorta szerelőt keresni? Mert azokkal nem érdemes kísérletezni.

Személyre szabva
Gondoljuk végig azt is, hogy ruháink milyen elbánást igényelnek. Ma már kímélő és kézi mosást helyettesítő programok is vannak, amivel akár a gyapjút is könnyűszerrel moshatjuk. Sok gépnél külön mosóprogramot kapnak afarmerok, a sportruhák, a fehérneműk, a babaruhák és atakarók. Ebben a kategóriában a centrifuga fordulatszáma szabadon választható, és munkánkat víztisztaság-ellenőrző szenzor, aqua stop rendszer (víznyomáscsökkenés esetén elzárja a bejövő víz útját), valamint időzíthető indítás könnyíti meg. Ezen az áron már elérhetők a kétéltű mosó- és szárítógépek is, de ilyet csak komoly helyszűkében vásároljunk, hiszen minőségük egyáltalán nem kielégítő, ráadásul nagyon sok energiát fogyasztanak.


Mosógép vásárlás


Vásárlás után
Ha végül sikerült választanunk, és eltüntettük afelhalmozott szennyest, próbáljuk elkerülni a hasonló helyzeteket. Agondos gazda áramtalanítja használaton kívül lévő gépét, mivel az áramingadozás még álló helyzetben sem tesz jót a vezérlésnek. Két mosás között tartsunk legalább 1 órás szünetet, ellenkező esetben amotor előbb-utóbb leéghet. Aszűrőket 3-4 havonta javasolt kitisztítani.

Ha újra baj van
A mosógépekre legalább 1 évi kötelező jótállás van, az ezalatt bekövetkező meghibásodások esetén bizonyítás nélkül jár nekünk ingyenes javítás, végső esetben csere. Agyártó avásárlástól számított 2 évig vállal szavatosságot arra, hogy a gép nem rendelkezett rejtett hibával. Ha jótállásunk már lejárt, még van lehetőségünk szavatossági igényünkkel élni, de ilyenkor a bizonyítás terhe ránk hárul. Ebben az esetben egy független szakhatóság vizsgálja meg a terméket, és ha igazunk van, a gyártó saját költségén javítja, cseréli hibás gépünket vagy alkatrészét.

Éva Magazin, 2010. február, Szöveg: Horváth Zsuzsa, Illusztráció: László Zsuzsi, Minden jog fenntartva