A boldogság titka: tudományos kutatások meglepő eredményei

Borítókép: A boldogság titka: tudományos kutatások meglepő eredményei
Valóban ennyire egyszerű lenne?

Pszichológiai kutatások már évek óta foglalkoznak azzal, milyen gyakorlati praktikák segítségével tehetjük boldogabbá az életünket. Nos, úgy tűnik, végre áttörő eredmények születtek a kérdésben. :) Lássuk a felfedezéseket!


Fotó: photl.com

Az elmúlt 50 évben az Egyesült Államokban megkétszereződött az egyéni jövedelmek nagysága, ám az emberek mégsem váltak boldogabbá. Meglepő? Nem, nem annyira. 2012-es amerikai pszichológiai kutatások kimutatták, hogy a boldogságérzetünket csupán 10%-ban befolyásolják külső körülmények. A tudósok állításai szerint 50%-ban a génjeink, az öröklött tényezők a felelősek azért, hogy jól érezzük-e magunkat a bőrünkben vagy sem. Nem kell kétségbe esni: a maradék 40%-ot csak és kizárólag mi irányítjuk. Boldogságunkat 40%-ban a saját cselekedeteink, akaratunk, gondolataink határozzák meg. Ma már tudjuk, hogy agyunk nagyjából 5000 új agysejtet termel naponta: ezek segítségével bármikor boldoggá "drótozhatjuk" az agyunkat, csak gyakorolni kell egy-két dolgot. Éspedig:

1. Megbocsátás
Nem csak azzal teszel jót, akire haragszol, hanem magaddal is. A megbocsátás kimutathatóan jótékony hatással van a pszichére, azon keresztül pedig a testi egészségre is. Ha őszintén megbocsátasz valakinek, csökken a benned lévő feszültség és rosszkedv.

--pagebreak--

2. Nagylelkűség
Boldogságunk szempontjából az, hogy hogyan költjük el a pénzünket ugyanolyan fontos – ha nem fontosabb –, mint az, hogy mennyit keresünk. Az altruizmus, a jótékonykodás az agyunk azon részét stimulálja, amely az élvezet, a bizalom és a szociális összetartozás érzetéért felelős.

3. Hála
A pszichológia tudománya már azt is bebizonyította, hogy életünk pozitívumainak rendszeres emlegetése, felsorolása jótékony hatással van a hangulatunkra és az egészségünkre. Gyakorold a hálát: írj le minden nap három dolgot, amiért hálásnak kell lenned, három héten kesztül. Meglátod, még aludni is nyugodtabban fogsz tőle!


Fotó: photl.com

4. Maradjunk pozitívak
Sokan azt gondolják, akkor lesznek boldogok, ha végre sikeresekké válnak (a munkahelyen, a magánéletben, stb.). Pedig ennek pont a fordítottja igaz: akkor érhetünk el igazi sikereket, ha boldogok vagyunk, és pozitívan állunk az élethez. Ha optimistán látjuk a dolgokat, valósággal szárnyal az intellektusunk, a kreativitásunk, és sokkal energikusabbnak érezzük magunkat. Miért? A dopamin, ami elönti az agyunkat, ha jókedvünk van, aktivizálja az agy tanuláshoz, kreativitáshoz kapcsolódó területeit.

5. Fertőzzünk boldogsággal!
A jó közérzet a körülöttünk élők hangulatától is függ. Ha mi rendszeresen "gyakoroljuk" a boldogságot, azzal azokat is boldogabbá tesszük, akikkel nap mint nap kacsolatba kerülünk. Így tehát a boldogságunk megtalálása egyáltalán nem önös cél – mindenkinek hasznára válik a környezetünkben!

Nos, meglepődtetek? Mi azért annyira nem... :)

Gyakorold a nagylelkűséget! Olvasd el a jótékonykodásról, adományozásról szóló "Jó embert keresünk!" című cikkünket az Éva magazin februári számából!