5 mindennapi hiba, amivel a legtöbbet ártasz az egészségednek

Borítókép: 5 mindennapi hiba, amivel a legtöbbet ártasz az egészségednek
Az alábbi szokásoknak hosszú távon igen kellemetlen következményei lehetnek!

Igen, tudjuk: a mostani, iszonyúan gyors világban minden pillanat drága, hiszen bármennyire is igyekszünk, sosem érezzük azt, hogy végére járnánk a feladatainknak. Éppen ezért nem csoda, hogy ott próbálunk meg időt spórolni, ahol csak lehet - az állandó rohanás viszont hosszútávon rendkívül ártalmas szokások kialakulásához vezethet. Lássuk hát, melyek azok az időspórló módszerek, amikkel kárt teszünk az egészségünkben!

1. Egy bogyó erre, egy pirula arra


Fejfájás? Hopp, egy tabletta! Gyomorégés? Hopp, egy másik. Nem tudunk elaludni? Naná, hogy erre is van valami tuti gyógyszerünk! Belegondoltunk már vajon abba, mennyi vegyszert viszünk be a szervezetünkbe csak az ilyen-olyan kellemetlen tünetekre bekapkodott gyógyszerekkel? Nem is beszélve arról, hogy ezek együtt milyen káros mellékhatásokat idézhetnek elő. Köztudott, hogy bizonyos fájdalomcsillapítók például tönkreteszik a gyomrot, a bélfórát, ahogy az is, hogy a nyugtatók, altatók csak orvosi felügyelet mellett szedhetők hosszú távon. Gyógyszerek helyett próbáljunk természetes úton megszabadulni a tünetektől: fejfájás esetén menjünk ki néhány percre a szabad levegőre, gyomorégésre igyunk gyógyvizet, álmatlanság ellen pedig próbáljuk ki a macskagyökér teát.

2. Kocogás után rohanás
Letekertük, lefutottuk az egy órát, máris jöhet a zuhany? Hohó, lassan a testtel! Ha rögtön befékezünk egy kemény kardió edzés után, azzal rendkívüli módon megterheljük a szívet és a vérkeringést. Ilyenkor ugyanis magas a pulzusszám, a szívünk nagy sebességgel pumpálja a vért a végtagjainkba - ha edzés után rögtön a zuhanyzóba ugrunk, akár el is ájulhatunk. Minimum három percre van szüksége a szívnek ahhoz, hogy lelassuljon, adjuk meg neki ezt az időt! Sétáljunk, vagy tekerjünk lassan, vegyünk mély levegőt és várjuk meg, míg a szívünk nem kalapál már olyan gyorsan!

--pagebreak--

3. Ebéd a munkaasztalnál


Ha evés közben nem oszlik meg a figyelmünk, hamarabb jóllakunk, és utána sokkal kevésbé lesz gondunk az emésztéssel. Nem is beszélve arról, hogy egyes megfigyelések szerint egy átlagos íróasztalon 400-szor több baktérium hemzseg, mint egy rendszeresen tisztított wécében. Hogy miért? Egy dietetikusok és orvosok által végzett felmérésből kiderült, hogy az íróasztalok szinte mindig kimaradnak a takarításból, mivel a takarítónők nem szívesen nyúlnak mások dolgaihoz. A billentyűzetről nem is beszélve. Érdemes tehát ebéd előtt kezet mosni, és arra a néhány percre kiülni a közös étkezőbe vagy egy padra a szabad levegőn.

4. Emailek éjfélkor
Az amerikai Nemzeti Alváskutató Intézet szerint az amerikai lakosság 60 százaléka éjszaka is a számítógép előtt ül. Reméljük, nálunk nem ennyire eldurvult a helyzet, ám gyanítjuk, itt is akadnak szépszámmal olyanok, akik éjjel próbálják meg behozni a lemaradást. A 20 és 40 év közötti nőknek átlagban 8 óra alvásra van szükségük naponta. A számítógépmonitor, a tablet és az okostelefon fénye viszont csökkenti a melatonintermelést, ami az alváshoz nélkülözhetetlen. Így előfordulhat, hogy jóval a gép kikapcsolása után sem tudunk még elaludni. Tegyük hát félre a kütyüket elalvás előtt legalább egy órával, és lapozgassuk inkább kedvenc magazinunkat, az Évát!

5. Chat, email, sms
Ha sűrüsödnek a teendőink, az elfoglaltságunk leghamarabb a barátainkkal töltött idő kárára megy. Kevesebbet találkozunk velük, és kevesebbet beszélünk velük telefonon. Pedig a Kaliforniai Orvosi Egyetem kutatói kimutatták, hogy a rendszeres szociális kapcsolat nők esetbében csökkenti a szívproblémák kockázatát. (A férfiaknál ezt még nem vizsgálták.) A technológia fejlődése könnyebbé tette a kapcsolattartást, ám rontott a kapcsolatok minőségén. Az emberek többségének ma már sokkal kevesebb igaz barátja van, mint húsz évvel ezelőtt. Ez káros hatással van a mentális, pszichés egészségre, hosszú távon pedig a test egészségére is.

Fotó: photl.com