Mikor érdemes vetni? Kik a fagyosszentek? - Népi jóslások májusra

Borítókép: Mikor érdemes vetni? Kik a fagyosszentek? - Népi jóslások májusra
Májusi népi jóslatainkból megtudhatjátok melyik a legalkalmasabb nap a háztűznézőre, s mit kell tenni Orbánnal, ha rossz időt hoz.

Ha május, akkor nektek is a tavasz, a zöldülő határ és az akác illatú szerelem jut eszetekbe? Népi jóslatainkból kiderül, hogy mindez nem véletlen.


Szent Flórián - Fotó: Pinterest

Május 1. Fülöp és Jakab napja.

A majálisok és a májusfaállítás ideje. "Ha esőben fürdik Jakab, a termésből jut és marad." De almával semmiképp ne engedjük labdázni a gyerekeket, mert ha mégis így tesznek, a jég elveri a termést.


Május 4. Szent Flóriánnak, a tűzoltók, a kéményseprők, a pékek, a serfőzők, a kovácsok védőszentjének napja.

Egykoron tűztiltó nap volt, később aztán épp Flórián tiszteletére gyújtottak tüzeket. Mivel Flórián mindenképpen tüzes szent, hisz puszta imádsággal mentett meg tűzvésztől lelkeket, azt tartják, hogy aki az ő napján megy háztűznézőbe, az biztosan nem kap kosarat.


Fotó: Pinterest

Május 6. Olajban főtt Szent János, más néven Babevő János ünnepe.

Aki eddig nem vetette el a babot, lencsét, borsót most vesse, mert ha később teszi, annak kárát látja. Tavalyi babból mindenképp főzzünk egy adagot, mert ilyenkor a paszuly szerencsét jelent.


Május 12., 13., 14., 15. "Sok bajt hoz a három ác, Pongrác, Szervác, Bonifác, Zsófia is lehet gyász."

Az első három híres fagyosszent, Zsófia pedig fagyos asszonyság. Ha ők szüretelnek tavasszal, nem lesz mit leszedni ősszel. Úgy hírlik, ezeken a napokon a szívek is kihűlnek, így jobb a csóktól tartózkodni.


Szent Orbán - Fotó: Pinterest


Május 16. Nepomuki János, vicces nevén Neszepuszi János ünnepe.

Az őt védszentjüknek tartó hajósok, halászok, vízimolnárok e napon tartják csónakos, tűzijátékos felvonulásukat a folyókon. Vízi szentről lévén szó, aki ezen a napon az arcát vízben füröszti, vénségére is fiatal ábrázatú marad.


Május 25. A negyedik fagyos szent, Orbán napja.

Amelyik rozs e napon virágzik, aranyra érik Péter-Pálig. Orbán egyébként a szőlősgazdák védőszentje. Régen minden valamire való szőlőhegyen ott állott a szobra. Ha jó időt hozott Orbán felvirágozták, ha fagyot hozott sárral dobálták, sőt meg is pálcázták. A család legidősebb asszonya pedig a házból seprűzte ki szellemét, nehogy a lelkek is befagyjanak. Először a kemencéből seprűzték, majd a konyhából, a földet csapkodva a kerten át a kapun túlra, s ha végeztek vele faluhosszat eldicsekedtek a hőstettükkel. Merő szerencse, hogy Orbán jópofa szent lehet, mert eddig még senkire nem haragudott meg.