Nem fogad szót a gyereked? Íme 5+1 bevált nevelési tipp pedagógusoktól

Borítókép: Nem fogad szót a gyereked? Íme 5+1 bevált nevelési tipp pedagógusoktól
Megfigyelted már, hogy míg a te utasításaidra a lurkó gyakran fittyet hány, az óvónéninek, tanítónéninek szót fogad?

Mi lehet Kinga néni, Szilvi néni vagy Tamás bácsi titka, hogy szófogadatlan gyerekedet egyetlen görbe nézéssel be tudják fegyelmezni? Utánajártunk! Íme a szakemberek "használati utasításai."

1. Kerülj az ő szintjükre!
Nem a szellemi szintre értjük, hanem inkább a fizikaira. Több neveléspszichológiai kutatásban is megfigyelték már, hogy míg az apák hajlamosak letérdelni, leguggolni a gyerekhez, ha valami igazán komolyat akarnak neki mondani, az anyák inkább föléjük tornyosulva teszik ugyanezt. A pedagógusok szerint sokkal hatékonyabb a figyelmeztetés, ha leereszkedsz a gyerek szintjére. Ilyenkor ugyanis nem azt érzik, hogy parancsolgatsz nekik, hanem hogy egyenrangú félként kezeled őket. Meglásd, szófogadással fogják meghálálni, hogy komolyan vetted őket!

2. Varázserő művelet
Ha a gyerekednek van valami bosszantó szokása, amit mindeddig nem sikerült kinevelni belőle, nevezzétek el azt közösen valamilyen szupererőnek. Például ha folyton izeg-mozog, legyen szuperenergiája, ha be nem áll a szája, legyen neki szuperbeszélőkéje, stb. Értesd meg vele, hogy a szupererőt nem szabad eltékozolni és helyesen kell felhasználni (pl. legyen ő a leggyorsabb a futóversenyen), máskülönben nagy károkat tud vele okozni másoknak. Így ha legközelebb izegni-mozogni kezd a vacsoraasztalnál, figyelmeztesd: "Vigyázz, nem vigyázol a szupererődre!"

--pagebreak--

3. Légy határozott!
A gyerekeknek vezető kell, nem pedig főnök - állítja sok pedagógus - ezért nagyon fontos, hogy megtaláld velük szemben azt a hangnemet, ami kellőképpen határozott, de nem parancsolgató. Ahelyett, hogy azt mondanád, "arra gondoltam, ma esetleg kitakaríthatnánk a konyhaszekrényt és te segíthetnél nekem," mondd inkább azt: "Mára szuper programot terveztem! Ki fogjuk takarítani a konyhaszekrényt!" Az apróság így tudni fogja, hogy nem érdemes vitatkoznia, hiszen ez már eldöntött tény, ugyanakkor nem kötelezettségként, hanem izgalmas közös programként fogja megélni a takarítást.

4. Előbb a nevet mondd!
Ha az apróságok nem figyelnek rád, szólítsd őket a nevükön, mielőtt bármi mást mondanál. A "Megmondtam, hogy vesd be az ágyat, Katikám!" mondat nem lesz hatékony, hisz a kislány semmit nem fog meghallani abból, ami a neve előtt elhangzott. Szintúgy sokkal hasznosabb, ha a gyerek mellé állsz, miközben megszólítod, mintha a lakás másik végéből kiáltoznál.

5. Minden gyereknek legyen feladata!
Az osztályteremben nagyon fontos, hogy minden gyerek azt érezze, szerves része a közösségnek, ezért mindenki felel valamiért. Érdemes ezt otthon is bevezetni. Ha a kicsi azt érzi, ő is nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a család jól funkcionáljon, komolyan fogja venni a feladatát - ezzel pedig felelősségérzetet tanul. Ha szeret a vízzel játszani, legyen ő a locsolásfelelős, vagy legyen az a feladata, hogy indulás előtt ellenőrzi, nem maradt-e égve valahol a villany.

+1. Építsetek ki egy "duzzogó"sarkat!
Az óvodákban, osztálytermekben gyakran találkozhatunk olyan különálló asztallal vagy leválasztott sarokkal, ahová elvonulhat az a gyerek, aki ki akarja vonni magát néhány percre a közösségből, akinek úgymond "szünetre" van szüksége. Otthon is érdemes ezt bevezetni, főként ott, ahol több gyerek van. Ide elbújhatnak szabad akaratukból "duzzogni", illetve te is elküldheted őket ide, ha valami rosszat csináltak. Ez jó lehetőség arra, hogy mindenki megnyugodjon, és később higgadtan megbeszéljétek a problémát.

Fotók: photl.com