Mérföldkő a hosszútávú, hormonmentes fogamzásgátlásban!

Borítókép: Mérföldkő a hosszútávú, hormonmentes fogamzásgátlásban!
Végre itthon is bemutatták az elmúlt három évtized legnagyobb fejlesztését a női fogamzásgátlásban. A nemrégen bemutatott Rézgyöngy itthon is gyorsan népszerűvé vált.

A hosszútávon (akár 5 évig) is biztonságos és hatékony hormonmentes méhen belüli fogamzásgátlók választéka a réztartalmú spirál után egy újabb lehetőséggel bővült hazánkban: több nyugat-európai ország után Magyarországon is forgalomba került a Rézgyöngy elnevezésű eszköz.

Mi is az IUB* Rézgyöngy?

Az IUB* Rézgyöngy egy, a spirálhoz hasonló működésű fogamzásgátló eszköz. A méh üregébe helyezve hormonmentesen véd a nem kívánt terhességtől öt teljes éven keresztül. Az eszköz kifejlesztése egyébként, a klinikai vizsgálatokkal együtt összesen nyolc évig tartott.

Különlegessége a gömb alakban rejlik: nincsenek éles végei, szögletei, így a hagyományos T alakú spirálokhoz képest jelentősen csökkenti az ezeknél tapasztalt kellemetlen mellékhatásokat, mint az erős vérzés vagy a fájdalmas menstruáció.

„Az volt a célom, hogy egy hormonmentes és humánus fogamzásgátló alternatívát fejlesszünk, amit bármilyen életkorú hölgy használni tud. Hiszen, a jelenleg használatos spirálokkal a használók mintegy 15%-nak vannak problémái. Ennek a legfőbb oka az, hogy ezek az eszközök gyakran túlságosan nagyok a méh üregéhez képest, ráadásul a formájuk sem optimális.” - nyilatkozta Dr. Ilan Baram, a termék feltalálója.

Hogyan helyezik fel az IUB* Rézgyöngyöt?

A hormonmentes Rézgyöngyöt nőgyógyász szakorvos helyezi fel a méhbe. Ez egy kb. másfélperces procedúra és teljesen fájdalommentes. A felhelyezés legjobb időpontja a menstruáció utolsó napjaiban, illetve szülés után hat héttel van, mert ilyenkor a méhszáj nyitottabb. A még nem szült nőknél a méhnyak tágítására is szükség lehet. Régen megdőlt az a dogma, hogy nem szült nőknél méhen belüli fogamzásgátló nem javasolt. Felhelyezés előtt el kell végeztetni a nőgyógyász által javasolt vizsgálatokat. A felhelyezés során az eszköz egy felvezető cső segítségével a méhbe kerül, ahol azonnal elkezdi kifejteni a hatását. Azt, hogy pontosan hogyan is helyezkedik el a Rézgyöngy a méh üregében, az alábbi videóban nézheted meg.

Kinek ajánlott?

Alapvetően a hormonmentes fogamzásgátlás bárki számára megfelelő lehet, nincs kiemelt csoport. A fiatal hölgyek esetében hormonális fogamzásgátlás esetén is a lehető legalacsonyabb homon tartalom javasolt, a hormonmentesnél pedig alacsonyabb nem is létezik! Egyénre szabott tanácsért érdemes nőgyógyászhoz fordulni. Az egyébként nagyon ritka rézallergiában vagy a rézanyagcsere zavarában, úgynevezett Wilson-kórban szenvedőknek a Rézgyöngy nem javasolt. Nem használhatják azok sem, akiknek kismedencei fertőzésük, tisztázatlan eredetű vérzészavaruk, méhnyaki fertőzésük, méhnyak- vagy méhrákjuk van. Mindezekről, illetve az esetlegesen felmerülő egyéb problémákról érdemes nőgyógyásszal konzultálni.

Milyen mellékhatásai lehetnek?

A felhelyezés utáni első napokban előfordulhat enyhe vérzés. Ezenkívül felléphetnek görcsök és fájdalom is. Néhány nap után ezek a tünetek általában elmúlnak, és a beáll a szokásos menstruációs ciklus.

*Az IUB az angol „intrauterine-ball” szóból ered, vagyis a méhen belüli labda szóösszetételből.