Közösségi média bakik, amelyek árthatnak a karrierednek

Borítókép: Közösségi média bakik, amelyek árthatnak a karrierednek
Nem lehet eleget hangsúlyozni: csak óvatosan a posztolással!

Néhány hete az ismerősöm elkövette azt a hibát, hogy főnökeinek azt mondta, ügyfélhez megy, majd másfél órával később posztolt egy fotót az üzenőfalán, amint vidáman pecázik a haverokkal. Főnökei ismerősei a Facebookon...

A fenti történet remekül illusztrálja, hogy - hiába használjuk már évek óta - mennyire nem vagyunk felkészülve a közösségi média buktatóira, és - tisztelet a kivétel - mennyire nem élünk átgondoltan az általa nyújtott lehetőségekkel. Íme 5 jótanács, amelyet ha betartasz, biztosan nem lesz kellemetlen tapasztalatod a munkahelyeden.

1. Légy tisztában a munkahelyed "policy"-jával!
Manapság egyre több vállalat foglalja írásba, milyen viselkedést vár el az alkalmazottaitól a közösségi média felületeken. Ezért mindig olvasd át figyelmesen azt a rengeteg papírt, amit a HR-től kapsz, amikor egy új munkahelyen kezdesz. Még ha a policy nem is tér ki külön a közösségi médiára, a más területekre vonatkozó elvárásokból következtethetsz arra, mit lehet és mit nem a Facebookon.

2. Tartsd távol magad a vitás kérdésektől!
Sajnos mind a mai napig sokan elkövetik azt a hibát, hogy lépten-nyomon hangoztatják politikai és vallási nézeteiket a közösségi fórumokon. Sajnos ezek nálunk még mindig nagyon kényes kérdések és bizony sokak érzékenységét sérthetik. Ne gyűjts ellenségeket - sosem tudhatod, nem leszel-e ilyesféle megnyilvánulásaid miatt antipatikus valakinek, akinek hatalmában áll dönteni a sorsodról.

--pagebreak--

3. Ha a főnököd ismrősnek jelöl - gondolkozz!
Természetesen muszáj lesz visszajelölnöd, azonban mielőtt megtennéd, nézd végig az idővonaladat és végezz némi takarítást. Az öt évvel ezelőtti egyetemi bulik fotóit nem kell bántanod, ám ha a közelmúltból találsz olyasmit, amiről úgy gondolod, nem szívesen mutogatnád a főnöknek, annak sajnos mennie kell.

4. Ne légy túlzottan negatív!
Senki sem szereti a folyton morgó embereket. Ha épp munkakeresésben vagy, tartózkodj a negatív posztoktól - a HR-eseknél bevett szokás, hogy átnézik a jelentkezők Facebook oldalát. Ha a te profilod negatív személyiségről árulkodik, kis eséllyel esik majd rád a választás.

5. Kezeld a helyükön a különböző közösségi média platformokat!
Ne aggódj, nem kell örökre búcsút mondanod az önfeledten bulizós vagy vicces fotóknak! Nyugodtan kiposztolhatod őket az Instagram vagy Twitter oldalaira - a lényeg, hogy ezeken sose posztolj semmit, ami a munkáddal kapcsolatos, a profilodban pedig ne tüntesd fel a munkahelyedet.
A Facebook és a Linkedln oldalaidat azonban érdemes komolyan venni, letisztultan tartani, hisz a jövőben ennek számtalan előnye lehet a karriered szempontjából!

Fotók: photl.com