Ha ilyen gyógyszert szedsz, nem szabad napoznod, mert fényérzékenységet okoz!

napallergia,fényérzékenység,nyaralás,napozás,gyógyszer,egészség
Forrás: pexels.com

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg barátaiddal, ismerőseiddel!

M

Meglepően sok gyógyszer okoz fényérzékenységet, és erre csak ritkán hívja fel a figyelmet a felíró orvos vagy a patikus. Csekkold a listánkat!

Valamelyik éjjel arra ébredtem, hogy erősen ver a szívem. Előkapartam a gyógyszerem leírását, amelyet épp szedtem, hogy megnézzem, milyen mellékhatásai vannak, és úgy mellesleg felfedeztem a listában, hogy a szóban forgó - gyökérkezelésre kapott - antibiotikum fényérzékenységet is okozhat. (A félreértések elkerülése végett mondom, hogy a szívverés nem ennek a tünete volt.)

Jé, ezt nem is tudtam! – jutott eszembe rögtön az Éva magazin rovatcíme, és legott utána is néztem, hogy hányféle gyógyszer okoz fényérzékenységet. Aki ezeket szedi, annak vigyáznia kell a napozással!

Milyen gyógyszerek okozhatnak fényérzékenységet?

Meglepő, de a csak úgy “bekapkodós” fájdalomcsillapítók között is van jócskán ilyen, ezeknél a ketaprofen hatóanyaggal kell vigyázni.

A ritmuszavarokra szedett gyógyszerek között az amiodarone hatóanyagot tartalmazók veszélyesek.

Az antibiotikumok közül a doxycyclin, tetracyclin, voriconazol, norfloxacin, oxfloxacin hatóanyagok válthatják ki a tüneteket.

Bőrgyógyászati termékek között is bőven találunk ilyet (isotretinoin, methoxsalen hatóanyagok) például a gombaölő készítmények között.

A súlyosabb pszichiátriai, kemoterápiás gyógyszerek között nagyon sok okoz fényérzékenységet, ezekre nagyon oda kell figyelni?

Mit tegyek, ha fényérzékenységet okozó gyógyszert szedtem és napoztam?

Ha erős napvédőt használtál, reméljük nem lesz súlyos tüneted. Súlyosabb esetben fotóallergia is előfordulhat, ez esetben nem csak ott jelenik meg kiütés, viszketés ahol a nap érte, hanem a test bármely részén. Legtöbbször kiütések, bőrpír, hámlás, duzzanat ami előfordulhat, mellyel mihamarabb érdemes orvoshoz/gyógyszerészhez fordulni.

napallergia,fényérzékenység,vitorlázás,nyaralás
forrás: pexels

Mit tegyek ha napozni szeretnék?

Ha nem tudod elkerülni a napozást, eltolni a nyaralás időpontját, jelezd a gyógyszert felíró orvosnak, és remélhetőleg talál más – fényérzékenységet nem kiváltó – hatóanyagtartalmú gyógyszert.

A kalcium nem csodaszer!


Nagyon régi tévhit, hogy allergiás reakcióra, kiütésre használ a kálcium. Sajnos ez nem igaz, placebóhatásán kivül sok haszna nincs. Ilyenkor antihisztamin vagy egyéb vényköteles, szteroid tartalmú készítményre szükséged (már ha egyáltalán van, hisz a szervezet is szépen “elbánik a reakciókkal”, és erről sokkal jobb, ha szakorvos, gyógyszerész tanácsát kéred ki)

Forrás: gyógyszertárak szövetsége, benu.hu, allergiakozpont.hu, webbeteg.hu

Tovább olvasok
40-es évek retró: útmutató férfi főnököknek a női beosztottakhoz

Vegyes érzésekkel olvastuk ezeket a tanácsokat: talán kissé sztereotip módon állítják be a női alkalmazottakat, de várhatunk mást 70 évvel ezelőttről? Másfelől meg egy-két kitétel ma is érvényes.

Teregess gyerekrajzot, készíts pillekönnyű iskolai táblát!

A gyerekeid követhetetlen mennyiségben termelik a rajzokat és festményeket? Te pedig már nem tudod, hová tedd az alapanyagokat és a kész remekműveket? Akkor nézd meg velünk ezt a videót!

Kövess minket

Most kevesebb, mint két Éva magazin áráért hármat kapsz, köztük elsőként a Joy-kuponosat!

Csak 1185 Ft

Weboldalunkon cookie-kat használunk annak érdekében, hogy jobban megismerjük a felhasználói viselkedést és érdeklődést, valamint ezek segítségével személyre szabjuk és javítsuk a reklámokat. Weboldalunk használatával ezen feltételeket ön automatikusan elfogdja. További információkat az adatkezelési tájékoztatóban olvashat.
Megértettem