Egy 17 éves csaj diadalútja a semmiből a Grammy-gáláig

Borítókép: Egy 17 éves csaj diadalútja a semmiből a Grammy-gáláig
A csapból is a friss Grammy-díjas új-zélandi Lorde minimalista popzenéje folyik.

UPDATE: Lorde két Grammyt is nyert a január 26-i gálán, ahol egyébként fel is lépett Beyoncé, Robin Thicke, Paul McCartney és Ringo Starr és más legendák társaságában. Mondanunk sem kell, hogy ugyancsak zavarban volt a színpadon -- nézzétek!

Nem először fordul elő a popzene történetében, hogy egy zsenge korú szólóénekes csak úgy hipphopp meghódíjta a slágerlistákat és a kritikusok szívét, majd egymás után aratja a díjakat és döntögeti a rekordokat. (Az utóbbi évekből talán Adele példája juthat eszünkbe.) De amit az Új-Zélandon élő Lorde művel, az mégiscsak túlzás.

Hogy lesz valakiből nemzetközi szupersztár, aki nem jelenik meg minden héten új frizurával, mint Rihanna, nem riszálja a csípőjét, mint Miley, helyette csak néz bele a kamerába,

és nem arról énekel, hogyan zúz végig nyitott tetejű autóban a tengerparton, mint Lana Del Rey? Sőt ellenkezőleg: a Royals című legismertebb slágere arról szól, hogy az átlag nagyvárosi fiatalok mennyire távol élnek a glamúrtól. „Még sosem láttam élőben gyémántot"– énekli egyedi, koránál jóval felnőttebb hangján.

A 17 éves aucklandi fruska– polgári nevénElla Yelich-O'Connor– 2013-ban adta ki első slágerét, a Royalst, majd pár hónapra rá megjelent az első lemeze is Pure Heroine címmel (a heroine nem csak kábítószert, hanem hősnőt is jelent). Azóta 4 Grammy-díjra jelölték és a zenei szaksajtó egy új korszak kezdetét látja a munkásságában. Ó, és azt említettük, hogy a rajongótábora több tízmillióra rúg?

Elle-t 12 éves korában szerződtette le a Universal azzal a céllal, hogy dalokat írjanak neki, de a terv láthatóan befuccsolt: Elle saját szerzeményeket akart. És meg is kapta a lehetőséget. A dalai egyszerűek, elektronikusak, kevés hangszerrel, szofisztikált szövegekkel. A The Rolling Stone Magazine „a legvalószínűtlenebb szupersztár"-nak nevezi, aki megszegett minden szabályt,

és számtalan nyomtatott és elektronikus zenei szaklap választotta be a Pure Heroine-t 2013 legjobb albumai közé. Akárhogy is,Lorde zenéje akár egy 180 fokos fordulat előszele is lehet a mainstream popzenében.

Fotó: Facebook, Pinterest, Wikimedia Commons