Így kezeld a helyzetet, amikor úgy érzed, csak te húzod az igát!

Borítókép: Így kezeld a helyzetet, amikor úgy érzed, csak te húzod az igát! Forrás: europress
Mi van akkor, ha csak te pörögsz, amíg mindenki más vegetál? Megoldási lehetőségek arra az esetre, ha hanyatlana a csapatmunka.

Nem csak munkahelyi környezetben fordulhat elő velünk, hogy úgy érezzük: csak mi pörgünk többezres fordulaton, a többiek pedig, mintha csak sodródnának bele a nagyvilágba. Számtalan ilyen példát lehet felsorolni az élet egyéb területéről is, ahol az emberek csapatban kéne, hogy együttműködjenek. Biztosan neked is van ilyen élményed, például a gyermeked sulijában működő szülői munkaközösség, a barátaiddal eltöltendő nyaralás megszervezése, egy meglepetés buli lebonyolítása, vagy akár egy amatőr színjátszó társulat próbái és fellépései által. És hát lássuk be, piszok idegesítő tud lenni, hogy a lelkedet kiteszed a csapatért meg az eredményért, mindenki más pedig csak vegetál körülötted és mégis learatja a babérokat – már ha ilyen inaktivitás mellett sikerül.


Biztosan megfordult már a fejedben a gondolat, esetleg le is pörgetted már magadban a lehetséges verziókat arról, hogyan lehetne erre a problémára megoldást találni, vagy egyáltalán ki, vagy mi ezeknek a dolgoknak az okozója. Persze rengeteg minden meghúzódhat a háttérben: az alulmotiváltságtól kezdve, az elakadáson át, mindenféle magánéleti gondig. Abban az esetben, ha feltétlenül dolgozni akarsz a megoldáson – és mindeközben a lehető legtöbb személyes sértést is elkerülnéd – nagyon határozottnak és eltökéltnek kell lenned, hogy véghezvidd a változást, de nem lehetetlen! Íme néhány tipp lépésenként, amivel mindenképp érdemes megpróbálkoznod!


1. Kommunikáld a problémát!
Bízom benne, hogy ezt már le sem kellene írnom, de mégis megteszem a nyomatékosítás kedvéért! Mert ugye, néma gyereknek anyja se érti! Ebben a kényesnek nevezhető helyzetben inkább a „hogyanon” van a hangsúly. Érdemes nyíltan kitenni az asztalra a problémát, mintegy összehívni egy kerekasztal beszélgetést az érintettek között.


2. Le a probléma gyökeréig!
Ezen a megbeszélésen biztosíts teret arra, hogy felszínre kerüljenek a személyes gondok és elakadások is! Csak úgy lehet elindítani egy változást, ha tisztában vagyunk vele, mekkora körülöttünk a rendezetlenség, vagy a probléma halmaz.


3. Több szem többet lát!
Ha már előkerültek a nehézségek, fontos, hogy mindenki elmondhassa a véleményét, esetleg az általa vizionált megoldási lehetőségeket is. Min lehetne módosítani? Mi és ki kell a változáshoz? Mi az első lépés, amit meg kell tennünk egyéni és csapat szinten, hogy elkezdődjön? Milyen lesz az az állapot, amikor megtörtént a változás; vagyis milyen konkrét céljaink, terveink fogalmazódnak meg közösen?


4. Adok-kapok!
Ki kell derítened, hogy mire van szükség a változáshoz a különböző szinteken. Tudd meg azt is, hogy hol és mivel tudnál segíteni, és milyen eredményt kaphatsz érte cserébe, milyen változást várhatsz el, ha te magad még ennél is jobban beleásod magad a csapatmunkába!


5. Mitől kattognak?
Az egyik kulcskérdés, hogy mivel lehetne motiválni a társaidat? Ha hosszasan beszélgettek a lehetőségekről, arról is szót ejthettek, hogy ki mitől válik motiválttá, vagyis mitől kattog, mitől tud eredményesen és hatékonyan dolgozni a közös sikerért! Komolyabb szintre lépve, létrehozhatjátok a saját ösztönző-rendszereteket is: legyen az alapja annak bármilyen jutalmazás, nyilvános szereplés, vagy dicséret!

6. Kell az időtényező!
Változás márpedig nem létezik idő nélkül, ezért szükséges megadnotok az időbeli kereteit. Tűzzetek ki „mérföldköveket”, amelyeket meghatározott időpontokra szeretnétek megvalósítani. Az első néhány után már látni fogjátok, hogy működik-e a stratégiátok, és időközben finomítani is tudtok rajta.


+1: Az ultimátum erős eszköz, ha pozitív változást szeretnénk generálni, de ha végképp semmi más nem segít, sokszor elkerülhetetlen bevetni. Csak akkor alkalmazd, amikor már úgy érzed, kellően proaktívan és építő jelleggel jártál el előzőleg, de semmi eredményt nem hozott a próbálkozásod! Természetesen ekkor is igyekezz a saját negatív érzelmeidet kívül hagyni és legjobb tudásod szerint a csapat javát szolgálni!


Tipp: Mérlegeld, hogy mennyire fontos számodra az adott közegben való aktív jelenlét, vigyázz a saját szellemi frissességedre: ne pazarold a jó energiáidat olyasmire, ami nem segít azokat újra feltölteni!

Ha úgy érzed, nem akarod a saját nyakadba venni a változtatással járó folyamatot, közösen keressetek fel egy mindenkinek tetsző csoportdinamikai tréninget, egy jó szervezetfejlesztőt, vagy egy csapatokkal is foglalkozó coach szakembert!