Könyvajánló: A hetven az új ötven

Borítókép: Könyvajánló: A hetven az új ötven
Rudi Westendorp orvosprofesszor átfogó könyve, az Öregség öregedés nélkül egyfajta iránytű, amellyel jobban tudunk navigálni az élet még előttünk álló háborgó tengerén.

Várható élettartamunk naponta meghosszabbodik hat órával – most hogy minden korábbinál tovább maradunk egészségesek, lehetőség, de egyúttal felelősség is számunkra, hogy tartalommal töltsük meg azokat az éveket. Mit tanulhatunk azoktól az idős emberektől, akik a betegségek és a hanyatlás dacára megőrzik az életkedvüket? Hogyan képesek erre? Rudi Westendorp orvosprofesszor átfogó könyve, az Öregség öregedés nélkül egyfajta iránytű, amellyel jobban tudunk navigálni az élet még előttünk álló háborgó tengerén.

A kiadó oldaláról (innen) kedvezményesen rendelhető!

Egyszer el- és megöregszik minden, ami létezik. Ez ugyanúgy érvényes a könyvekre, a söröskorsókra és a mosógépekre, mint az emberekre. Az öregedés folyamata azoknak az apró károsodásoknak a felhalmozódása, amelyek a létezésnek köszönhetően sújtanak bennünket. Az orvoslás műszaki haladása következtében azonban a biológiai és a naptár szerinti életkor egyre inkább elválik egymástól. A higiénia, a tiszta ivóvíz, illetve a jobb minőségű táplálék, a fertőzések sikeres leküzdése, a műszaki találmányok és orvosi újítások, a csökkenő erőszak és a jobb közigazgatás kombinációjának hála a nyugati világban egy évszázad alatt megduplázódott, 40-ről 80 évre nőtt a várható élettartam. Életünk hetente meghosszabbodik egy hétvégével, és még nem látszik e folyamat vége.
Azonban a társadalom erre még mindig nem készült fel. Pedig legfőbb ideje volna, hogy életünket a növekvő élettartamhoz igazítsuk. Ez egyrészt azt jelentené, hogy továbbtart a munka és a társadalmi aktivitás időszaka, másrészt pedig azt, hogy hosszabban élvezhetjük a nyugdíjunkat, mint a szüleink és a nagyszüleink. Az emberek és a társadalom gondolkodásmódjában váltásra van szükség: változatosabb lakáskínálatra, több munkára, az időskori betegségekkel kapcsolatban több kutatásra, a gondozást végző embereknek pedig jobban oda kellene figyelniük az emberek kívánságaira.
A legfontosabb feladatot azonban maguknak az időseknek kell elvégezniük: el kell sajátítaniuk az öregedés művészetét, hogy minél tovább élhessenek aktív, boldog életet.