Párterápia: csináld magad! 3 probléma, sokféle megoldás

Borítókép: Párterápia: csináld magad! 3 probléma, sokféle megoldás
Bárhogy szóljanak a�popdalok, egy idő után a szerelem már nem elég: ahhoz, hogy a�kapcsolat hosszú távon is működőképes maradjon, rengeteg munka, sok-sok kompromisszum és még több párbeszéd szükséges. A teljes cikket az áprilisi Évában olvashatod el!

A terapeuták szerint a házaspárok gyakran túl sokáig ülnek némán, tétlenül a problémákon, hagyják, hogy a szakadék széléig jussanak, ahonnan csak professzionális segítséggel – vagy már anélkül sem – lehet visszakecmeregni. Holott ha idejében felismernénk és elsimítanánk az apró zökkenőket, elkerülhetnénk, hogy terápián kelljen befoltozni a lyukakat – egy autó áráért. Ehhez próbálunk néhány támpontot adni – szakértő segítségével.

„Arra a kérdésre, hogy Mi a teendő?, nincs pontos válasz – mondja Tóth Ágnes pszichológus. – Mint ahogy minden ember más, a kapcsolatok sem egyformák. Gondoljunk csak például a kapcsolat életkorára, fázisaira. Más a megismerkedéskor, más, amikor sok dolog már rutinná válik, és megint újfajta kihívás, amikor gyerek születik. Igenis vannak olyan próbatételek, amelyek majdnem mindenütt megjelennek vagy megjelennének, ha nem figyelünk rá.” Sorra vesszük a legtipikusabbakat.

1. A „gyilkos” mindennapi rutin

A közös élet apró-cseprő feladatai, kihívásai, a hétköznapi monotonitás néhány év alatt felőrölheti a kapcsolatot, ha nem vagyunk résen. Az egykor hatalmas tűzzel lángoló szenvedély eltűnik a bevásárlólisták, sárga csekkek, később pedig a szülői értekezletek és dzsúdóedzések szövevényében, természetesnek vesszük a másikat, magától értetődőnek a kapcsolatunkat, és már nem fektetünk bele energiát. Sajnos sokan eljutnak addig a pontig, amikor már azt sem értik, miért is vannak együtt. Ezek apárok jó esetben „sima” lakótársként, rossz esetben pedig gyűlölködő, egymást maró ellenségként végzik. És innen már rettentő nehéz visszajönni.

Az összeállítás folytatódik az áprilisi Éva magazinban!