Hajlamos vagy túlgondolni a problémákat? – 6 tipp, hogyan szabj határt a rossz szokásnak

Borítókép: Hajlamos vagy túlgondolni a problémákat? – 6 tipp, hogyan szabj határt a rossz szokásnak Forrás: europress
"De mi van akkor, ha...?" Jön a röpke gondolat, és innentől kezdve határ a csillagos ég: cikáznak a lehetetlenebbnél lehetetlenebb gondolatok, rémképek, magunknak bebeszélések és egyéb szellemi kártevők a fejünkben. Bárcsak lenne a túlgondolásnak ellenszere!

Valami apróságot vétettél a munkádban, és rögtön azon kapod magad, hogy az álláskereső portálokat pásztázod, hátha kirúgnak? Vagy az jár a fejedben, hogy csomagolhattál volna még egy szendvicset a gyereknek az osztálykirándulásra, mert: „úristen, mi lesz, ha éhezni fog, leesik a vércukra és elájul, miközben hegyet másznak”? Ha állandóan ilyen szövevényesen cikáznak a problémád körül a gondolataid, akkor bizony igencsak túlgondold a dolgokat! Na de hogyan lehetne megállítani ezt a féktelen száguldást a fejedben, ha egyszer azonnal bekapcsol a funkció, akárhányszor csak eszedbe jut valami? Mutatunk 6 tippet, amivel megpróbálhatod megszelídíteni a gondolataidat, hogy végre megszűnjön ez az eltúlzott aggódás.

[cikk=47731]


1. Vedd észre magad!

Figyelj tudatosabban a gondolataidra! Ha azt veszed észre, hogy újra és újra ugyanazon a dolgon kattogsz, figyelmeztesd magad, hogy ez nem vezet sehova és emellett csökkenti a hatékonyságodat, amit pedig most másra kéne tartogatnod! Adj utasítást az agyadnak, hogy koncentráljon egy másik, fontosabb tevékenységre, így segíthetsz maganak kizökkeni a gondolatfolyamból!


2. Azonosítsd a negatívumokat!
Űzd ki a negatív gondolatokat a fejedből azzal, hogy észreveszed: a bolhából elefántot csinálsz! Amint azt a bevezetőben is írtam, ha már túl komplikáltnak érzel egy gondolatmenetet, akkor az minden valószínűség szerint az is. Ilyenkor nyugtasd meg magad, hogy rajtad kívül senki más nem látja ilyen negatívan a problémát, tehát minden bizonnyal, nem is olyan vészes a helyzet!


3. Fókuszálj az aktív problémamegoldásra!
Keress megoldási lehetőségeket ahelyett, hogy a frászt hoznád magadra! Vizsgáld meg, hogyan tudnál tanulni a hibából, mi az, amit a jövőben ezek alapján másként fogsz csinálni! Ahelyett, hogy azon gyötrődnél miért történt valami, inkább azzal foglalkozz, hogy mit tudsz tenni ezután!

4. Kapcsold ki az agyad!
Amikor úgy érzed, szétrobban a fejed a sok benne keringő információtól, itt az ideje, hogy tarts egy kis szünetet! Próbálj meg relaxálni, bárhol is legyél! Tisztítsd ki a fejed, jeleníts meg pozitív képeket magad előtt, űzd el velük a gondokat! Ha munkaidőben történik a gondolatvihar, próbálj ki egy-egy ott is megvalósítható mindfulness tippet!

5. Szabj meg időkorlátot!
Azt nem lehet, hogy egyáltalán ne kezdj el agyalni a problémádon, ellenben tedd ezt egy általad előre meghatározott időpontban! Szánj 20-25 percet arra, hogy csak a problémáddal foglalkozol! Ez idő alatt töprengj, tanakodj, szőj szövevényeket, ahogy csak akarsz! Ha ez meg volt, akkor kezdj bele valami hasznosabb tevékenységbe! Ne hagyd, hogy a túláradó gondolatok akadályozzanak a munkádban, vagy a feladataid elvégzésében, szorítsd bele őket mindig egy kijelölt időpontba!


6. Válts csatornát!
Azt mondogatni magadban, hogy nem gondolsz valamire, azt fogja eredményezni, hogy állandóan azon fog járni az eszed. Ezért cselezd ki önmagad, és ahelyett, hogy ilyeneken rágódnál, kezdj el valami mással foglalkozni! Remek ötlet például sporttal kinyomni magadból a feszültséget, de az is működhet, hogy elkezdesz teljesen másról beszélgetni valakivel, vagy nézel egy vicces filmet, ami elfeledteti veled a folyton motoszkáló gondolatokat.

Van bevált módszeretek túlagyalás ellen? Írjátok meg kommentben, hogyan csináljátok!