Miért nem emberi szívre hasonlít a szív alakzat?

Borítókép: Miért nem emberi szívre hasonlít a szív alakzat?
És honnan származik a romantikus szívszimbólum? Most kiderül (legalábbis a legvalószínűbb magyarázatok).

Ti gondolkoztatok már azon, hogy a romantikus képeslapokon, rózsaszín bonbonos dobozokon és a mézeskalács alakzataiban miért nem emberi szív alakú szimbólumok szerepelnek?

[cikk=47831]

Most kiderült, hogyan jött létre a szív alakú minta és milyen úton-módon lett a szerelem jelképe.

1. Amit ma szív alaknak hívunk, régen nem is arra használták

Már Kr. e. 3000 körül készült edényeken fellelhető ez a minta. De a tudósok sokkal inkább füge- vagy borostyánlevélként azonosítják be, mint a szerelem jelképeként. Az ókor évezredei során a görög, krétai, római és korintoszi edényeken is használtak ilyet.

2.A dán királyi címeren

a 12. századtól megjelennek a szív alakzatok, azonban ezek nem szívet ábrázolnak, hanem a vízililiom jelképei.

3. Az első alkalom, amikor a szív alakzat valóban az emberi szívet szimbolizálta

...az 1250-es években következett be. Egy koraközépkori francia regényszerűség, aRoman de la poire egyik fejezetének iniciáléjában tűnik fel a szív. A miniatűrön egy térdelő szerelmes felajánlja hölgyének a szívét.

4. Giotto szíve

A szív alak mint az emberi szív jelképe Giotto 14. századi olasz korareneszánsz festő nyomán terjedt el, aki 1305-ben festette meg a padovai Scrovegni-kápolna falát. Ennek szimbolikus alakjai közül az egyik, a Szeretet (Karitász) felajánlja a szívét Krisztusnak.Hamarosan más művészek is átvették ezt a szimbólumábrázolást, és a szív a 15. századtól „fordult át”, innentől kezdett hegyével lefelé megjelenni a szívalakzat.

5. Szív a kártyalapokon

A 15. századtól azonban már szinte mindennapossá vált a szívalakzat használata; ekkor került a kártyákra is.

[cikk=47596]

6. A szívszimbólumot a 19. századtól használják Valentin-napi kártyákon és cukorkás dobozokon mint a romantikus szerelem jelképét. 1977-ben kezdték a szívalakot a „to love” igét helyettesítse, amikor divatba jött azI ♥ NY felirat.

7. És hogy miért pont ez az alakzat jelképezi az ember szívét?

Erre a tudomány nem adott eddig egyértelmű választ. Az egyik hipotézis az, hogy az ókori görögök, majd rómaiak lakta városban, a mai Líbia területén található – már nem lakott –Cyrenében árulták a kereskedők a szilfium növényt, amelyet fogamzásgátló eszköznek is használtak. A szilfium – amely ma már nem terem – magja szív alakú, és így hozták összefüggésbe a szexszel, majd a szerelemmel. Azonban túl sok a homályos elem a történetben ahhoz, hogy egyértelmű következtetéseket lehessen levonni belőle.

Egy másik feltételezés a fentebb már említett ókori levélábrázolásokhoz köthető:az emberi szív – ha kétdimenziós alakzatként nézzük – többfajta levélhez is hasonlít. Mivel a középkorban a keresztény egyház tiltotta az emberi test boncolását, ezért az európai és arab orvosok titokban vizsgálták az ember szervezetét, illetve különböző nyelvű, még korábbi leírásokra és rajzokra voltak kénytelenek hagyatkozni. Így bele kellett nyugodniuk abba, amit ezeken az ábrázolásokon láttak. A rajzokon pedig a szív vagy fenyőtobozra, vagy erezett levélre hasonlított.