Egy feleséggyilkos is lehet zseni? Czigány Dezső festőművész története

Borítókép: Egy feleséggyilkos is lehet zseni? Czigány Dezső festőművész története Forrás: wikimedia commons
Másképp nézzük egy olyan művész képeit, akiről tudjuk, hogy több tisztázatlan haláleset történt a közvetlen környezetében – nem beszélve a nagyon is tisztázottakról? Nyáry Krisztián írása.

A 28 éves festőművész 1911-ben részletes végrendeletet készített, ami szokatlan egy teljesen vagyontalan fiatalembertől.Kivéve, ha attól tart hogy gyilkosságért letartóztatják, és azakasztófán végzi. Czigány Dezsőnek, a modern magyar festészetkiemelkedően tehetséges képviselőjének, a Nyolcakfestőcsoport alapító tagjának feleségét, a 26 éves TrebitzkyMáriát egy reggel revolverrel a kezében, átlőtt halántékkal találtákmeg. Az ügyben eljáró királyi főügyész meg volt rólagyőződve, hogy a festő lőtte agyon az asszonyt. A művészvégül nem került vizsgálati fogságba, az esetet öngyilkosságkéntzárta le a rendőrség. De ez csak a kezdet volt.

[cikk=38361]


„Egy finom, gyöngéd jófiú. Akit inadekvát szituációk szörnyűfenevadnak láttatnak, mert minden elpusztul körülötte” – írtaróla barátja, Balázs Béla. „Inadekvát szituációk” azonbantúl gyakran akadtak az életében.

Már a nevét is egy különösszerelemnek köszönhette. Wimmer Dezső, egy pesti bádogosmesterfia a nők és a művészet vonzásában élt. Díszletfestőnektanult, de iskolájából magaviselete miatt kicsapták.A szolnoki művésztelepre szökött, a telep mellett pedig találkozottegy szép cigány lánnyal. A napbarnított, hollófeketehajú fiú azt mondta, hogy maga is cigány. A legendák szerinte szerelem emlékére változtatta Czigányra a nevét.

KésőbbMünchenben és Nagybányán tanult festészetet. TehetségétHollósy Simon, a művésztelep alapítója ismerte fel, hamarosanmégis elküldte Czigányt – „extravagáns dolgai” miatt.A féktelen festőzseni ezután Párizsba ment, ahol Ady Endrévelis szoros baráti kapcsolatba került. Czigány hazatérveismerte meg a 18 éves Trebiczky Máriát, aki szintén festőnek tanult. Az ismeretségből gyorsan szerelem és házasságlett, amely fiuk születése után szinte azonnal válságba került.Afestő nem tűrte a kötöttségeket, otthon mindennapossá váltaka féltékenységi jelenetek.

[cikk=31839]

A feleség váratlan halála utánCzigány tanítványául fogadta egy földbirtokos művészi ambíciókatdédelgető lányát, aki belehabarodott az alacsony, derendkívül férfias festőbe. Nem tudjuk, mi történt kettejük között, csak azt, hogy a lány tisztázatlan okokból öngyilkos lett.

Czigány Dezső ekkor már ismert festő volt, a modernizmusranyitott, művelt polgárok közül sokan festették meg vele portréjukat.A polgári nyugalom azonban továbbra sem vonzotta:1913-ban újra megnősült ugyan, ám második feleségétől rövid, zaklatott házasság után elvált. Gyakran kóborolt éjszakánkénta pesti utcákon, és ilyenkor „Bébi” becenévre hallgató revolverét is magával vitte. Egy éjjel agyonlőtt egy férfit, aki elmondása szerint ki akarta rabolni. Mivel az áldozat csavargóvolt, az esetet önvédelemnek minősítették, így Czigány ellenezúttal sem indult eljárás.

A gyermekeit egyedül nevelő apa1917-ben házasodott meg harmadszor. Egy nála 13 évvel fiatalabblányt, a jómódú értelmiségi családból származó SzilasiBorbálát vette feleségül. A Czigány család Franciaországbaköltözött, ahol a férj festett, a feleség pedig divatszalont nyitott.Borbála jó anyja lett férje gyerekeinek.

A békés időszaknaka gazdasági világválság vetett véget. A házaspár hazaköltözött,az időközben felcseperedett gyerekek maradtak.Rejtély, mi történt pontosan 1937. szilveszter éjjelén. A házaspár lakásában tartózkodott Czigány Franciaországból nemsokkal korábban hazatért lánya és kétéves unokája. A festőhajnali 3-kor megtöltötte a revolverét. Előbb alvó lányát ésunokáját lőtte agyon. Ezután a saját hálószobájában a lövöldözésrefelriadó, ágyon ülő feleségével végzett, aki nem tanúsított semmilyen ellenállást. Nem sokkal később a festő leveletírt Franciaországban élő fiának, és tettét azzal magyarázta,hogy unokája és lánya élete kilátástalan lett volna. A levélmegírása után Czigány Dezső főbe lőtte magát.


Ez a cikk az Éva egy régebbi számában jelent meg.