5 tévhit az introvertáltakról

Borítókép: 5 tévhit az introvertáltakról
Egy tudományos felismerés rámutat arra, hogy az introvertált, illetve extrovertált személyiségjegyekkel rendelkező emberek agya másképp reagál bizonyos helyzetekben.

Egy új kutatás rávilágított, mi a különbség az introvertált, illetve extrovertált személyiségjegyekkel rendelkező emberek reakciói között ugyanabban a helyzetben. Például egy közösségi szituáció...

...az extrovertált személyeket felpörgeti és stimulálja, míg az introvertált emberekben stresszt, fáradságot eredményez.

Minderről Scott Barry Kaufman pszichológus számol be egy , amely a Quiet Revolution nevű, introvertált emberekre szakosodott website-on jelent meg. Kaufman szerint egy extrovertált ember agya több dopamint (jutalmakat és élvezet érzését szabályozó hormont) bocsát ki olyan dolgokra reagálva, mint a pénz, a szex, a társadalmi rang vagy a szociális kapcsolatok.

„Az extrovertált embereket energetizálja a környezetükben levő tényezők – magyarázza Kaufman. – Az introvertáltakat kevésbé. Az ő dopaminrendszerük nem ennyire aktív ezekben a helyzetekben.”

[cikk=33286]

Az introverzió és az extroverzió fogalompárosát C. G. Jung pszichiáter vezette be, aki úgy vélte, hogy az introvertáltakat a belső életük irányítja, míg az extrovertáltakat jobban érdekli a külvilág.

Az introvertált személyiségekkel kapcsolatban sok tévhit kering. Íme a leggyakoribbak:

1. tévhit:Aki introvertált, az antiszociális.

Az introvertáltaknak több egyedüllétre van szükségük ahhoz, hogy feltöltődjenek. Az introvertált emberek is társas lények, csak az energiatankjukat nem ez tölti fel.

2. tévhit:Aki introvertált, az félénk.

„A félénkség viselkedés, az introverzió motiváció. Azt mutatja, mennyit akarsz és szeretnél adni egy interaktív helyzetben” – mondja egy interjúban Sophie Dembling, egy introvertáltakról szóló könyv szerzője.

[cikk=42616]

3. tévhit: Aki introvertált, abból nem lehet jó vezető.

A vezetői adottságok sokszor a befelé forduló emberekben vannak meg igazán, mert ők a legjobb emberismerők. Az viszont igaz, hogy ez ritkábban derül ki, mint az extrovertált embereknél, illetve az extrovertáltak gyakrabban apellálnak vezetői pozíciókra.

4. tévhit: Az introvertáltak intelligensebbek és kreatívabbak, mint az extrovertált emberek.

Az intelligenciának és a kreativitásnak semmi köze ahhoz, hogy valaki milyen helyzetben találja meg az energiaforrásait. Van, aki egyedül dolgozik jobban, mások csapatban, és sokan vagyunk olyanok is, akik szeretjük a társaságot, amíg nem zavarnak minket a munkában.

5. tévhit: Az introvertáltaknak megvan a véleményük a környezetükben élő emberekről.

Azért merül fel gyakran ez a feltételezés, mert az introvertált emberek ritkábban nyilvánítanak mások előtt – főképp több ember előtt – véleményt. Inkább megtartják maguknak, mint egyfajta titkot. Ezért a kívülálló nem tudhatja, hogy mit gondolunk róla. Nyugalom: általában semmit. Vagy semmivel sem rosszabbat, mint bárki más.

viaattn.com, huffingtonpost.com