10 létfontosságú (de tényleg) tudnivaló a téli napfordulóról

napfelkelte Forrás: europress
Túl vagyunk az év leghosszabb éjszakáján, innentől szép nyerni! Hajrá nappal!

1. A téli napforduló akkor következik be, amikor a Föld északi féltekéje a legtávolabb esik a Naptól.

2. Ilyenkor van a legtovább sötét. Ilyenkor kel a legkésőbb a Nap (Budapesten 7:33-kor)és ilyenkor megy le legkorábban (15:52-kor, szintén Budapesten).

3. Az ezt követő napokban lassan, percről percre hosszabbodnak a nappalok: december 29-én 15:56-kor megy le a nap, február 15-én már 17:07-kor.

4. A fentiek budapesti dátumok; városonként több percnyi eltérés is lehet, attól függően, hogy a Föld melyik szélességi fokán állnak. Minél közelebb vagyunk az Északi-sarkhoz, annál rövidebbek a nappalok.

5. A napfordulót – meg hát úgy általában az évszakokat–annak köszönhetjük, hogy a Föld tengelye 23,5 fokkal eltér a függőlegestől. Ezért ahogy forog a Nap körül, hol közelebb esünk tőle, hol távolabb.

6. Ebből következik, hogy a déli félteke viszont ilyenkor van a legközelebb a Naphoz; odaát most éppen a nyári napfordulót ünneplik.

7. A téli napforduló általában december 21-én következik be, de néha 20-án, 22-én vagy akár 23-án. Ennek az az oka, hogy az év nem 365, hanem 365,2422 napból áll.

8. December 23-i téli napfordulóból nincs sok: legutóbb 1903-ban volt ilyen, legközelebb 2303-ban lesz.

9. A téli napforduló jelentőségét nehéz alábecsülni:a Föld lakóinak élete a napenergiától függ. Hogy mást ne mondjunk, a Stonehenge, ez az őskori építmény is úgy lett megépítve, hogy jelezze a téli és a nyári napfordulót. Vagyis már a Kr. e. 3. évezred embere is felismerte, hogy az élete múlhat rajta, hogy tudja:mikor a legrövidebbek a nappalok egészen pontosan.

Akülönböző kultúrákban változatos ünnepek kapcsolódnak ehhez az alkalomhoz. A régi rómaiak ilyenkor a Nap újjászületését ünnepelték, az ógermán kultúrában pedig a Yule/Jul fesztiválra került ilyenkor sor, amely a tél kezdetének ünnepe volt.

10. És hogy véletlenül van-e éppen ilyenkor karácsony vagy nem? Nos, a„feledtessük el a pogány ünnepeket” elméletet sokan cáfolják; az anglikán egyház szerint például Jézus születését hagyományosan kilenc hónappal március 25-e, az angyali után számítják, amikor Gábriel arkangyal bejelentette Máriának, hogy Istent fog hordani a szíve alatt.

via telegraph.co.uk, wikipédia, usatoday.com