Miért keresnek még ma is többet a férfiak?

Borítókép: Miért keresnek még ma is többet a férfiak? Forrás: éva magazin / europress
Olvasd el a teljes cikket a január–februári Éva magazinban!

Tavaly november másodikai hír: ettől a naptól az év végéig a nők ingyendolgoznak, miközben a férfiak megkapják a fizetésüket. Bosszankodunkrajta, elsiklunk felette, berontunk a főnök irodájába, hogy az asztalracsapjunk? Mit kezdjünk ezzel az információval mi, érintettek? Hogyanjelenik meg a nemek közti bérszakadék a kutatási adatokban és azéletünkben? És legfőképpen: van remény a változásra?

[cikk=36689]


A drámai megfogalmazással novemberben az Európai Bizottságakarta felhívni a figyelmet a következő tényekre:az Európai Unióban a nők átlagos órabére 16,3 százalékkalkevesebb, mint a férfiaké. Ugyanez a különbség Magyarországon18,4 százalék. Az Eurostat 2013-as adatai azt ismutatják, hogy az éves átlagkeresetet tekintve átlagosan 41,1százalékkal maradnak le a nők a férfiak mögött az EU országokban,Magyarországra vetítve ez az arány 32,7 százalék.Az okok természetesen szerteágazóak és bonyolultak: egyesszakmákban, ágazatokban jóval több nő dolgozik, mint férfiés fordítva; azok a szakmák, amelyekben a nők túlreprezentáltak,jellemzően alulfizetettek; a részmunkaidős állásokatjavarészt nők töltik be, ezekben pedig kevesebb lehetőségvan az előmenetelre. Az Eurostaton kívül számos más kutatásigyekszik kimutatni a nemek közti bérszakadékot – havégigböngésszük őket, kirajzolódik, mire számíthat egy nőélete során nagyjából bárhol a világon, így Magyarországonis. Lássuk hát akkor a puszta tényeket!

[cikk=34516]

Erőfeszítéseinket már gyerekkorunkban kevésbé honorálják.

Úgy tűnik, a megkülönböztetés már azokat is sújtja, akik mégbe sem léptek a munkaerőpiacra. Egy brit honlap, amelyena szülők online számlát hozhatnak létre gyermeküknek ésarra utalhatják nekik a zsebpénzt, azt találta, hogy a fiúkugyanazért a házimunkáért átlagosan 15 százalékkal többjutalmat kapnak szüleiktől, mint a lányok. Hasonló megkülönböztetésrederült fény egy ausztráliai vizsgálatban is.

Már azzal hátrányba kerülünk, hogy ráírjuk a nevünket az önéletrajzunkra.

Az amerikai Yale Egyetem kutatói 2012-ben végeztek egykísérletet, amelyben laboratóriumvezetői állásokra nyújtottakbe azonos kvalitású pályázatokat, csak éppen a kitalált jelentkezőkegyik felének férfi, másik felének női hangzású nevetadtak. Az eredmények azt mutatták, hogy a döntéshozóka férfi jelentkezők közül választottak szívesebben, őket ítéltékalkalmasabbnak a pozícióra és nekik ajánlották a magasabbkezdő fizetést.

Na de mi a bérszakadék oka? A cikk folytatódik a január–februári Éva magazinban!