A párizsi merényletek másnapján dermedten áll a világ

Borítókép: A párizsi merényletek másnapján dermedten áll a világ Forrás: europress
Ezek a legfontosabb infók, amiket tudunk a péntek esti mészárlásról.

128 halott és több mint 200 sérült: ezek a szombat délelőtti rendőrségi adatok a péntek késő esti terrortámadás-sorozat után, amely Párizs számos különböző helyszínén zajlott le. A mészárást fegyveres terroristák, illetve öngyilkos merénylők követték el. A legsúlyosabb merényletBataclan nevű koncertteremben zajlott le, ahol éppen aThe Eagles of Death Metal zenekar lépett fel. Itt egyes hírek szerint 80, mások szerint 100 körüli az áldozatok száma. A merényleteket eddig egyetlen terrorszervezet sem vállalta magára.

A Bataclan elleni támadás túlélőit szállítják haza busszal.

A januári Charlie Hebdo-merénylet óta Franciaország fokozott terrorkészültségben volt, ugyanakkor szakértők már hónapokkal korábban megnövekedett terrorveszélyre figyelmeztettek.

Párizsban rendkívüli állapotot hirdettek ki és bevezették a határellenőrzést. Felszólították a lakosságot, hogy maradjanak otthon és figyeljék a hatósági híradásokat.

A világ vezetői együttérzésüket és támogatásukat fejezték ki. Az Eiffel-torony – 2011 szeptembere óta először – kialudt és a világ más híres középületeit, például az újjáépült World Trade Center, piros-fehér-kék színekben világították ki.

„Az egész emberiséget érte támadás és a legfontosabb közös értékeinket” – mondta Barack Obama amerikai elnök, aki biztosította „Amerika legrégebbi szövetségesét” arról, hogy az Egyesült Államok mindent megtesz az elkövetők felelősségre vonása érdekében.Francois Hollande francia elnök pedig „könyörtelen háborút” hirdetett a terrorizmus ellen.

A közösségi oldalakon is részvétét fejezik ki a felhasználók világszerte és elterjedt az Eiffel-tornyot és a békeszimbólumot egyesítő grafika, Jean Jullien Londonban élő francia grafikus munkája.

(Muszlim vagyok és elítélek minden támadást bármilyen emberi lény ellen, vallástól, bőrszíntől, fajtól függetlenül– írja a twittelő.)

Péntek este óta gyakran bukkan fel a Twitteren a #portesouvertes (nyitott ajtók) hashtag is: a párizsiak így ajánlanak fel menedéket azoknak, akik nem tudnak hazamenni a merénylet után. (Például turistáknak, amíg teljesen helyreáll a közlekedés.)

(„A 18. kerületben lakom, beszélek angolul és franciául”)

Orbán Viktor magyar miniszterelnök megerősített biztonsági intézkedésekről döntött és a magyar kormány nemzeti gyásznapot rendelt el vasárnapra.