Már 3 hónapos a babám, de még nem kaptam ellátást, mert lassú az OEP

Borítókép: Már 3 hónapos a babám, de még nem kaptam ellátást, mert lassú az OEP Forrás: europress
Általános jelenség ez vajon? Ti is vesztetek már el a bürokrácia útvesztőjében? Írjátok meg!

Kb. 2 hónappal a CSED- (csecsemőgondozási díj) igénylésem benyújtása után:

1. Az OEP hiánypótlásra és „a mellékelt nyilatkozat”kitöltésére szólít fel, azonban nem mellékeli a kitöltendő nyilatkozatot. A felszólítás hiányosságait jelző e-mail megy, a kitöltendő nyilatkozat ajánlott levélben érkezik, időbeli számláló újraindul.


2. Így aztán a harmadik olyan hónap vége felé járunk, amikor nincs jövedelmem. (Tudom, visszamenőlegesen meg fogom kapni az ellátást – remélem.) Egyelőre nem került veszélybe a megélhetésünk, de ha ez általános jelenség, mi van azzal, akinek igen?


3. Járulékos csemege: ha jól értem, a kedvezményes BKV-kismamabérlet iránti jogosultság nem abból a tényből fakad, hogy kisgyerekem van, hanem abból, hogy kisgyerekes anyaként valamilyen ellátást kapok. (Miért?) Így tehát amíg nincs a kezemben a CSED-igénylésem elbírálásáról szóló határozat, kismamabérletet sem vehetek.


4. Kíváncsian várakozom.

[cikk=40452]

20 nappal később:

1. Mint kiderült, egy olyan nyilatkozat kitöltésére szólítottak fel, amit két hónappal korábban már beadtunk.


2. Ma postán megkaptam az OEP határozatát, amelyben elutasítja a CSED (csecsemőgondozási díj) iránti kérelmemet. Az indoklás szerint a legutóbbi munkahelyemen nem rendelkeztem elegendő biztosítási idővel. Úgy látszik, az nem nyom a latban, hogy amióta dolgozom, tehát kb. 11 éve, folyamatos a biztosítási jogviszonyom, még ha nem is egyetlen munkahelyen. Hol alkalmazott voltam, hol vállalkozóként fizettem magam után a járulékokat.


3. 15 napon belül fellebbezhetek. Ha nem fellebbezek, akkor nulla forintot kapok öt és fél hónapig? Ez komoly? Senkiről nem hallottam még, akivel ez történt volna.

4. Mellesleg időközben annyi idő telt el, hogy immár a negyedik olyan hónap közepe felé járunk, amikor nincs jövedelmem.


5. Bónusz: arról bezzeg a kismamabérlet igényléséhez szükséges igazolás iránti kérelmem benyújtása után siettek postafordultával tájékoztatni, hogy mivel nem részesülök GYES-ben (ami a baba kétéves kora után jár), nem jár nekem a kismamabérlet. (Továbbra sem értem az emögött meghúzódó logikát.)


6. Üzenem az amiatt sopánkodó honatyáknak, hogy miért nem szül eleget a magyar nő, hogy köszönöm szépen a biztatást.


7. Kíváncsian várom a folytatást. (Kezdem egy Kafka-novella hősének érezni magam.)

1 nappal később:

Beszéltem 1 HR-essel, 2 könyvelővel és 3 OEP-es munkatárssal (ha a telefonközpontos kollégát, a titkárságvezetőket és a gépi hangok tulajdonosait is beleszámítjuk, akkor többel, de hagyjuk), és az derült ki, hogy az OEP a rendszerében „nem látja” a legutóbbi munkaviszonyomat megelőző majdnem 2 évemben a biztosítotti státuszt. Ez az időszak megegyezik azzal az időszakkal, amikor a bétém áttért a „katás” adózási formára, és én főállású „katás” lettem, ami elvileg létrehozza a biztosítotti státuszt. Az OEP azért „nem látja” ezt, mert kezdetben a „katás” vállalkozóktól a bejelentő nyilatkozatban nem kértek TAJ-számot, csak adószámot, az OEP pedig a TAJ-szám alapján tart nyilván. (Kitérő: a nyugdíjam megállapításánál sem fogja látni? Ja, bocs: a nyugdíjrendszer addigra valószínűleg összeomlik.)

Mit tehetek? Be kell bizonyítanom, hogy „katás” vállalkozóként igenis volt biztosítotti jogviszonyom. Elő kell ásnom azt az elektronikus úton benyújtott nyilatkozatot, amelyben 2012-ben bejelentettük a NAV felé, hogy a jövőben főállású „katás” leszek. Ezt a nyilatkozatot a korábbi könyvelőnk adta be, aki azóta már másik telephelyen dolgozik, a korábbi telephelyen pedig felcserélődtek a kollégák között a számítógépek. A jelenlegi könyvelőm gépén valami miatt nem nyílik meg ez a dokumentum, pedig az elektronikus rendszerben látszik, hogy be volt adva. De még ha meg is nyílna, ezzel csak azt bizonyítanánk, hogy beadtuk, kellene egy elfogadó nyugta is a beérkezésről. Satöbbi, satöbbi. Nem kis időmbe és energiámba került, hogy mindezt megértsem. (Ha értem egyáltalán.) Talán azt tehetem még, hogy igazolást kérek a „katás” státuszról magától a NAV-tól (vajon bele fogok férni a 15 napos határidőbe?) A vészforgatókönyv pedig, amit az egyik OEP-es hölgy is javasolt: a fellebbezésemben egyszerűen írjam meg, hogy mi történt, és kérjem meg őket, hogy hivatalból kérjék be a NAV-tól a szükséges információkat. (Ja, hogy ezt is lehet? És maguktól miért nem teszik meg?)
Összességében olyan érzésem van, mintha a bal kéz nem tudná, hogy mit csinál a jobb. És végső soron nekem kell bizonyítanom a jogosultságomat valami olyasmire, aminek szerintem alanyi jogon járnia kellene nekem. Miért van ez így?

Nektek is van hasonló történetetek? Ti is vesztetek már el a bürokrácia útvesztőjében? Írjátok meg emailben vagy kommentben.