8 kérdés, amit fel kell tenned magadnak, mielőtt segítesz egy szervezetnek

Borítókép: 8 kérdés, amit fel kell tenned magadnak, mielőtt segítesz egy szervezetnek Forrás: europress
A jótékonykodás nagyszerű és felemelő dolog, éppen ezért érdemes átgondolni, hogy kinek adunk és egészen pontosan mit. Segítünk végiggondolni a választás szempontjait.

Ha megérintett egy (vagy több!)nemes cél, akkor sem könnyű eldönteni, milyen szervezetnek és milyen célra adományozod nehéz munkával megkeresett forintjaidat.

1. Ismerem a szervezetet?

Lehetetlen mindenkit ismerni személyesen és persze minden szervezet köteles számot adni arról, hogy mire költ. Mégis ha személyes rálátásod van a választott szervezetre, könnyebben fogod tudni támogatni őket hosszú távon.

2. Megértettem, hogy pontosan mit csinálnak?

Ha azt szeretnéd, hogy az adományod jó helyen legyen, nem elég tudnod, hogy a kiszemelt szervezet beteg gyerekekkel foglalkozik; az is fontos információ lehet, hogy milyen módon. Táborokat szerveznek nekik? Vagy gyógyszerekre, gyógyászati segédeszközökre gyűjtenek? Ha a tevékenységüket nem kommunikálják elég nyíltan, az gyanús is lehet.

3. Legálisan működnek?

A birosag.hu oldalon rákereshetsz, hogy a támogatni kívánt civil szervezet be van-e jegyezve.

4. Válaszolnak a kérdéseimre?

Mint adományozónak jogod van minél több infót megtudni a támogatott szervezet tevékenységéről. A szervezeteknek (a közhasznúaknak mindenképpen) kötelességük nyilvánosan közzétett közhasznúsági jelentésekben részletezni, hogy mire költötték az adományokat.

[cikk=42667]

5. Megértettem, hogy pontosan mire megy a pénz, amit kérnek tőlem?

Elképzelhető, hogy– a fenti példánál maradva– a jóakaratú adományozók támogatása nem közvetlenül a beteg gyerekek tányérján vagy orvosságos üvegében landol, hanem mondjuk a szervezet adminisztrációs költségeit (például az irodájuk bérleti díját) hivatott fedezni. Ha ezt utólag tudod meg, az csalódást okozhat akkor is, ha működési költségekre gyűjteni is abszolút fair dolog és ha az adott szervezet amúgy minden tekintetben tisztességesen működik. Győződj meg róla, hogy elolvastad az apróbetűs részt: tudd, milyen adakozol egészen pontosan.

6. Mennyi az adománybevételük egy évben?

Ha egyetemhez, kórházhoz, nagyobb egyházhoz, múzeumhoz kötődő civil szervezetet támogatsz, akkor elképzelhető, hogy– aránylag– tetemes adomány folyik be hozzájuk. Lehet, hogy egy kisebb szervezetnél jobb helyen van a pénzed?

7. Segíthetek esetleg máshogy is?

Önkéntes munkával segíteni nem mindig egyszerű dolog, de vannak szervezetek, akik rendelkeznek ilyen célú programokkal. Szóval ha nincs pénzed, de szabadidőd van, akkor próbáld ki; még ha nem fűlik is a fogad a kórházi környezethez vagy nem tudsz rendszeresen vidékre utazni, egy-egy alkalmat akkor is megér a dolog. Csak gazdagodhatsz tőle!

+1. Biztonságban van a hitelkártyám?

Ha telefonon vagy emailben kérik a hitelkártya-számodat, az gyanús lehet. Online utalás esetén is győződj meg róla, hogy létező, bejegyzett szervezetnek adsz adományt.