7 dolog, ami különlegessé teszi az új irodalmi Nobel-díjas írónőt

Borítókép: 7 dolog, ami különlegessé teszi az új irodalmi Nobel-díjas írónőt Forrás: europress
A belarusz Szvetlana Alekszijevics a tizennegyedik nő az irodalmi Nobel-díjak történetében.

A 67 éves, belaruszSzvetlana Alekszijevics kapta az irodalmi Nobel-díjat 2015-ben. A Svéd Akadémia döntése szokatlan, ha nem is megdöbbentő. Elmondjuk, miért.

[cikk=34326]

1. Ő az első Nobel-díjas, aki újságírói munkájáért kapta az elismerést. A könyvei tudósítások az afganisztáni háborúról, a csernobili atomkatasztrófáról és a második világháború túlélőiről. (Első kötete, amely A háború nem asszonyi dolog címmel jelent meg magyarul, 2 millió példányban kelt el világszerte.) Az irodalmi Nobel-díjat általában fiktív művekért szokták adni.

Alekszijevics előtt csak ketten kaptak nem-fikciós munkájukért irodalmi Nobel-díjat:Winston Churchill és Bertrand Russell.

2. Ő a tizennegyedik nő a történelemben, aki irodalmi Nobel-díjat kapott. Eddig összesen 112-en kapták ezt az elismerést.

3. Egyáltalán nem ő viszont az Nobel-díjas első szovjet vagy volt szovjet állampolgár, akinek munkássága egyben ellenzéki, diktatúraellenes tevékenység is. Alekszandr Szolzsenyicin és Boris Pasternak nem vehették át a díjukat, mert üldözöttek voltak a hazájukban. Hasonló a helyzet Szvetlana Alekszijeviccsel is, akit a Szovjetunió kommunista rezsimje éppúgy betiltott, mint ahogy a mostani fehérorosz vezetés sem engedi kiadni a műveit. Az írónő sokáig nem is élhetett hazájában; néhány éve hazatért, jelenleg Minszkben lakik.

6. Az írónőnek„vegyes érzései” vannak a díjjal kapcsolatban. Mint egy svéd tévécsatornának nyilatkozta, fantasztikus érzés, hogy övé a díj, de amikor korábban díjazott szovjet kollégáira gondol, kissé felkavaró is.

7. És hogy miért ő kapta a Nobel-díjat? Az akadémia titkára, Sara Danius szerint Alekszijevics „újraformálta a zsurnalizmust és ezzel egy új irodalmi műfajt teremtett”.