Beszéljünk a piszkos anyagiakról!

Borítókép: Beszéljünk a piszkos anyagiakról! Forrás: europress
Amikor a fenti mondatot hallom, rögtön eszembe jut, vajon a másiknak milyen kapcsolata van a pénzzel. Jóban van vele? Egészséges viszonyban? Vagy inkább csak humorral próbálja leplezni, hogy nem mer a pénzről beszélni? Vida Ágnes, a gazdagmami.hu szerzőjének írása.

Több kutatás is kimutatta, hogy a nők gyakran szerénykednek, ha pénzről van szó. Nem mernek nagyobb fizetést kérni, nem merik megkérni a szolgáltatásaik, a munkájuk árát, ami hozzájárul ahhoz, hogy végül ugyanazzal a munkával kevesebbet keresnek, mint a hasonló végzettségű férfiak.

Nagymamám igazi sváb parasztasszony volt. Az I. világháború után kicsivel született, a II. világháború alatt házasodott, nem csak a pénzt tanulta meg beosztani, hanem azt is, hogyan spóroljon gyakorlatilag az élet minden területén. Még 40 évvel a háború után sem tudta megszokni, hogy nyugodtan lehet bolti szappant használni a fürdőszobában, mert olcsó és bármikor be lehet szerezni. Az ő világában a pipereszappan különleges és drága dolognak számított. A pénzt mindig félretette, beosztotta, de nem csak a pénzzel tette ezt, hanem még a mosogatóvízzel is. Ezt tanulta, ehhez ragaszkodott egész életében, mert így nőtt fel.

Amit a pénzről, az anyagiakról tudunk, a szüleinktől tanuljuk meg. Hiteink, hiedelmeink épp olyan makacsul velünk maradnak, mint ahogyan a nagymamám nem tudott megbarátkozni a gondolattal, hogy azok a dolgok, amik a háborús években drágának és ritkának számítottak, mára könnyen beszerezhetőek. Számtalan tévhitet, negatív gondolatot hordozunk magunkban a pénzügyekkel kapcsolatban, ami miatt saját magunkat akadályozzuk meg abban, hogy túllendüljünk az anyagi problémáinkon.

Néhány gyakori hiedelem:

  • a gazdagok kapzsi emberek,
  • nincs érzékem a pénzügyekhez,
  • a pénz bűnös dolog, rendes embereknek nincs sok pénze,
  • sok pénzt csak csalással, kapcsolatokkal lehet szerezni,
  • nem szabad túl sokat akarnom, az nem helyes dolog,
  • nem érdemlem meg, hogy élvezzem az életet,
  • aki gazdag, az önző is egyben,
  • a pénz csak a szerencsén múlik.

Ezek a tévhitek sok téren korlátoznak minket. Amikor szeretnéd magad meglepni valami klassz dologgal, de végül inkább csak egy szerényebb apróságot veszel vagy teljesen lemondasz róla, mert úgy érzed, nem érdemled meg. Amikor egy kis pénzhez jutsz és gyorsan elvered, mert most végre van, aztán meg alig marad a mindennapi kiadásokra. Amikor lehetőséged nyílna többet keresni, de úgy érzed, ehhez túl sok mindenről kéne lemondanod. Amikor állandó pénzhiányban vagy és nem tudod, hogyan történhetett, pedig te nagyon figyeltél. Ezekből tudhatod, hogy a pénzzel való kapcsolatod nem igazán kiegyensúlyozott.

Hogyan lehet ezen változtatni? Anthony Robbins, a neves coach és író szerint akinek a hiedelmei határozzák meg a gondolkodását, az valójában a múltban él. A változást az ellenkező irányú tapasztalatok hozzák meg. Kis lépésekben lehet előrehaladni a változás útján:

  • elolvashatsz néhány könyvet pénzügyekről, a gazdagok gondolkodásmódjáról, hogy jobban megértsd ezt a világot,
  • megjutalmazhatod magad, ha elértél valamit és megoszthatod az örömedet a családoddal, a barátaiddal is,
  • ha szeretnél javítani az anyagi helyzeteden, spórolás helyett azon gondolkodhatsz, mivel tudnál pénzt szerezni, például garázsvásárt szervezhetsz, feltehetsz néhány használt holmit egy aukciós oldalra, vállalhatsz gyermekfelügyeletet, korrepetálást, takarítást vagy buliszervezést,
  • elolvashatsz olyan interjúkat, sikertörténeteket, életrajzokat, amiben sikeres emberek mesélik el, hogyan jutottak egyről a kettőre,
  • elmehetsz kapcsolatépítő napokra, vállalkozóknak szóló rendezvényekre, ahol találkozhatsz sikeres vállalkozókkal és felismerheted, miben mások ők, hogyan gondolkodnak, hogyan szemlélik az életet.

Néha a környezetünk egészen másként gondolkodik ezekről a kérdésekről, ők is tele vannak félelmekkel, előítéletekkel. Ezért érdemes megismerkedni új emberekkel, keresni azoknak a társaságát, akik másként gondolkodnak ezekről a kérdésekről. Ez segíthet végre tisztán látni a piszkos anyagiakat.

Vida Ágnes pszichológus, online marketing szakértő. Pár évnyi alkalmazottság után első vállalkozását két kisgyermeke mellett indította el az interneten. Ági 2008. óta segíti azokat az anyukákat, akik szeretnének hozzá hasonló módon, elsősorban internetes eszközök segítségével vállalkozást indítani, vállalkozásukat ingyenes vagy filléres megoldásokkal népszerűsíteni. Az elmúlt 7 évben több, mint 2500 anyukának segített vállalkozást indítani, amiért 2014-ben első magyarként megkapta az Európai Bizottság Vállalkozásösztönzésért járó Nagydíját.