8+1 lépés, ami segít lazítani az otthoni perfekcionizmusodon

Borítókép: 8+1 lépés, ami segít lazítani az otthoni perfekcionizmusodon
Néhány hasznos tipp, hogy leküzdd a tökéletesség mániádat!

Csak akkor érzed jól magad otthon, ha a díszpárnák a megfelelő sorrendben sorakoznak a kanapén, vagy az összes pipere cucc élére van állítva a polcon? Ha elmész egy hétre otthonról, akkor is a helyére igazítod a székeket? Néha úgy tűnik, hogy másból sem áll az otthonlét, mint a dolgok állandó pakolásából és a rendrakásból? Rossz hírem van: tökéletesség mániában szenvedsz!

Itt van néhány tipp, melyek segítségével lazíthatsz a megszokott rutinodon és még az igényeidből sem kell túlságosan leadnod!


1. Fogadd el, hogy más is tudja olyan jól, mint te! Ha azért nem adsz a házimunkából a párodnak, mert úgy gondolod, ő csak fele olyan jól csinálná meg, mint ahogy te szoktad…sürgősen változtass ezen! Nem csak azért, mert egyszer csak megmakacsolja magát és nem kínálja fel a lehetőséget; hanem mert ezzel nem fogadod el az „egyenrangúságát”. Egyenlő szerepek, egyenlő munkamegosztás!

[cikk=37503]

2. Reggelig megvár! Mondd, mégis kinek akarsz azzal tetszelegni, hogy még éjfélkor is elmosod azt a három poharat, amikor már majd kiesik a kezedből a mosogatószivacs?! A konyha nem megy világgá, türelmesen vár, amíg felébredsz, vagy hazaérsz.

3. Ez gyerekjáték! Szanaszét hevernek a játékok a gyerekszobában? Tudom, hogy egyébként még különböző színű fiókokba is rendszerezed az ömlesztős játékokat, de most, éppen ebben a pillanatban semmi baj nem történhet ha Bobó a bárány és Rokkó a krokodil egymás mellett hever a pamlagon. Egyébként is lehet, hogy amit Te káosznak gondolsz, az a gyermekednek hosszú órák alatt megalkotott installációt jelent! Ráér kicsit később összeszedni.

[cikk=35909]

4. Úristen, hozd a morzsaporszívót! Ne éld meg tragédiaként, ha piszok kerül a lakásba! Mindenre van megoldás, minden takarítható, mosható, javítható, cserélhető stb. Jó lenne, ha néha lazulnál egy kicsit és elmajszolnál egy kiflit a kanapén anélkül, hogy folyamatosan azt „zoomolod”, beesett-e az ülőpárnák közé egy kis morzsa!

5. De jönnek a vendégek és még csak fel sem porszívóztam! Ha nem kilókban állnak a porcicák és nem borítja morzsaterítő a konyha padlót, nagy baj nem lehet! Gondolj bele, mekkora kosz lesz azután, miután a vendégek elmentek! Vagy tényleg kétszer akarsz takarítani?

[cikk=34987]

6. „Szívem, hol van a…?” Ha meg akarod kímélni magad az ilyen kezdetű mondatoktól, ne csinálj meg mindent mindenki helyett. A többieknek is van keze, koordinációs készsége és valószínűleg saját elképzelése is arról, hol akarja tartani a saját holmiját. Adj teret ennek!

7. „Anyukám azt tanította, hogy…” Biztos vagyok benne, hogy az anyukák mindig megmondják a tutit, de vannak apróságok, amiket azért néha tényleg kihagyhatsz a rutin munkák közöl, ha már úgy is teljes időhiányban szenvedsz. Például: minek vasaljam ki a lepedőket, ha már az első éjjel felismerhetetlenségig gyűröttek lesznek? De tényleg?!

8. Ma ti mosogattok! Munkamegosztás. És az arra való nevelés. Ha ez nincs meg, akkor hiába pislogsz majd 20-30 év múlva is, hogy vajon mi lehet az oka, hogy az imádott gyereked a mai napig ott hagyja neked a tányér t az asztalon egy közös ebéd után.

+1 Csak a Zsolnayt ne! Ha kisgyerekes vendégeket hívsz és közben végig azt vizslatod, vajon mit vernek le játék vagy rohangálás közben; egy hosszú rémálomnak fog tűnni a baráti látogatás. Ne hagyj elöl olyan tárgyat, amit amúgy nem használsz, féltesz, vagy nagy becsben tartasz. Így biztos megóvod az épségét és magadat is a kellemetlen szituációktól. (Ha mégis megtörtént a baj, ne légy fúria, viselkedj felnőttként! Biztosan meg lehet beszélni az értékesebb tárgyak újbóli beszerzését a kis károkozók szüleivel ;-) )

Ha ezeken, vagy ezekhez hasonló szokásaidon megpróbálsz tartósan változtatni, sokkal több fölösleges idegeskedéstől kímélheted meg magad!


Írj nekünk! Neked milyen perfekcionista dilijeid vannak otthon?