A coachingról dióhéjban: 7 kérdés és válasz

Borítókép: A coachingról dióhéjban: 7 kérdés és válasz
Mi az a coaching, mikor lehet szükségem coach szakemberre, mi történik egy ilyen találkozón? Most összefoglaljuk az alapokat.

Mi az a coaching?

Ha azt kérném, végy elő egy számodra kedves, régi fotóalbumot és kezdd el lapozgatni, mit gondolsz, mi történne?


Valószínűleg felidézne benned rengeteg rég volt emléket és mindenféle érzésekkel telve tekintenél visszafelé. A képekben ott rejtőzik a történeted, mely a viszont látás hatására újra megelevenedik előtted. Amikor elmélázol az eddig magad mögött hagyott úton, rendszerint meglátsz összefüggéseket, levonod a tanulságokat, megtalálod a saját múltad nagy igazságait. Mondhatnád, utólag könnyű okosnak lenni!
De ha a régi képek egy csapásra felelevenítik a saját történelmedet; mit szólnál hozzá, ha lenne valami hasonló eszköz vagy módszer, ami ugyanilyen könnyedén segítene elképzelned és tudatosan megvalósítanod a még előtted álló sok-sok történetet?
Ez a valami a coaching, aki pedig „elköveti”, a coach; ő segít végig egy izgalmas, sokszínű folyamaton.


Mire jó a coaching?
A coaching segítségével feltérképezheted a jelened és tudatosan tehetsz a vágyott jövődért, miközben megtanulod, hogyan hozd ki magadból a legjobbat és érd el a céljaidat, úgy ahogy neked jól esik.


Hogyan zajlik egy ilyen „kócsolás”?
Ne ijedj meg, a coachingban nincs semmi megfoghatatlan vagy misztikus. Csak te vagy és az általad választott szakember, akinek az a dolga, hogy segítsen neked kiaknázni azokat a képességeidet, amiket nem használsz elég hatékonyan, vagy esetleg nem is tudod, hogy léteznek.

A coaching folyamat alatt rengeteget beszélgettek; a coach kérdez, próbálja minél jobban megtalálni azokat a pontjaidat, amiktől beindulnak a gondolataid.Hogy ez még jobban menjen, sokszor alkalmaz különféle játékos technikákat, eszközöket: még az is lehet, hogy egy-egy coaching ülés alatt ceruzát és papírt ragadsz és megrajzolod; vagy Lego kockák segítségével megalkotod a problémáddal, céloddal kapcsolatos érzéseket. Az első találkozón általában sikerül meghatározni és kitűzni egy számodra fontos célt, amit végig szem előtt tartotok majd és ami meghatározza a coaching folyamat tematikáját.

A coaching egyfajta gyorsított pszichoterápia?
Ugyan a coaching sokszor használja a pszichológia által már gondosan kitaposott ösvényeket, mégis fontos tudni, hogy a coaching nem terápia. A leglényegesebb különbség az, hogy amíg egy terápia alkalmával előkerülnek a múlt eseményei, a coaching kizárólag a jelennel foglalkozik és nem rágódva a múlton, a jövőbe tekint. Egy jó szakember tudni fogja, ha esetleg más jellegű segítségre, támogatásra van szükséged és szívesen segít annak megtalálásában.


Milyen témákkal érdemes coach-hoz fordulni?
Önbizalom, életvezetési nehézségek, időgazdálkodás, változás, stressz, kiégés, életmódváltás, fogyás, munkahelyi nehézségek, gyereknevelés, önismeret, továbbtanulás, nyugdíjba vonulás, munka-magánélet egyensúly, karrier, párkapcsolat, konfliktuskezelés, kommunikáció, lámpaláz…, és még sok más nehézség, amivel nap mint nap meg kell küzdenünk.

Jó tudni:
Minden coach-ot köt a titoktartás, így a találkozókon elhangzottak sosem fognak harmadik fél fülébe jutni. Az igazán megbízható coach rendelkezik a tudását igazoló oklevéllel, diplomával, akár már nemzetközi akkreditációval is. A Magyarországon dolgozó coach szakemberek a Nemzetközi Coach Szövetség (ICF – International Coach Federation) alapelveit tekintik magukra nézve kötelezőnek, foglalkozásaikat a szövetség etikai kódexe által előírt szabályok szerint tartják.


Mennyi időt szánj coachingra?
Egy átlagos coaching folyamat öt vagy hat alkalomból áll, egy alkalom jellemzően 1-1,5 óra. A választott coachcsal kialakítotok egy számodra rugalmas időbeosztást és megbeszéltek egy komfortos helyszínt a találkozókra. Több coach is dolgozik már fix helyszínen, otthonos, kellemes környezetben. A lényeg, hogy neked minden klappoljon, jól érezd magad a foglalkozások alatt, hiszen úgy tudsz majd jól dolgozni a saját célodért.


Hogyan válassz coachot?

Természetesen első sorban szimpátia alapján érdemes dönteni: kérhetsz ajánlást barátaid, ismerőseid körében, vagy rákereshetsz leendő coachodra az interneten. Minden coaching folyamatot egy úgynevezett nulladik találkozó előz meg, amit előre tudsz egyeztetni a választott szakemberrel. Ez az alkalom minden esetben egy kötetlen, ingyenes beszélgetés; itt dől el, hogy szimpatizáltok-e egymással és hogy tudtok-e majd együtt dolgozni.

A cikk szerzője is life coach. Ide kattintva kérdezhetsz tőle.