Angelina Jolie: „még sosem láttam annyi szenvedést, mint ezekben a menekülttáborokban”

Borítókép: Angelina Jolie: „még sosem láttam annyi szenvedést, mint ezekben a menekülttáborokban”
Mondja az az ember, aki az ENSZ különmegbízottjaként évek óta jár vissza menekülttáborokba, és aki Kambodzsából meg Etiópiából fogadott örökbe.

Angelina Jolie-nak határozott hangvételű írása jelent meg a keddi The New York Times-ban, amelyben nemzetközi összefogásra szólít fel a szíriai és iraki menekülttáborok lakói érdekében.

Angelina 2001 óta dolgozik az ENSZ nagyköveteként, két éve pedig menekültügyi különmegbízottnak nevezték ki. Rendszeresen látogatja a háború sújtotta területek menekültjeit ellátó táborokat, és az elmúlt években többször is járt Irakban, ahol a szíriai háború menekültjei laknak.

Idézünk a New York Times-ban megjelent cikkéből, amelyben nagyobb támogatást kér a menekülteknek.

Vigyázat, felkavaró mondatok következnek.

2007 óta ötször látogattam Irakba, és még soha nem láttam olyan szenvedést, mint amilyennek most a tanúja vagyok.

(...) Mit lehet mondani egy anyának, akinek az arcán patakzanak a könnyek, és aki elmondja, hogy a lánya az Iszlám Állam vagy az ISIS kezében van, és hogy bárcsak ő is ott lenne? Akkor őt is megerőszakolnák és megkínoznák ugyan, mondja az anya, de még ez is jobb lenne, mint távol lenni a lányától. (...)

Hogyan szólalhatnál meg, amikor egy korodbeli asszony a szemedbe néz és elmondja, hogy az egész családját a szeme láttára ölték meg, és hogy most egy sátorban lakik és minimális a napi fejadagja?

(...)Nem szigetelhetjük el magunkat ettől a válságtól. Az extremizmus terjedésétől..., az új terrorizmus veszélyétől – csak a szíriai háború vége szabhat gátat ezeknek a problémáknak.

Az ENSZ menekültirodáját arra hozták létre a II. világháború után, hogy a konfliktus lezártával segítsen visszatérni az embereknek az otthonukba. Nem arra hozták létre, hogy évről évre elásson embereket, akik talán sose mennek haza, akiknek a gyerekei hazátlanul jönnek világra, akiknek az országa talán sosem látja meg a békét. Ez a helyzet ma: 51 millió menekült, földönfutó és kitoloncolt ember él világszerte, több, mint bármikor a szervezet történetében.


Angelina Jolie, Brad Pitt és a hat gyerek 2014-ben, Los Angelesben. Fotó: Europress / Getty Images

A cikk végén Angelina Jolie arra szólít fel, hogy a régión kívüli országok menedéket nyújtsanak a legtöbbet szenvedett – például megerőszakolt vagy megkínzott – menekülteknek, és hogy a nemzetközi közösség utat találjon a békemegállapodás felé.

Itt olvashatsz többet az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának munkájáról.