Hogyan ne költs többet, mint amennyit a józan eszed diktál: 5 tipp

Borítókép: Hogyan ne költs többet, mint amennyit a józan eszed diktál: 5 tipp
A 21. század Európájában a vásárlás, az újabb és újabb tárgyak felhalmozása mindennapos szokássá vált. Hogy ez örömteli dolog-e vagy sem? Nos, igen is, nem is. A fő kérdés, ami így az ünnepek előtt még égetőbb, ez: te nem nyújtózkodsz-e tovább, mint ameddig a takaród ér. Nézzük, mit tehetsz, ha minden elhatározásod ellenére rendszeresen többet költesz, mint amennyit szeretnél:

1. Értsd meg, hogy miért költesz/vásárolsz többet, mint amennyit szeretnél/ésszerűnek tartasz/megengedhetnél magadnak
Különböző kutatások szerint az emberek a következő 3 dolog miatt vásárolnak olyan dolgokat (vagy mennyiségeket), amelyekre nincs szükségük:
# hogy csökkentsék a stresszt vagy megjutalmazzák magukat
# szórakozásból, hogy ezzel is elüssék az időt
# mert bizonytalanok és/vagy kevés önbizalommal rendelkeznek ahhoz, hogy önálló, megfontolt döntéseket tudjanak hozni.


„Bárki volt is, aki azt mondta: pénzzel nem vehetsz boldogságot, nem tudta, hol kell vásárolni." (Blair Waldorf híres mondata a Gossip Girlben)

Próbálj meg visszagondolni a legutóbbi alkalomra, amikor többet költöttél, mint szerettél volna. Melyik tényező játszott ebben a legnagyobb szerepet a fenti háromból? Az is lehet, hogy kettő is holtversenyben. Ha megérted az okokat, az már egy nagy lépés a változtatás felé – feltéve, hogy tényleg változtatni akarsz.


2. Tervezd meg, mit fogsz vásárolni legközelebb

Ha például meleg ruhákat szeretnél vásárolni, írj belőlük egy listát. Aztán, mielőtt nekivágnál a plázáknak vagy webshopoknak, nyisd ki a szekrényedet, és nézd át: nincs-e már elég meleg ruhád? Vagy eggyel-kettővel több, mint amire emlékeztél? Lehet, hogy csak egy pamutharisnyára van valóban szükséged, kardigánra nincs.

3. Tarts vásárlás-böjtöt


A boltkóros naplója című film hősnője (Isla Fisher) azzal érvel, hogy amikor vásárol, jobbá válik a világ.

Ez az eljárást főképp függőséghez közelítő állapotban érdemes kipróbálni. Milyen gyakran vásárolsz ruhát, kiegészítőt, kütyüt, csecsebecsét? Hetente? Naponta? Kéthetente? Ha hetente vásárolsz, próbáld ki, hogy két hétig messzire kerülöd az üzleteket. Ha kéthetente, akkor egy hónapig. Minden nap írj fel magadnak egy-két gondolatot a napi hangulatodról, arról, hogy érzed magad, miképpen igyekszel legyőzni a kísértést.

Lehetséges, hogy túl sokat költesz erre a 6 dologra? Kattints!

4. Aludj rá egyet

Nagyon vonzó ez az ezüst karkötő, de mi lenne, ha nem csapnál le rá azonnal? Menj haza és halaszd el a döntést másnapra! Ha még mindig nagyon szeretnéd, nos, másnap is ott lesz. (Akár félre is tétetheted, ha az utolsó darabról van szó.)

5. Gondold át alaposan


Fotó: Europress / Getty Images

Az impulzív vásárlás – jellegénél fogva – felületes döntések következménye. Azért veszünk meg egy ruhát, amit a kirakatban láttunk, mert tetszik a színe, mert egy új, hipermenő kollekció része vagy mert van valami ellenállhatatlannak tűnő tulajdonsága. Ha végiggondolod, miért lenne rá szükséged, milyen más ruhákhoz tudnád felvenni és hogy elég kényelmes-e ahhoz, hogy egynél többször felvedd, máris közelebb állsz a válaszhoz arra a kérdésre, hogy:valóban szükségem van erre a darabra? Gondolkozz. Tegyél fel magadnak kérdéseket. Ez nem a pillanatnyi döntések ideje.