4+4 praktikus tanács túlevés ellen

Borítókép: 4+4 praktikus tanács túlevés ellen
Biztos, hogy jó ötlet pukkadásig enned magad az ünnepek alatt (vagy ha már itt tartunk, bármikor)?

A karácsony és általában a téli ünnepkör egyben a bőséges lakomázás ideje is. A különleges fogások jóízű élvezete mindenkinek kijár, de mint mindent az életben, ezt sem érdemes túlzásba vinni. Most kiderül, mit tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük a túlevést – akár vendégként, akár házigazdaként.

Tehát: hogyan kerüld el a túlevést?
1. Sokan tudatosan készülnek arra, hogy az ünnepek alatt degeszre fogják tömni magukat. Akár böjtöt is tartanak, hogy előre ellensúlyozzák a várható túlevést. Szakértők szerint ez a lehető legrosszabb megoldás, ettől teljesen felborul az anyagcserénk, az emésztésünk, és majdnem biztos, hogy rossz közérzet, rosszullét, akár epegörcs is lehet a vége.
2. Étkezés előtt fél órával igyunk egy pohár vizet! Foglalja a helyet, megtölti a pocakot, ugyanakkor elősegíti az emésztőnedvek termelődését. Ám ha nagyon szeretnénk figyelni, hogy ne együnk a kelleténél többet, evés közben és után nem javasolt a vízivás, mert a már megtermelődött emésztőnedveket felhígítja.
3. Ha étkezés közben fogyasztunk alkoholos italokat, akkor lassabb lesz az alkohol felszívódása. Kis mennyiségben még serkenti is az emésztést.
4. Két fogás elfogyasztása között tartsunk legalább 15, de inkább 30 perc szünetet! Ilyenkor álljunk fel, amennyire az adott helyen lehetséges, mozogjunk, sétáljunk! Elszívni egy cigit nem túl jó ötlet, mert a dohányzás hatására ellazul a gyomor és a nyelőcső közötti terület, ami hozzájárulhat a reflux kialakulásához.

9 étel, amely növeli az éhségérzetet – kattints!

A házigazda/háziasszony is segíthet a túlevés elkerülésében,
1. ha nem tesz túl sokféle ételt egyszerre az asztalra;
2. ha kisebb tányérokkal, kisebb kanalakkal tálal; ha a karácsonyhoz egyébként is illő piros terítéket használ (vannak színek, amelyek valóban csökkentik az étvágyat, egyesek szerint a kék és a fekete is ilyen);
3. ha a zsírosabb főfogások között sörbetet kínál a vendégeknek (a sörbet egyes kultúrákban szokásos „köztes” fogás, általában pezsgős-citromos jégdara, ami gyomornyugtatóként, valamint az ízlelőbimbók semlegesítésére szolgál);
4. ha nem tukmál rá senkire semmit, nem erőlteti a folyamatos evést, mert esetleg a vendég úgy érzi, megbántja vendéglátóját, ha nem eszik mindenből rengeteget.

Mi az a pszichológiai éhség? Olvasd el elemző írásunkat a decemberi Évában – megjelenés november 18-án!

Szöveg: Simándi Júlia, fotó:Europress