Hogyan csökkentsd a stresszevést: 5 tipp

Borítókép: Hogyan csökkentsd a stresszevést: 5 tipp
Régóta ismert a stressz étvágynövelő hatása. Most azt vizsgáljuk meg, hogyan állhatsz ellen a sürgetésnek akkor is, ha épp nem tudod legyőzni a stresszt.

A stressz rossz. A stressz alattomos dolog. Fejfájást okozhat, izomfájdalmakat, rosszabbul alszunk tőle és még akár depressziósak is lehetünk, ha tartósan stressznek vagyunk kitéve. Több kutatás kimutatta az elmúlt években azt is, hogy a stressz az anyagcserét és az emésztést is lassíthatja.

Stresszes állapotban – mint ezt megírtuk itt – növekszik a kortizolszintünk, ami az étvágyat is növeli, és persze mi mást kívánunk ilyenkor, mint gyorskaját. Amitől természetesen hasra hízunk. De egy nemrégi, az Egyesült Államok Ohio államában végzett tanulmányból az is kiderül, hogy a stressztől a kalóriaégetés is belassulhat!

Szóval ha éppen túl sok körülötted a stresszfaktor, amelyektől nem tudsz csak úgy ukkmukkfukk megszabadulni, akkor legalább ne hízz tőle fölöslegesen, igaz? Addig is, amíg éppen végzel a sok pluszmunkával vagy megoldódik a feszültség a párkapcsolatodban, érdemes egy kicsit jobban fókuszálnod arra, hogy mit eszel és mikor. Íme 5 tipp, amivel nagyban csökkentheted az esélyét annak, hogy a nehezebb időszakokban még fel is szedj magadra pár kilót:

9 étel, ami növeli az éhségérzetet: kattints!

1. Válassz egészséges zsírokat.
Ha túl sok minden jött össze a munkádban, ügyelj fokozottan arra, hogy csak olívaolaj-tartalmú vagy más Omega-3 zsírsavat tartalmazó ételeket vigyél be a szervezetedbe. És akkor sem túl sokat! Ha már van mondjuk lazac a salátádban, spórolj az olívás öntettel.

2. Figyelj az adagokra.
Ha túl sokat eszel egyszerre, a szervezeted előbb-utóbb megszokja ezt és egyre kevésbé (vagy egyre később) jelez, hogy „köszönöm, elég volt". Pedig lehet, hogy a fele is elég lett volna. Például mi lenne, ha a reggeli joghurtodnak csak a felét használnád fel a müzlidhez? Ha másfél óra múlva újra éhes leszel, pont jól jön tízóraira az a fél pohár joghurt. Ha pedig nincs szükséged rá, akkor másnap reggelre is marad belőle.

3. Pörgesd fel az anyagcserédet néhány különleges hozzávalóval.
Ilyen például a csípős paprika. Vagy bármi, ami csípős: például a cayenne-i bors vagy a tabasco szósz. De ha nem szereted a túl csípőset, jól jöhet egy kis ecet vagy citrom is. Ezek a karakteres ízek remekül kiváltják a sós vagy zsíros aromákat, amelyek után stresszes időszakban állandóan vágyakozunk.

4. Vegyél egy nagy levegőt, mielőtt beleharapsz.
A mély, hasi légzés meglepő mértékben csökkenti a kortizolszintet (=a megnövekedett éhségérzetet). Lehet, hogy nem is vagy olyan éhes, mint ahogy érzed? Vegyél mély levegőt az orrodon keresztülés engedd ki a szádon. Ismételd meg néhányszor és figyeld meg, hogy ellazulnak az izmaid és a gondolataid máris nem kizárólag az evés körül forognak.

5. Sétálj 10-15 percet evés után.
Egy gyors séta helyreteszi a vércukorszintedet és már 5 perc járkálás is jótékony hatással van az anyagcserédre. Főképp aki egész nap ül, annak lehet kifejezetten hasznos, ha akár naponta többször feláll és átmozgatja a tagjait. A szabadban kitisztul a fejed, új gondolataid támadnak, kapcsolatba kerülsz a természettel... valami jó dolog biztosan történik veled anélkül, hogy akár 1 fölösleges kalóriát magadhoz vettél volna!

Fotók: Europress