Január 7.: pravoszláv karácsony

Borítókép: Január 7.: pravoszláv karácsony
Az ortodox keresztények január 7-én ünneplik a karácsonyt.

Az ortodox keresztény vallású oroszok, szerbek, románok, görögök (és így tovább)január 6-án ünneplik a Szentestét, január 7-e pedig a karácsony napja náluk. Legalábbis a mi naptárunk szerint. A keleti keresztény egyházak ugyanis a juliánus naptár szerint számítják az időt. Vagyis december 25-e 13 nappal későbbre esik az ő számításuk szerint, mint a nálunk használatos Gergely-naptárban.


fotó: Pinterest

A Julius Caesar alatt Kr. e. 46-ban bevezetett naptárreform a későbbi századokban maga is több reformon esett át, és még így voltak hibái. Így a 20. század első felében minden európai ország – azok is, ahol nagy többségben élnek keleti keresztény vallásúak – áttért a Gergely-naptárra, de pravoszláv egyházak a juliánus naptár szerint tartják számon az egyházi ünnepeket.

A világon 2-300 millió ortodox keresztény vallású ember él, és a szokásaik az ünnepekkor sem egységesek. Legtöbbjüknél január 6-án esedékes Szenteste a november közepén kezdődött adventi böjt utolsó napja, ilyenkor a vacsora jellemzően sokféle böjti ételt tartalmaz. 7-én már lehet húsos ételeket is fogyasztani, és Szerbiában például aki a baklavában megtalálja a szerencsepénzt, annak lesz a legnagyobb szerencséje a következő évben.


Görög karácsonyfadísz. Fotó: Pinterest