Így szerettesd meg a gyerekkel a házimunkát! 10 tipp

Borítókép: Így szerettesd meg a gyerekkel a házimunkát! 10 tipp
Hogyan neveljünk rendszerető gyerekeket? Nem könnyű, de lehetséges!

1. Adj konkrét feladatot

„Rakd rendbe a szobádat" – ez túl általános kérés. A legjobb, ha előre megbeszélitek, hogy pontosan mit kell a gyereknek elpakolnia a szobájában. A játékokat a földről? Vagy csak az ágyon felhalmozódott tárgyakat kell a helyükre raknia?Az is sokat használ, ha csak részfeladatokat kap a gyerek és persze a korának megfelelőket, amiket el is tud végezni.

2. Tudatosítsd bennük, mennyivel jobb tiszta környezetben élni

A legtöbben nem szeretünk házimunkát végezni – kár. Hogyhogy nem? A tisztításnak, rendrakásnakrögtön látni az eredményét, ami felszabadító érzés. Ha a gyerek ellenáll, pakolj le egy kis területről és szemléltesd, mennyivel szebb és megnyugtatóbb látvány, mint a rendetlen fertály. Ja és: az ember gyakran türelmetlen a gyerekeivel, ami teljesen érthető, de ugye nem kell külön magyaráznunk, hogy a biztatás sokkal gyümölcsözőbb, mint a veszekedés? Szóval ha mindezt mosolyogva, nyugodtan magyarázzuk el a gyereknek, akkor valószínűbb, hogy kedvet kap a rendcsináláshoz.

3. Mindenki válassza azt a feladatot, amihez a legtöbb kedve van

Mindenféle munka esetében igaz, hogy nincs fontosabb a motivációnál! Amikor elosztjátok a feladatokat, kínálj fel a gyerekeknek lehetőségeket. Ha azt látod, hogy a gyermeked szeret ruhákat hajtogatni, akkor ne foszd meg az élvezettől! Persze ne csapjátok be magatokat: ha ahhoz van kedve, ami 5 perc alatt megvan, akkor adj neki két-három ilyen feladatot.

4. Hadd rendezzék be kedvükre

Evidensnek tűnhet, de minél inkább a gyerekek találják ki, hogy mit hogy rendezzenek be a szobájukban, annál jobb. Persze csak az ésszerűség keretei között. Melyik dobozban tartják a kártyajátékokat, a legót, a zsebkendőket? Ha ők rendszereznek, könnyebben meg is találják a dolgokat és nagyobb kedvvel pakolják el a cuccaikat legközelebb is. Pláne ha lehetőségük van mondjuk a kartondobozokat kellőképpen ki is dekorálni.

5. Nem lehet elég korán elkezdeni

„Jaj, úgy sajnálom dolgoztatni a gyereket!" Hibás megközelítés. A házimunka valóban munka, de mindenki közös érdeke, hogy a lakásban – amennyire lehet – rend legyen. Följebb már megbeszéltük, hogy a korának megfelelő feladatot adjunk a gyereknek. Egy féléves egész napokat el tud tölteni pakolással, egy másfél éves már adogathatja a ruhákat a mosógépből. Minél korábban bízunk kisebb-nagyobb feladatokat a gyerekre, annál könnyebben rászoktathatjuk a rendcsinálásra.

6. Szortírozzatok rendszeresen!

Válogassátok át közösen a gyerek játékait, eszközeit, és amit már fél éve nem használt, azt ajándékozzátok el! Egy-két muzeális emléken kívül semmihez se ragaszkodjatok túlságosan. Hogy miért fontos ez? Kevesebb tárgyat könnyebb rendben tartani. Ha megszabadultok attól, ami nem kell, fellélegzik a lakás. Éreztél már hasonlót? Na ugye.

7. Csak semmi rendmánia

Semmilyen területen nem jó túlzásokba esni. A vég nélküli rendrakás, tisztogatás elveszi az időt más hasznos vagy élvezetes tevékenységtől. Vacsorázásra, leckeírásra, filmnézésre is kell időt hagyni! Egy csomó játékot elég csak bedobálni egy dobozba; ha negyedóra alatt nem készült el a szoba, akkor szánjatok rá másnap is negyedórát! A rendszeres házimunkát amúgy is jobban meghálálja az otthonotok, mint ha nagy néha egy hétvégén át reggeltől estig robotoltok.

8. Ha elpakolta az építőkockákat, előveheti a képeskönyvet

Ha betette a tányérokat a mosogatóba, mehet Monopolyzni. Ha visszatette a Monopoly összes kellékét a dobozába, akkor... és így tovább. Egy program, játék, étkezés, tevékenység után mindig rakjuk el a kellékeket, mielőtt újba kezdenénk. Erre senkit sem könnyű rászoktatni – magunkat sem –, szóval kiáltsuk ki családi törvénynek.

9. Óvatosan a jutalmazással!


A mai wifi-jelszóért 1. pakold ki a mosogatógépet 2. hajtogasd össze a ruhákat 3. porszívózz ki a földszinten 4. vidd ki a szemetet

A zsebpénzt a házimunka elvégzéséhez igazítani nem a legjobb ötlet – mi sem kapunk a gyereknevelésért havi fixet (leszámítva a gyedet). De azért egy egyszerű pontozási rendszert bevezethetünk – akár olyat, amit a gyerekkel közösen találunk ki. Például tűzzünk ki tíz feladatot, amit a gyereknek hétvégéig el kell végeznie. Lehet köztük egészen kicsike is. Írjuk fel ezeket egy papírra és ragasszuk fel a gyerekszoba falára. Amit elvégzett, azt pipáljuk ki vagy ragasszunk mellé matricát. Ha mindegyik kész, akkor a hétvégén csinálhatunk izgi közös programot – állatkert, bábszínház, akármi.

10. Járj elöl a jó példával!

A gyerekek sokkal könnyebben kaphatók arra, hogy időnként rendet teremtsenek a szobájukban, ha azt látják, hogy te sem hanyagolod el a tiédet. Minden reggel ágyazz be, szedd össze a földön heverő tárgyakat, ne hagyd elöl, amit nem használsz. Az ilyen szokások hosszú távon megmaradnak a gyerekek gondolkodásában.