A K-pop 7 gyöngyszeme

Borítókép: A K-pop 7 gyöngyszeme
Mi állhat a hátterében a koreai popzene robbanásszerű térhódításának? Nézd meg a legnépszerűbb videókat és láss csodát!
UPDATE
Kedves olvasóink, nagyon köszönjük a rengeteg kommentet és emailt. A következő állításokkal szeretnénk reagálni:
1. Az alábbi cikk vállaltan szubjektív és független az Éva magazin októberi számában megjelent A koreaiak már a spájzban vannak! című írástól, amely kiegyensúlyozott és tényszerű írás.
2. A cikk készítésekor fel sem merült bennünk, hogy a koreai kultúrára nézve egészében sértő lehet. Az összeállítás a popzenéről szól és arról, hogy mely Koreából exportált zenék hódították meg leginkább a nyugati világot. Vagyis arról, hogy mi az, amire a Nyugat leginkább vevő abból az ezerféle kulturális termékből, amit Korea nyújtani tud.

A koreai popzene (K-Pop) egyre nagyobb teret hódít. Főleg a Gangnam Style óta: Psy világslágerét már másfél milliárdan látták a youtube-on!Azóta a rágógumipopra éhes nemzetközi közönség több más koreai előadóművészt is a kegyeibe fogadott. Persze hazájukban, Koreában ezek a fiú- és lánycsapatok régóta megasztárnak számítanak, és nem véletlenül:hatalmas háttérmenedzsmenttel rendelkeznek, egy igazi sztárgyárral, amely kiskapukat és hibaszázalékokat nem ismerve termeli ki a legmenőbb popikonokat, gyerekkoruk óta tartó módszeres képzéssel.

Az alábbiakban bemutatjuk a 2010-es évek K-popjának legjavát. Ha a kedves olvasó esetleg nincs annyira oda ezért a műfajért, a tapasztalat kedvéért akkor is érdemes legalább belehallgatni egyik-másik videóba; a szemérmetlen, sokszor sokkoló képsorok és nem csak a fülnek, hanem a szemnek is rágógumivá teszik a dalokat, éspedig a színes-szagos, agyoncukrozott fajtából.

1. Seo Taiji & Boys
A Seo Taiji & Boys 90-es években alakult és alapozta meg a műfaj népszerűségét Dél-Koreán kívül is. Véleményünk szerint ez popzene, még ha kőkemény rocknak látszik is.

Olvass még többet a dél-koreai boomrólaz Éva októberi lapszámában!

2. Epik High

A trió tíz éve alakult, de gyakorlatilag ismeretlenek voltak egészen 2007-ig, amikor is műfajuk, az„alternatív" hip-hop végre nagyobb elismertségre tett szert Koreában. Hallgassatok bele az őrületbe!

3. Super Junior

A 2005-ben alakult Super Junior egyike a K-pop jelenség tipikus eseteinek. Jelenleg 10 (!)tagja van, mind jóképű fiúk állandóan változó hajszínnel és centire kidolgozott koreográfiára táncolják-éneklik végig igencsak fülbemászó slágereiket. Tavaly megjelent albumuk világszerte milliós eladásukat produkált. Vigyázat, 100% műanyag!

--pagebreak--

4. Big Bang

A Big Bang zenéjéből már a 2000-es évek elején kivontak mindent, ami nem rágógumi, a videók látványvilága ugyanakkor egyáltalán nem hátrazselézett hajú fiúbandákat idéz, sokkal inkább lepusztult nagyvárosok apokaliptikus hangulatát. Nem véletlen, hogy Lady Gaga is nagy rajongójuk!

5. 2NE1

Végre egy lánycsapat! A 2NE1 csak az egyik a furcsa betűszónevű K-pop bandák közül (2PM, 2AM, 1TYM). Nevük kiejtése "twenty-one" vagy "to anyone", ugyanakkor benne van a 21. század és a "New Evolution" kifejezés rövidítése is. Ugye, milyen összetett? A zenekar, csak úgy, mint a fentebb felsoroltak, futószalagon készült a YG Entertainment nevű sztárgyárban.

6. Girls' Generation

A Girls' Generation nevű 9 tagú lánycsapat zenéje épp olyan, mint a vattacukor málnaszörppel leöntve, csokireszelékkel megszórva és tejszínhabbal a tetején. A fenti videót itt nézhetitek meg angol felirattal, ha valakit érdekelne a dal üzenete.

7. PSY

A furcsa fejformájú koreai showman nélkül a K-pop aligha tett volna szert ilyen gyorsan világhírnévre. (Más kérdés, hogy szükségük volt-e rá, hiszen Távol-Keleten több tízmilliós rajongótáborral dicsekedhetnek.) A Gangnam Style és a hozzá kapcsolódó tánckoreográfia a koreai popzene térhódításának jelképe is egyben.