Reflektorfényben: az alma

Borítókép: Reflektorfényben: az alma
Napi egy alma az orvost távol tartja, szól a mondás, s milyen igaz. Sőt, aki biztosra akar menni, az inkább napi 2-3 vagy akár 15 almát egyen, a hasznára fog válni mind.


Fotó: Photl.com

Az alma nagyon könnyen beszerezhető, közkedvelt gyümölcs, itthon honos fajtái is ismertek. Van édes, savanyú, levesebb, húsosabb, piros, zöld, sárga, ropogós vagy lágy húsú, egészen biztos, hogy mindenki talál a kedvére valót. Legegyszerűbb csak egészben elrágcsálni, de magas létartalma miatt jól préselhető, turmixolható, pépesíthető, na és mindenki ismeri a nagymama almás pitéjét vagy almás rácsosát. Egy kis fahéjjal vagy gyömbérrel, ánizzsal, szegfűszeggel megbolondítva fantasztikus ízeket kaphatunk.

De miért is annyira áldásos az alma fogyasztása, hogy még az orvostól is elköszönhetünk, ha rendszeresen fogyasztjuk? Egy közepes alma körülbelül 5 gramm rostot tartalmaz, (a napi ajánlott adag 25-40 gramm) így kedvez bélműködésünknek és teltségérzetet biztosít. Szintén a rosttartalomnak köszönhető, hogy alacsonyabb a bélrák kialakulásának esélye az alma rendszeres fogyasztásával. Magas pektintartalmának köszönhetően nem engedi, hogy a káros koleszterin lerakódjon az érfalakon, így megelőzve a szív- és érrendszeri megbetegedéseket.

Mára már egyértelművé vált, hogy leginkább étkezésünkkel tudjuk befolyásolni egészségünket és jólétünket. A magas vérnyomást is a nem megfelelő táplálkozás okozza, s mivel az almában sok kálium található (ez egy ásványi anyag, mely segít szabályozni a vérnyomást), így csökkenteni tudja az agyvérzés és a magas vérnyomás kialakulásának esélyét.

Az alma héjában található különböző antioxidánsok jótékonyan hatnak a tüdőre is, sőt, egyes kutatások során az is kiderült, azok az anyák, akik rendszeresen fogyasztottak almát a terhességük alatt, kisebb eséllyel hoztak világra olyan utódot, akinek asztmás megbetegedése lett volna. Igaz, a naranccsal még nem veszi fel a versenyt, de kiváló C-vitamin forrás az alma is, így segítve immunrendszerünk működését. A vér inzulinszintje lassan emelkedik egy alma elfogyasztása után, így nem okoz hirtelen jóllakottságérzetet, majd ezután farkaséhséget. A vércukorszint pedig egyenletes marad.

Igaz, az alma nem helyettesíti a fogkefét, de az almarágcsálás serkenti a nyáltermelést, mely által csökken a baktériumok száma a szájüregben, s így megelőzhető a fogszuvasodás. Érdekes, de az alma székrekedés ellen és hasmenés ellen is kitűnő orvosság. A benne található rostok képesek magukat megszívni vízzel a bélrendszerből, hogy utána szépen és könnyen távozzon a szervezetből, vagy pedig a széklet túl magas vízmennyiségét kötik meg, így lassítva a bélmozgásokat. Az alma méregtelenítésre is kiváló, tisztítja a májat az évek során felhalmozott káros anyagoktól.

És végül néhány érdekesebb tény az almáról:

- Kb. 7500 különböző almafajta létezik.

- Az almafa a rózsafélék családjába tartozik.

- Az alma tápanyagtartalmának 5 százaléka fehérje.

- A legjobb, ha héjával együtt fogyasztjuk a gyümölcsöt, viszont mindig alaposan mossuk meg, ha nem biotermékről van szó, hiszen a legtöbb konvencionálisan termesztett almát akár tizenkétszer is permetezhetik a szüretig.

Szerencsére almát az év bármely napján beszerezhetünk, de az igazi szezonja most következik. Ne is késlekedjünk, találjuk meg a kedvenc fajtáinkat, s mondjunk búcsút az orvosunknak!

Szerző: Bogár Nikolett, Nyersiker blog (A szerző Facebook oldalán, a Nyersikeren még rengeteg hasznos tippet találtok, kattintsatok ide érte.)